avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate Tudor!

Activitate Tudor!



Komkao Consulting a scris:

Da, trebuie sa desemnati o persoana sau sa incheiati un contract cu o firma. Asa cum specifica Legea 211/2011 aproape toate societatile comerciale au aceasta obligatie deoarece la un moment dat devin generatoare sau detinatoare de deseuri (inclusiv deseuri menajere). In cazul dvs., pe langa declaratiile si sumele platite la AFM mai trebuie sa faceti o serie de raportari catre Autoritatea de Protectie a Mediului. Chiar aveti nevoie de o persoana sa se ocupe de aceste aspecte deoarece amenzile in domeniu sunt foarte mari.

Buna ziua,
Tot in legatura cu deseurile, suntem o firma ce comercializeaza electrocasnice, avem DEEE de la populatie in cadrul promotiilor rabla, schimb unu la unu, produse defecte (schimbate in garantie la clienti), baterii uzate aduse de angajati de acasa pe care le dam contra cost unor societati de colectare care la randul lor le predau reciclatorului. pentru aceasta activitate trebuie tinuta evidenta conform HG 856/2002?
Multumesc mult!
Hotararea inca nu a fost comunicata (banuiesc ca se trimite prin posta)- am gasit-o pe portal dupa numarul dosarului. Asteptam comunicarea si apoi facem ce e de facut, nu?
Buna ziua,
In decembrie 2018 a murit o sora de-a mamei (ramasa singura-sotul ei murise cu multi ani in urma, nu aveau copii)- insa mai avea 4 frati in viata si mai multi copii ai fratilor decedati. In ianuarie 2020 una din surorile in viata a deschis succesiunea cerand toata averea surorii decedate pe motiv ca numai ea a a3utat-o cand a avut nevoie (foarte batrana fiind), Acest lucru nu este adevarat, fiind si contestat in instanta si de catre mama mea si de inca un frate. Intre timp sora care a deschis procesul a murit, insa procesul este continuat de sotul si fiul ei. Intr-o prima instanta i s-a dat castig de cauza pe motiv ca nu s-a facut succesiunea in termen sau asa ceva, n-am inteles prea bine (cumva numai ea a cerut, numai ea primeste).
Acum, ce e de facut, astfel incat toti cei indreptatiti sa-si primeasca partea ?
-Poate un singur urmas sa aiba castig de cauza, fara testament si fara contract de vanzare cumparare pe bunurile surorii decedate?
-La cat timp dupa deces poate fi solicitata succesiunea si cu ce acte?
-Daca reclamantul moare, se poate continua procesul? in ce conditii?

Multumesc
Discuție succesiune sora
Buna ziua,
In decembrie 2018 a murit o sora de-a mamei (ramasa singura-sotul ei murise cu multi ani in urma, nu aveau copii)- insa mai avea 4 frati in viata si mai multi copii ai fratilor decedati. In ianuarie 2020 una din surorile in viata a deschis succesiunea cerand toata averea surorii decedate pe motiv ca numai ea a a3utat-o cand a avut nevoie (foarte batrana fiind), Acest lucru nu este adevarat, fiind si contestat in instanta si de catre mama mea si de inca un frate. Intre timp sora care a deschis procesul a murit, insa procesul este continuat de sotul si fiul ei. Intr-o prima instanta i s-a dat castig de cauza pe motiv ca nu s-a facut succesiunea in termen sau asa ceva, n-am inteles prea bine (cumva numai ea a cerut, numai ea primeste).
Acum, ce e de facut, astfel incat toti cei indreptatiti sa-si primeasca partea ?
-Poate un singur urmas sa aiba castig de cauza, fara testament si fara contract de vanzare cumparare pe bunurile surorii decedate?
-La cat timp dupa deces poate fi solicitata succesiunea si cu ce acte?
-Daca reclamantul moare, se poate continua procesul? in ce conditii?

Multumesc
Răspuns la discuția Gestiune paleti lemn reutilizati
O intrebare:
Firma la care lucrez achizitioneaza paleti din intern pentru a livra marfa paletata unor clienti. Pe facturi este specificat "palet euro 25kg..." - ok, se declara la AFM; sau "palet sh, non euro, 20 kg..." - acestia se declara?, ar fi second hand, probabil reparati, reconditionati si vanduti, si cumparati de noi. Ei s-au declarat candva de catre cel ce i-a pus pe piata prima oara, ii mai declaram si noi doar pentru ca avem factura de achizitie ?

Multumesc,

Komkao Consulting a scris:

Ordinul 192/2014 - Art. 22 alin (9) Operatorii economici care folosesc ambalaje reutilizabile sunt obligaţi să aplice sistemul depozit şi să înregistreze în evidenţele contabile valoarea acestuia pentru respectivele ambalaje. Neaplicarea sistemului depozit duce la impunerea respectivelor ambalaje la fiecare introducere pe piaţa naţională
Orice alta forma de a tine evidenta decat ceea ce este prevazut mai sus atrage dupa sine reimpunerea ambalaejlor respective.
Regulamentul site-ului nu cred ca imi permite sa recomand o anumita firma.
Marcarea se refera la dispozitiile din 249/2015

Buna ziua,
Avem un proces cu Acet Radauti din cauza unei facturi incarcate foarte mult, cu vreo 70 mc. Caminul lor a fost inundat in vara anului trecut si probabil apometrul a luat-o razna pentru ca apometrul nostru din curte arata cu totul alt consum. ei nu recunosc insa asta si asa am ajuns la proces, cerand anularea facturii cu pricina. Intre timp apometrul, sau care ar fi fost problema s-a reparat fara ca noi sa vedem cum sau sa fim informati ce s-a facut. Saptamana aceasta am avut termen la Judecatoria Suceava si spre uimirea noastra judecatorul ne-a intrebat cum dorim sa urmeze procesul, in contencios sau in civil? Asta dupa ce la primul termen de la Radauti actiunea noastra a fost respinsa cu drept de contestatie, nu recurs sau altceva; Va rog sa-mi spuneti ce fel de intrebare e asta si cum trebuie facut astfel incat sa avem castig de cauza? Inca mai speram asta, chit ca cu Acet Suceava nu prea iesi la liman.
Multumesc
Buna ziua,
Recent s-a facut izolarea acoperisului blocului cu carton si smoala cred, va rog sa imi spuneti cum se impart corect cheltuielile locatarilor din bloc. Este corect ca imparteala sa se faca in fct de suprafata apartamentelor fara a lua in considerare etajul? Cei de la parter si etajul 1 platesc la fel ca cei de la etajul 4, care sunt direct beneficiarii imbunatatirii?