avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Activitate ionut.dally

Activitate ionut.dally

Mulțumesc! Am citit integral, însă nu ma ajuta.

Alexandrarares a scris:

Buna ziua!
Gasiti aici detalii
www.avocatnet.ro/articol_621...

Bună ziua !
Cum se pit transporta în mașină din punct de vedere legal 3 minori , cel mai mare dintre ei având 6 ani ?
Practic nu incap 3 scaune pe bancheta din spate a mașinii... este legal ca cel mai mare dintre ei de exemplu sa ocupe locul din fata cu înălțător?
Mulțumesc!
Declaratie pentru concediu medical îngrijire copil

Buna ziua!
Dacă eu ma aflu in concediu de crestere a copilului, si sotul meu lucreaza, el poate beneficia de concediu medical pentru îngrijirea copilului ( a altui copil decat cel pentru care eu sunt in ccc)?
Dacă se poate, după nouă lege a concediilor medicale, trebuie să facem o declarație pe propria răspundere in care eu sa declar că ma aflu in ccc ?
Va multumesc frumos !
Răspuns la discuția Demisie in CCC
Va multumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

Spuneti-le sa citeasca bine art.81 C.mun. cu privire la demisie, iar cu indemnizatia CCc angajatorul dvs nu are nicio legatura ....

Răspuns la discuția Demisie in CCC
Am sunat la contabilitate si mi-au spus că nu este posibil si nu au auzit de asa ceva
Exista o lege care prevede asta ?
Practic ar fi obligați să îmi plateasca siconcediul neefectuat, Nu?

Va multumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

Puteti sa va depuneti demisia de la locul de muncă fiind in CCC , plata indemnizatiei mearge în continuare pana la expirarea lui.


Discuție Demisie in CCC
Demisie in Ccc
Buna ziua ! Pot sa imi dau demisia de la locul de muncă fiind in CCC si acesta din urmă sa meargă în continuare pana la expirarea lui?
Doresc sa imi dau demisia ca sa imi poata fi plătite zilele de concediu neefectuat pentru a nu le pierde..
Multumesc!
Buna ziua !
Pot beneficia de deducerea personală daca ma aflu in prezent in concediu de crestere copil si am in întreținere 3 minori , având un venit net de aproximativ 1800 lei proveniți din concediul mai sus menționat?
Va multumesc!
Buna ziua!
Copiii veteranilor de război pot beneficia acea indemnizație de urmaș?
Dacă da, care sunt pasii ce trebuie urmați?
Pe internet nu am gasit informații decat despre văduvele acestora si despre soldații deținuți.
De asemenea unde se poate afla daca respectivul soldat a fost detinut sau nu ?
Va multumesc!
Buna ziua!
Copiii veteranilor de război pot beneficia acea indemnizație de urmaș?
Dacă da, care sunt pasii ce trebuie urmați?
Pe internet nu am gasit informații decat despre văduvele acestora si despre soldații deținuți.
De asemenea unde se poate afla daca respectivul soldat a fost detinut sau nu ?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Tutela
Nu mi se pare ok nicicum. Dar din pacate asemenea situații exista.

gi-jane2 a scris:

dar vi se pare ok ca tatal sa nu il primeasca ?