avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Activitate lucishor84

Activitate lucishor84

Chiar nu-mi da nimeni nici un raspuns????Heeelllpppppp!!!!
Buna ziua, am o problema legata de 1 ha padure.
in 2002-2003am facut un contract de vanzare cumparare pe un ha de padure de la parinti (pt a nu fi nevoie sa facem mostenirea intre frati). Menționam ca nu am modificat Titlul de Proprietate.
In 2006, in urma unui lung proces, am pierdut acel ha in parcela initiala (fiind castigat de vechii proprietari-lg Lupu parca), si ni s-a pus in posesie tot un hectar dar in alta parcela, fiindu-ne eliberat un alt titlu de proprietate, dar tot pe numele parintilor.
Intrebare: actul de vanzare nu mai este valabil? trebuie sa dezbat mostenirea doar pt ca hectarul de padure e in alta parcela decat cea ce care este in contractul de vabnzare? astept un raspuns sincer! Multumesc
Ma poate ajuta cineva? Multumesc
Totodata, va urez un an nou fericit, plin de realizari si La multi ani!
Chiar ar fi interesant un raspuns pe aceasta tema.. In cazul meu, am terminat studiile superioare (la o facultate de stat), si nu am beneficiat de nici o crestere salariala, in conditiile in care unii colegi au asteptat cu sufletul la gura sa le vina decizia de la ANFP pana la 31.12.2009 (acestia fiind si de la SH) si au beneficiat de cresterea salariala cu 20%. Ce rost mai are sa facem studii superioare? Este stipulat in noua lege ceva pe aceasta tema?
Multumim si asteptam un raspuns din partea dvs. Sarbatori fericite si un An Nou plin de bucurii si realizari!
Buna ziua/seara..cam in aceeasi oala ma aflu si eu..dar problema e ..cu cat% creste acest salariu..numai ca eu trec de pe studii medii pe superioare, de la referent III, la Inspector (referent) de specialitate. Daca in anii trecuti..cresterea era de 20%...cica acu imi zice ca e de doar 5%...care e art. care precizeaza asta?
Atunci la ce sa mai faci studii superioare?..sa zici ca ai o diploma (de stat)? In speranta ca mea veti ajuta si pe mine, va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Salarii 01.01.2009
Buna ziua si La multi ani!
Am o intrebare legata de salarizarea in sistemul bugetar, cu referinte la HG prind salariul minim... www.avocatnet.ro/content/art...
Ce reprezinta acei indici, si daca se aplica si pt. administratia publica locala (primarii), (exista OG 9 si OG 10/2008)
Multumesc anticipat
Buna ziua, vreau niste lamuriri cu privire la concediul de odihna...Cum se procedeaza atunci cand nu se acorda concediul de odihna...
Detaliile sunt urmatoarele..... Post de sofer intr-o primarie, nu exista inlocuitor, deci nu poate avea concediu de odihna...
Ce se poate face in cazul acesta?
Astept un raspuns sincer si concret, eventual vreo lege...
Multumesc, va doresc o zi cat mai buna!
elis a scris:

Nu este normal. Prevederile HG nr.1507/2007 care stabileste salariul minim brut pe tara garantat in plata se aplica la toti angajatorii, atat din sectorul public, cat si din sectorul privat.
In cazul dvs trebuie emisa o decizie de majorare a salariului de al 493 lei la 500 lei.
Salariile pentru institutiile bugetare sunt stabilite prin acte normat


Si in cazul acesta, cine emite decizia de majorare? Statul sau primaria, la nivel local?
Buna ziua. Sunt angajat al unei primarii pe postul de referent debutant, cu salariul de 493 ron (publicat in MO)Este normal sa fie atat, de vreme ce salariul minim pe economie (prin lege)este de 500ron?Sau el nu se aplica la stat? Si de ce sunt salariile asa de mici?-->cele mai mici din Romania!! Multumesc
Buna ziua. Am o intrebare legata de aceste impozite locale. Este legal ca o institutie publica sa te oblige sa platesti o taxa pentru un serviciu de care nu am beneficiat?
In cazul meu, in anul 2007 s-a luat o hotarare de consiliu (al primariei) privind serviciul de paza comunitar la nivel de comuna, dar nu am beneficiat de acest serviciu. Acum ne obliga, ca odata cu plata impozitelor locale, sa platim si taxa pt paza aferenta anului 2007. Este corect asa ceva, desi nu am avut serviciu de paza pe teritoriul comunei?
Multumesc si astept un raspuns