Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de mostenitor

Testamentul facut in anul 1986,autentic la notar,de atunci pana in prezent beneficiarii nu s-au prezentat la notar pentru eliberarea certificatului de mostenitor.Dorim intabularea imobilului din testament,se mai poate elibera certificat de mostenitor de catre notar dupa atatia ani sau trebuie facuta actiune in instanta?Mentionez ca beneficiarii au acceptat tacit succesiunea.
se poate dezbate succesiunea pentru a fi eliberate certificatele de mostenitor.