avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Activitate Chisluca Ioana

Activitate Chisluca Ioana

Buna am un baiat de 16 ani in plasament #are, in aprilie face 17 ani si care doreste sa munceasca pe perioada vacantelor in constructii In ce conditii poate face asta Ce obligatii are angajatorul? Care poate fi programul de munca si ce responsabilitate am eu?
Daca firma de unde am lucrat se inchide inainte cu o sapt ca eu sa trebuiasca sa ma intorc la munca din CCC cum mai pot beneficia de stimulent de insertie?
Daca am optat pt CCC pana la varsta de 2 ani a copilului si ma intorc la munca cand copilul face 1 an si 9 luni cat timp sau pana la ce varsta a copilului primesc stimulent de insertie Am inteles ca trebuie sa te intorci la munca cu minim 60 de zile dar nu se spune si cu cat maxim inainte ca sa beneficiezi de stimulent pana face copilul 3 ani
Buna ziua Urmeaza sa ma intorc la munca din CCC mai repede decat sa implineasca copilul 1 an si 10 luni Dar la un alt loc de munca Am inteles ca trebuie sa depun o cerere de reluare respectiv inca una de incetare a activitatii la locul de munca anterior si ca mai trebuie sa depun la AJPIS o cerere de suspendare a CCC Intrebarea mea este care este ordinea acestor cereri Unde merg mai intai? Si as mai dori sa stiu pt stimulentul de insertie am nevoie din nou de acele adeverinte de venit de la angajator care atesta cele 12 luni cotizate in ultimii dpi ani dinaintea nasterii copilului si de decizia care a venit postal de intrare in CCC?