avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1083 soluții astăzi
Forum Activitate loredy1983

Activitate loredy1983

Răspuns la discuția TEREN VANDUT DE 2ORI
Va multumesc frumos !
Răspuns la discuția TEREN VANDUT DE 2ORI
ba da au platit impozitul dar se pare la un teren pe care numai sunt proprietari.......
Răspuns la discuția Dezbatere succesiune 2 titluri
O singura actiune pentru amandoua titlurile? nu stiu cum ma poae ajuta un avocat sa dovedeasca ca fratii mei nu au mostenitori :-/ am sa apelez la serviciile unui avocat dar dupa ce voi avea toate actele necesare ....
va multumesc!
Răspuns la discuția TEREN VANDUT DE 2ORI
Si spuneti ca numai este nimic de facut? ca am pierdut si terenul si banii?
Noi sunt 4 frati ; 3 surori si un frate . Cele 2 surori au murit in anul 2000 iar fratele meu in 2006 . Odata cu moartea fratelui meu am vrut de dezbat succesiunea dar m-am luat cu alte lucruri si am lasat-o de pe o zi pe alta . Noi avem 3 ha de teren impartite astfel : pe unul din titluri 2 ha unde suntem trecuti toti fratii , iar pe cel de-al doilea 1 ha sunt trecuta numai eu cu fratele meu . una din surori nu are mostenitori (nu a fost casatorita , nu are copii etc) iar celalta are 5 copii . din cate am inteles intreaga suprafata de 3 ha o impart cu nepotii mei , dar nu pot dezbate succesiunea la notar deoarece 2 dintre ei sunt plecati in Italia si nu vor sa trimita procura speciala . singura cale ramasa fiind cea judecatoreasca . intrebarea mea este :
1. cand redactez cererea trebuie sa fac 2 cereri separate?una pentru suprafata de 2 ha si una pentru 1 ha tinand cont ca nu sunt aceleasi persoane ca mostenitori si ca terenurile sunt situate diferit? si vreau si iesirea din indiviziune pentru partea mea ca sa vand mai departe .
2.cum pot dovedi ca sora si fratele meu nu au mostenitori?eu am doar certificatele de deces altceva nu am .de la notariat mi s-a pus in vedere sa adus o anexa , nu stiu cum , de la primarie dar de la primarie nu a putut sa-mi dea nimic ca nu sunt luati in evidenta...
multumesc!
In anul 1980 parintii mei au cumparat de la un om printr-o chitanta de mana o suprafata de teren de 1000 mp . in aceea chitanta scrie clar ca am platit toata suma si ca ternul este al nostru . Odata cu trecerea anilor parintii mei "au uitat" de teren iar acum cand ne-am interesat de el ni s-a spus ca a fost vandut a doua oara de proprietarul precedent unei a treia persoane. Ce este de facut in aceasta situatie?mentionez ca terenul nu afost trecut in CF de catre noi atunci
Răspuns la discuția Dezbatere succesiune
multumesc pentru raspunsuri!
deci se face o cerere la judecatorie prin care ea va cere dezbaterea succesiunii , stabilirea cotelor si iesirea din indiviziune ? cam ce taxa se plateste?poate sa se reprezinte singura , ii mai trebuie avocat , mentionez ca este foarte saraca , ii trebuie martori ? am sa o sfatuiesc sa faca o promisiune cu cumparatorii , dar poate sa faca o promisiune pe ceva ce inca nu este al ei?va multumesc!
Răspuns la discuția Dezbatere succesiune
Va multumesc , deci se poate face dezbaterea succesiunii si iesirea din indiviziune pe cale judecatoreasca? cei doi plecati nu vor sa faca o procura le este frica ca ii i-a dreptul , nu stiu de ce.... iar persoana care vrea sa dezbata succesiunea numai poate astepta , vrea sa vanda partea ei .
Am si eu o intrebare , daca dupa deces nu s-a dat o declaratie de acceptare a succesiunii in termenul de 6 luni ce se intampla? Se poate deschide o actiune judecatoreasca sa se stabileasca cotele , deoarece prin notariat nu se poate face ca este vorba de nepoti (5) din care 2 sunt plecati in strainatate.. va multumesc
Răspuns la discuția TEREN VANDUT DE 2ORI
Iti multumesc frumos giulieta!