avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate Iosimdr

Activitate Iosimdr

Buna ziua! O masina poate parca pe locurile destinate mama si copilul daca pasagera din dreapta e gravida cu sarcina inaintata? E dificil de urcat si coborat in aceasta stare si pe usa din stanga si pe cea din dreapta. Va multumesc !
Buna ziua ! Mi-am schimbat numele in 2019 dupa casatorie, insa nu am preschimbat si permisul auto deoarece nu am gasit nici o informatie ca ar fi obligatoriu sau un termen in care ar trebui schimbat. Acum as vrea sa fac lucrul acesta, insa aud tot felul de pareri contradictorii cum ca as putea sau nu sa primesc amenda pentru ca nu am facut acest lucru pana acum. Puteti sa imi confirmati daca voi primi intr-adevar amenda? Exista undeva specificat un termen in care ar trebui schimbat permisul la schimbarea numelui? Precizez ca nu am condus de cand mi-am schimbat numele. Multumesc.
Il cunoastem in sensul ca stim ca locuieste la casa de vis a vis, nu am reusit niciodata sa obtinem un raspuns la salut de la el macar, asa ca am renuntat si la asta.
Vecinii nu sunt de acord cu faptul ca parcheaza acolo, insa le este frica de el, astfel incat i-au transmis sa mute masina pentru ca e proprietate privata, el a spus nu si masina e si in ziua de azi in parcare. Am montat afise cu proprietate privata si nu parcati, el e tot acolo. Urmatorul pas ar fi sa chemam politia, insa nu eram siguri daca poate face ceva avand in vedere faptul ca parcarea e pe teren privat si nu sub forma de locuri inchiriate.
Locuim intr-un bloc cu 6 apartamente care dispune de 6 locuri de parcare primite de fiecare pe baza de contract de vanzare-cumparare. Parcarea reprezinta cota indiviza si este trecuta in contract. Unul dintre locurile de parcare este ocupat in mod abuziv, zilnic, de 3 saptamani de vecinul care locuieste peste drum, la casa. Autoturismul parcat abuziv apartine firmei de taxi la care acesta lucreaza, iar motivatia lui este ca si-a cumparat masina personala pe care o parcheaza in curte la el, iar autoturismul taxi nu ar avea unde sa il mai parcheze, desi il poate parca in fata gardului lui de unde oricum ii goneste pe toti spunand ca portiunea de strada de-a lungul gardului lui e proprietatea lui privata. I s-a explicat de multe ori de catre mai multi vecini ca nu suntem de acord sa parcheze acolo si ca parcarea e privata, aflata pe teren cumparat, insa el spune ca parcarea este publica din punctul lui de vedere. In afara de montarea de placute cu parcarea interzisa, ce alte masuri putem lua pentru eliberarea parcarii? Precizez ca stie foarte bine ca e teren cumparat, pentru ca inainte era curtea cuiva cu gard pana la strada si ulterior a fost cumparat si s-a amenajat inauntru de la strada aceasta parcare. Doar da dovada de rea vointa astfel incat cu vorba buna si rugaminti nu se poate solutiona.