Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere

Buna seara

Matusa mea a fost concediata de la firma la care lucra cu trei luni inainte de a-si depune dosarul de pensioanre. Lasand la o parte aspectul uman al situatiei, as dori sa stiu daca este legala o astfel de concediere si in ce fel o va afecta pe matusa mea in ceea ce priveste pensia.

Multumesc
Care este art din codul muncii in baza caruia a incetat contractul individual de munca?
Daca este art 65 atunci matusa dumneavoastra va beneficia de somaj (daca a muncit minim 12 luni din ultimele 24 de luni) si nu-i sunt afectate drepturile privind pensionarea.