avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 337 soluții astăzi
Forum Activitate mirela76

Activitate mirela76

Răspuns la discuția poprire cont
m-am interesat la banca(pt.cei interesati)si da codebitorul poate plati rata daca a semnat contractul de credit.Asa ca finantele n-au decat sa blocheze contul:P
Răspuns la discuția poprire cont
poate sau nu poate codebitorul sa plateasca in continuare rata?Am inteles contul curent al debitorului va fi poprit dar codebitorul poate plati daca deschide el cont pt plata ratelor?
Discuție poprire cont
Am un credit de nevoi personale cu ipoteca,imobilul proprietatea parintilor, in acelasi timp am o datorie la finante.Finantele ameninta ca imi popresc contul.Poate codebitorul sa deschida un alt cont si plateasca in continuare rata,fara ca aceste sume sa intre in contul finantelor?Datoria la finante e destul de mare si nu o pot achita foarte repede,iar daca mi se blocheaza contul de rate banca va fi nevoita sa execute imobilul?
Testamentul facut in anul 1986,autentic la notar,de atunci pana in prezent beneficiarii nu s-au prezentat la notar pentru eliberarea certificatului de mostenitor.Dorim intabularea imobilului din testament,se mai poate elibera certificat de mostenitor de catre notar dupa atatia ani sau trebuie facuta actiune in instanta?Mentionez ca beneficiarii au acceptat tacit succesiunea.
Răspuns la discuția AJUTOOOR VA ROG!!!
firma este inregistrata intr-un orasel mic ,acolo are sediul social,se pare ca doamnele de acolo nu au activitate#-o.Eu nu locuiesc acolo,este cineva la sediu care mai ia corespondenta.Societatea este dizolvata.Am pastrat copii de pe toate actele sper sa nu le mai ceara nimeni.Acum vor sa ne someze pentru a ne prezenta la o discutie finala.Nu prea inteleg ce este o discutie finala, in conditiile in care am trimis toate actele.Garda financiara a fost sesizata de Administratia Financiara ,asa mi s-a spus.
Răspuns la discuția AJUTOOOR VA ROG!!!
statele de plata,declaratiile fiscale, decont tva,conventia cu somajul,tot ce am avut le-am trimis.
Am un Srl cu asociat unic.A acumulat datorii la stat din amenzi si neplata contributii salarii.Firma a avut un singur angajat cu subventie de la somaj.Am achitat contributiile in limita subventiilor.Firma de constructii, imi trebuia un angajat ca nu poti face nimic singur.Nu am lucrat niciodata cu firma nici cu angajatul,nu am incasat nici un ban cu firma, nici nu am chitantier sau facturier.Societatea s-a dizolvat pentru nedepunere acte la ORC,acum am control de la Garda financiara si Finante .Garda a inteles ca nu am avut activitate economica, a vazut ca nu am cauzat nici un prejudiciu, nu am avut din ce plati toate amenzile,contributiile le am platit din buzunar de frica sa nu patesc ceva, cu toate ca nu aveam ce.Garda m-a lasat in [pace nici nu m-a amendatFinantele in schimb ma tot cheama la control, le am trimis actele prin posta ,toate in original,dar ei acum vor si balanta contabila si bilantul.Eu nu am asa ceva,acesta a fost motivul dizolvarii societatii -nu am depus balanta si bilant la ORC.Finantele ma sfatuiesc sa fac balanta si bilantul in timpul controlului si sa le depun la ei.Ma intreaba de ce n-am imprumutat firma cu bani?Vor sa fac acum un contract de imprumut cu firma retroactiv.Cum sa fac asa ceva?Societatea este dizolvata,daca patesc ceva?:">Sa fac actele astea pe care mi le cer?Firma este dizolvata dar nu a trecut termenul de 30 zile pt recurs.
Răspuns la discuția uzucapiune?
prin actul de partaj voluntar A si B raman in indiviziune in cote egale de 1/2.La moartea parintilor fiind mai multe bunuri aduse la masa succesorala,fiind 4 frati, asupra imobilului in litigiu prin actul de partaj voluntar raman doar A si B.
insemna ca pot cere doar sistarea starii de indiviziune cu atribuirea imobilului in favoarea lui A si obligarea acestuia la plata sultei in favoarea lui B.
Răspuns la discuția uzucapiune?
art.729 din codul civil prevede ca diviziunea poate fi ceruta chiar cand unul sau mai multi erezi au posedat parti separate din succesiune, daca nu a fost act de imparteala sau daca nu se poate opune prescriptia.As putea invoca prescriptia ,cred, doar daca s-ar implini termenul de 30 ani. Din pacate imobilul nu se afla in regim de carte funciara.
A si B sunt frati, imobilul este mostenire de la parinti.
Răspuns la discuția uzucapiune?
actul de partaj voluntar nu poate fi just titlu?uzucapiunea scurta din codul civil care prevede perioada locuita in circumscriptia tribunalului unde se afla nemiscatorul?:O