avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate AHTUM

Activitate AHTUM

Buna ziua ,

Desi sunt sigur ca nu sunt singurul care am astfel de probleme, poate cineva imi poate dezlega niste mistere .

Lucrurile stau astfel : Anul trecut, prin 2008, mi-am facut un abonament la VODAFONE, pt un abonament la internet . Am platit luna de luna, apoi in luna februarie 2009 am plecat din tara . Cand ma intorc in luna august primesc in cutia postala o NOTIFICARE prin care sunt somat sa platesc o anumita suma . Sunt consternat , deoarece am o cutie postala speciala si mi-am gasit toata corespondenta , mai putin facturile de la VODAFONE . Sun la Vodafone la Departamentul Plati sa vad si eu ...de unde am acea suma (din cate stiu eu am dreptul legal sa stiu de unde am o suma de platit) . Doamna de acolo nu stia nimic !

Problema este urmatoarea, eu platesc dar vreau sa stiu PE CE ANUME ! Din cate stiu eu si VODAFONE avea obligatia sa-mi trimita acele facturi ... altfel eu de unde sa stiu cat platesc si pe ce platesc .

Stiu ca pt unii este un caz clar de rau platnic ... dar nu este asa ! Pur si simplu ma deranjeaza ca numai EU, client, am obligatii, inclusiv cand renunti la abonament trebuie sa trimiti o scrisoare cu confirmare de primire ...FIRMA VODAFONE NU ARE OBLIGATII . Ea iti trimite o notificare si GATA . FARA FACTURA FARA NIMIC . CA LA CURVE .
"Apoi, matusa poate nu stie ce sa faca, o inteleg, dar dv. stati in Bucuresti, nu ati intrebat intai un avocat si abia apoi sa luati hotararea de a plati altul? Adica, trebuie stat de vorba etc."

Nu reușesc să iau legătura cu ea tot timpul deoarece nu are telefon și zona în care stă nu e acoperită deci nu pot să dau de ea decât dacă sun pe altcineva din Niculițel și acela se duce și îi dă telefonul ...deci e mai greu ...iar ea stând acolo singură cu gândurile ei ....de...decide și ea cum "bate vântul ".....
Vă mulțumesc din suflet pt răspuns .....de fapt dacă aș putea să mă revanșez intr-un fel .....foarte la obiect răaspunsul .... sincer eu am făcut facultatea de drept în urmă cu ceva ani dar nu am profesat din păcate și ca atare .....am lacune ....

Îmi cer scuze pt că am dat numele acela....eram indignat , frustrat de nedreptatea din această țară ...etc....dar nu am scuză ....deci îmi pare rău și aveți dreptate cu nedivulgarea numelor . NU SE VA MAI REPETA .
Bună ziua , am și eu următoarea problemă :

Am o mătușă în Niculițel care săraca a pățit o nenorocire și sunt disperat să o ajut dar eu sunt în București iar ea acolo și mie mai greu, respectiv în anul 2000 a încheiat un contract de întreținerecu una dintre nepoatele de acolo , dar anul acesta datorită faptului ca soțul ei , unchiul , care este un bețiv , nu s-a mai înțeles cu ea și într-o seară a scos cuțitul și că o omoară și alta nu ....Femeia ....de....abia a apucat sa se ascundă într-o cămăruță și a așteptat acolo până l-a auzit sforăind pe alcolist , apoi a fugit desculță și cu o bluză pe ea ....... EFECTIV așa a scăpat ..... S-a ascuns într-o casă bătrânească și fără lumină pe care o dețin dar pe care nu am avut încă banii necesari să o repar .....dar măcar nu stă în șanț ....A fost singură la poliție și binînțeles că respectivii cinstiinduse în fiecare seară cu bețivul de unchi-miu au modificat starea de fapt și vă atașez răspunsul de batjocoră primit de o femeie căreia a trebuit să-i trimit eu haine și încălțăminte . Femeia are o pensie de CAP și a muncit din greu toată viața ..... culmea cei de la poliție o acuză că ea singură și-a părăsit căminul conjugal.....tare aș vrea să îi văd și eu cum ar sta ei cu cineva care le stă cu cuțitul la cap și îi amenință că îi omoară ......

