avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate nicosim

Activitate nicosim

Buna ziua, sunt cabinet medical(SRL) care are activitate in privat dar si in contract cu casa de asigurari. As dori sa stiu daca sunt obligata , prin lege, sa ma inregistrez ca operator de date cu caracter personal
Multumesc
multumesc
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns.
Eu am aceasta nelamurire datorita :
-art 2 din legea 333/2003 unde dupa insirarea unor domenii clare apare formularea:"precum si
alte organizatii care detin bunuri ori valori cu orice titlu, denumite în prezenta lege
unităti, sunt obligate să asigure paza acestora." Alte organizatii mi se pare ca cuprinde tot si ca lasa la latitudinea celui care face control daca eu sunt organizatie sau nu.
poate gresesc si nu interpretez bine acest cuvant si v-as ruga sa ma lamuriti.
-iar in art 2alin(1) din ANEXA
NORME METODOLOGICE
de aplicare a Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor
si protectia persoanelor, scrie:(1) In vederea indeplinirii obligatiilor prevazute de Legea nr. 333/2003 privind
paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor, cu modificarile si
completarile ulterioare, denumita in continuare Lege, unitatile prevazute la art. 2
alin. (1) din Lege, denumite in continuare unitati indiferent de natura capitalului
social, forma de organizare ori asociere, modul de detinere a bunurilor ori valorilor, trebuie sa adopte masuri de securitate in formele prevazute de Lege,
completate cu masuri procedurale.
Buna Ziua,
As dori sa stiu daca cabinetele medicale individuale ( PFA) sunt obligate de aceasta prevedere legala(H.G. nr. 301/2012
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr.
333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor) sa efectueze evaluarea riscului la securitate fizica?
Multumesc.
Răspuns la discuția Evaluare riscului de securitate
Imi cer scuze nu am fost foarte exacta, era vorba de evaluarea riscului la securitatea fizica( HG 301/2012 si legea 333).
Multumesc
Buna iua,
As dori sa stiu daca cabinetele medicale individuale ( PFA) sunt obligate de aceasta prevedere legala sa efectueze evaluarea riscului de securitate ?
Multumesc.
Buna ziua,
Am si eu o problema: tatal meu a depus la primarie actele necesare(ce ne-au indrumat cei din primarie) pt corectarea unei greseli din titlul de proprietate (nr de tarla si parcela) ; primaria a inaintat dosarul la OCPI pentru verificare , iar cei de la cadastru au solicitat primariei printr-o adresa oficiala sa ateste ca prin modificarea nr de tarala si parcela nu se modifica amplasamentul (conf legislatiei in vigoare si unui regulament al comisiei jud. de fond funciar). Si aici intervine problema: primaria( mai precis am discutat cu secretarul din primarie) nu vrea sa elibereze acea adeverinta pe motiv ca comisia locala nu isi poate asuma raspunderea pentru ce a facut comisia din 1997(an in carea fost emis titlul de proprietate), nu vrea nici sa vina sa identifice locul din titlul de proprietate si nu considera ca e obligat sa respecte acel regulament emis de comisia jud de fond funciar.
Si nu stiu legal ce pot face.
Daca imi puteti da un sfat
Baza de calcul al contribuțiilor sociale datorate pentru
persoanele prevăzute la art. 296
3
lit. f) pct. 4 și 5
Art. 296
9
. — Pentru persoanele prevăzute la art. 296
3
lit. f)
pct. 4 și 5, baza lunară de calcul al contribuției de asigurări
sociale de sănătate datorate bugetului Fondului național unic de
asigurări sociale de sănătate o reprezintă veniturile din pensii
care depășesc 740 de lei. Contribuția lunară se datorează
asupra acestor venituri, iar prin aplicarea cotei de contribuție nu
poate rezulta o pensie netă mai mică de 740 de lei.
Cum ar trebui interpretat acest paragraf de lege: ca 5.5% se aplica la toata pensi sau la diferenta dintre valoare bruta si 740?