avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate asirghie

Activitate asirghie

Multumesc mult pentru raspuns. De pripit nu ma pot pripi, pentru ca nu am cum sa platesc o asemenea suma in 3 zile. Care sunt optiunile pe care as putea sa le am, in relatia cu banca, stiti cumva?
Buna seara

Am un credit de nevoie personale, negarantat cu bunuri imobiliare. Anul trecut am ramas somera pentru cateva luni si nu am mai putut sa achit ratele. Am informat banca in scris, atat pe mail, cat si printr-o adresa care a primit numar de inregistrare la banca. In aceeasi adresa am solicitat si reesalonarea ratelor si am cerut sa primesc un raspuns in scris la aceasta solicitare. Nu am primit niciun fel de solutionare la aceasta cerere.
Astazi am primit o somatie de plata de la o firma de recuperare de creante prin care mi se cere sa platesc toata suma restanta in termen de 3 zile lucratoare. Deoarece e vorba de o suma mare (3000EUR), nu am cum sa fac aceasta plata. Ma intereseaza care sunt modalitatile de rezolvare a problemei, nu as vrea sa inceapa o executare silita in urma careia sa imi pierd casa.

Multumesc anticipat pentru raspuns

Andra
Bunicul meu a murit fara sa intre in posesia titlului de proprietate pe un teren. In acest moment mostenitorii (mama mea si verisoara mea) au reusit sa obtina acest titlu de proprietate, dar cei de la primarie spun ca trebuie sa mearga impreuna ca sa ridice acest act. Mama locuieste la 800 de kilometri de localitatea in discutie, este obligatorie prezenta ei la ridicarea acestui titlu de proprietate sau este suficienta o procura notariala prin care o imputerniceste pe verisoara mea sa se ocupe?

Multumesc anticipat pentru ajutor
Discuție Concediere
Buna seara

Matusa mea a fost concediata de la firma la care lucra cu trei luni inainte de a-si depune dosarul de pensioanre. Lasand la o parte aspectul uman al situatiei, as dori sa stiu daca este legala o astfel de concediere si in ce fel o va afecta pe matusa mea in ceea ce priveste pensia.

Multumesc
Răspuns la discuția Mostenire
Nu se va lasa cu "paruiala", ca lucrurile sunt simple. :)

Va multumesc mult pentru asistenta competenta si pentru timpul acordat
Răspuns la discuția Mostenire
Multumesc pentru lamurire, este mai mult decat suficient.

Acum, ca m-am lamurit cu asta...imi puteti explica putin care sunt pasii obligatorii care trebuie urmati in cazul unei succesiuni de genul celei descrise mai sus?

Multumesc
Răspuns la discuția Mostenire
Exact, unchiul meu are o fata.

Ca sa inteleg corect: din partea de mostenire a verisoarei mele, sotia unchiului meu are dreptul la 1/4.
Acest lucru este valabil si in conditiile in care au fost casatoriti doar 3 ani si nu exista bunuri comune acumulate in acesti ani? In fapt, toata mostenrirea este constituita de ce i-a revenit unchiului meu din partea parintilor lui.

Multumesc
Discuție Mostenire
Domnilor avocati,

Voi incerca sa explic cat de bine posibil situatia existenta in familia mea.

Mama mea a avut un singur frate, care a decedat in urma cu o saptamana. Unchiul meu a fost casatorit in ultimii 3 ani cu o doamna care acum revendica o parte din mostenirea la care are dreptul verisoara mea (mostenire ramasa de la bunicii nostri, parintii mamei si ai unchiului meu).

Va rog sa-mi spuneti la ce parte din mostenire are dreptul sotia unchiului meu.

Va multumesc pentru ajutor