Bun ....ideea e dacă mă puteți ajuta cu niște sfaturi în ceea ce privește contractul de intrținere deoarece pe nepoată nu o mai interesează să o întrețină pe mătușă , spunându-i cu orice ocazie o întâlnește că nu o să mai vadă nimic , deorece " nici nu știi ce ai semnat prosto ! te prinde bărbată-tu și îți taie gâtul... " , adică c-am cu astfel de caractere are de aface .....

Ce se poate face cu acel contract de întreținere ??? Eu în primă instanță i-am spus să divorțeze ....a și vorbit cu un avocat pe care chipurile i l-a recomandat cineva din Niculițel , dar și ăsta animal (scuze dar așa consider că s-a comportat) i-a cerut 14 milioane ca să-i obțină repede divorțul deși știa că nu are venit mai mare de 20 ron....eu i-am trimis o parte din bani și omul după ce s-a văzut cu banii luați s-a dus la tribunal și deja , nu stiu cum a ajutat-o că s-a amânat termenul .....probabil o să mai vrea bani ...etc...

Acest avocat i-a spus mătușii că dacă obține divorțul acel contract de întreținere se va anula .....Așa este ???

La divorț trebuie să ceară ea partajarea bunurilor ...patrimoniului .... ???

Nu mai spun HALUL în care a fost făcut acest contract de întreținere ..... de către un notar public, cel puțin prost ...

Ceva de genul " În caz de litigiu,evicțiune sau orice neînțelegeri ce decurg din reaua credință a părților sau declarații false, privind prezentul contract, nu vom formula nici o pretenție, de nici o natură asupra notarului public, renunțând la toate căile de atac împotriva acestuia. " ABERANTTTTT .....NU POT SÃ cred că se poate introduce LEGAL un astfel de paragraf ..... din cauza asta cred că au fost lăsți pe drumuri mulți bătrâni ..... notarul se spală pe mâini de RESPONSABILITATEA și AUTENTICITATEA ACTULUI JURIDIC ....mă rog poate vb prostii....dar sunt revoltat ...

Apoi, un alineat spune, "Imobilul care se înstrăinează ...." ...eu nu înțeleg cum se poate înstrăina imobilul doar printr-un contract de întreținere ....adică înțeleg , după moartea celor întreținuți , dar și atunci se dă un alt act de proprietate de către Judecătorie , nu ??

Următorul alineat spune "Contraprestațiunea acestei înstrăinări este obligația întreținătoarei de a ne întreține pe noi înstrăinătorii întreținuți, pe tot timpul vieții noastre, întreținere ce va consta în hrană, alimente,medicamente,îmbrăcăminte, încălzit și tot ceea ce este necesar unei bune întrețineri, suportând și cheltuielile ocazionate cu înmormântarea și pomeni, conform obiceiului locului . Acestă obligație o evaluam la suma de 200.000 lei, lunar, în vederea taxării , dar această sumă nu reprezintă echivalentul întreținerii lunare , deoarece aceasta va fi în funcție de nevoile noastre de zi cu zi . Întreținătoarea va intra în stăpânirea de drept a imobilului de azi data autentificării prezentului contract, iar în stăpânirea de fapt, va intra după data decesului nostru, întrucât noi înstrăinătorii întreținuți ne rezervăm dreptul de uzufruct viager a întregului imobil și declarăm că o garantăm pe aceasta de orice evicțiuni parțiale sau totale " ...... deși are OBLIGAȚII nepoata , nu îî pasă deloc ..... nu mai zic de sumă .... casa valorează pe piață 1 miliard de lei vechi ....

Următorul alineat , spune : " Eu, nepoata, am cumpărat de la soții X și Y , nuda proprietate a imobilului descris mai sus și îmi asum obligația de a-i întreține pe înstrăinătorii întreținuți , pe tot timpul vieții lor, așa cum s-a stipulat în prezentul contract ..." Faza asta e doar pe hârtie , deoarece de o lună de zile mătușa mea stă fără lumină , fără hainele din propria ei casă ...etc. Nu există un mod prin care să se constate pur și simplu aceste încălcari ale contractului de întreținere și să se dizolve ...????

De asemenea nu știu cum este posibil să se folosească termenul "am cumpărat" când nu s-a plătit nici o sumă pt imobil ....???

Cu speranța că poate cineva competent mă va putea ajuta sau îndruma , vă mulțumesc din suflet .....aș atașa contractul de întreținere și răspunsul celor de la poliție , cu datele cu caracter personal șterse din motive lesne de înțeles dar nu am gasit opțiunea .... poate îmi dați adresa de mail și vă trimit ....dacă vă ajută mai mult ....

Precizez că nu mă interesează averea mătușii și nici nu pot să o întrețin eu prea mult deoarece am alte persoane în întreținere ....
Din pacate , nu este insris deloc in C.F.
Speta este urmatoarea ,

- am un unchi care dupa atatia ani , s-a trezit ca vrea sa-si intabuleze apartamentul , el avand de pe vremea lui Ceausescu , (adica ICRAL) , un contract de vanzare - cumparare intre el si ICRAL
- intre timp se uita pe contract si vede ca au trecut gresit numele sau pe acest contract , dar vede abia acum ; se duce omul la ICRAL(fostul) si i se face un act aditional prin care se specifica faptul , ca datorita unei erori de dactilografiere s-a scris numele gresit .
- ce trebuie sa faca mai departe , deoarece acest contract trebuie retranscris , ....??
- nimeni nu stie unde trebuie retranscris acest contract de vanzare cumparare , iar cei care i-au luat bani pt intabulare au spus ca dupa intabulare acest contract de vanzare cumparare nu mai trebuie retranscris , ca se retranscrie prin intabulare ...!!???
- personal cred ca acel act trebuie neaparat retranscris .... am dreptate ???

In speranta ca imi poate da cineva un sfat pertinent , va multumesc .
Răspuns la discuția Vreau sa dau examen la INM
DA, raspunsul corect este : o conditie OBLIGATORIE , trebuie sa fii licentiat in drept , si asta am aflat-o dupa ce am fost la INM , personal .
Răspuns la discuția Vreau sa dau examen la INM
Deci , pot sa ma prezint sa dau examen sau nu ??

Va multumesc si pt celelalte raspunsuri .
Bună ziua ,

Sunt proaspăt absolvent al unei Facultăţi de Administraţie Publică de stat (Nota licenta 10) şi lucrez ca jurist de o lună .
Mă intereseaza care sunt paşii pt a intra la INM , adică pot să dau examen acuma , din prima sau trebuie sa astept 3 ani , ca să am experinţă în domeniu ? Sau mă bag la un master pe drept şi după aceea am dreptul să dau examen ?

Vă mulţumesc anticipat pentru răspuns.
Buna Ziua ,

Am o matusa asupra careia s-a abatut o mare nenorocire . Astfel , în urmă cu câţiva ani , respectiv 4 ani, a trecut pe numele unei nepoate , ea şi soţul , actele de proprietate asupra casei în care locuieşte , cu clauză viageră asupra dreptului de habitaţie . Acum , soţul a batut-o şi a gonit-o de acasă . Ce poate face în acest moment ?? În afară de faptul că este o problemă de violenţă în familie .... de care evident că poliţiei nu-i pasă şi nu prea am gasit nici o organizaţie care să o ajute (se află în jud Tulcea) . Este căsătorită cu soţul de 30 de ani . Dacă cere anularea actului prin care i-a dat casa nepoatei prin nulitatea relativă ?? Nepoata zice că nu are cum să o ajute să o primească soţul înapoi ....Din cîte ştiu eu nepoate care are actele casei deţine o proprietate rezolubilă , deci are o condiţie rezolutorie asupra ei ....

Matuşa mea , în acest moment doarme pe la rude şi nici nu are decât un venit modic ....

Mulţumesc anticipat pentru un răspuns pertinent .