avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Activitate monig

Activitate monig

Daca nu imi accepta dosarul o sa merg in audienta pentru ca e absurd. Tabelul cu anii de nastere din Ordin este o schita ajutatoare pentru cei de la pensii ca ei sa nu se mai oboseasca sa calculeze, el aplicandu-se in situatia in care nu ai grupe sau alte reduceri nu invers. De ex. ca sa poti iesi acum in iulie 2009, ar trebui sa ai varsta de 63 ani si 7 luni, adica sa fi nascut cel tarziu in decembrie 1945.
Desi cea de la ghiseu mi-a spus ca nu stiu "sa interpretez legea", eu am depus dosarul totusi, impreuna cu o copie a comunicatului si cu un rezumat al anilor si calculelor conform articolelor din lege, iar acum astept. Nu stiu de ce nu se sesizeaza nici o tv, eu am scris si la realitatea si la b1. Poate ar trebui sa scrie mai multa lume si asa s-ar gandi sa verifice, altfel ei cred ca e doar un e-mail din partea unuia care nu stie cum sa iasa la pensie.
Si tatal meu se gaseste intr-o situatie asemanatoare. Nascut in Iunie 1950, 39 ani vechime din care 21 de ani in grupa 2. Nici eu nu inteleg de ce se aplica un ordin care e in contradictoriu cu legea pensiilor. In plus pe site-ul ministerului in martie 2009 a aparut un comunicat de presa care precizeza ca varsta de pensionare pentru barbati in martie 2009 este de 63 de ani si 6 luni. ([ link extern ] )
Răspuns la discuția Termen de prescriptie
pretul a fost platit chiar inainte de a se semna contractul de vanzare cumparare. Cu un exemplar din contract am fost la directia fiscala si am inregistrat terenul pe numele meu si de doi ani platesc impozitul ca proprietar. Am inteles ca au fost ceva discutii la primarie ca nu aveau dreptul sa concesioneze sub modalitatea respectiva...in sensul ca trebuiau sa faca mai intai dezmembrarea celor 1000mp.
In 1996 am concesionat 1000mp pentru construire casa. La nr.top. respectiv erau de fapt 1430mp insa primaria a zis ca legea le permite concesionarea doar a unei suprafete de 1000mp. Am construit in 1996 casa. In 2006 am solicitat cumpararea terenului concesionat. In iunie 2006 comisia de specialitate din cadrul primariei a aprobat vanzarea suprafetei concesionate, potrivit unui proces verbal. Notarul insa a scris in contractul de vanzare cumparare intreaga suprafata din cf. Am semnat contractul si eu si viceprimarul fara sa-mi dau seama pe moment. S-a facut si inscrierea in cartea funciara a vanzarii, la primarie platesc impozit pe toata suprafata de 1430mp. Se poate ca primaria, daca isi da seama, sa-mi anuleze contractul de cumparare acum dupa ce au trecut peste 2 ani?
Buna ziua
Parintii mei vor sa ne de-a mie si sotului meu o suma de bani, pentru construirea unei case. Ca eu sa fiu protejata as vrea sa stiu daca in contractul de imprumut, pe langa mentiunea ca lunar li-i se va plati o anumita suma de bani (rata, fara dobanda) se poate trece ca in caz de divort sau doamne fereste deces al meu sa li-i se restituie intr-o singura transa suma ramasa?
Va multumesc
Exista cumva vreo interdictie la vanzarea unui teren dobandit de veteranii de razboi in baza Legii 44/1994?
Multumesc
Buna ziua
Va deranjez si eu cu o problema. Bunicul meu a depus cerere la primarie pentru retrocedarea unor suprafete de teren luate de stat. I s-a acceptat cererea, insa primaria nu a emis inca titlu de proprietate. Avand o varsta foarte inaintata si avand in vedere ca este in intretinerea mea, vrea sa imi lase mie acele proprietati, insa nu se stie daca va mai fi in viata cand functionarii vor finaliza actele. Exista o modalitate, ce nu poate fi atacata de alti mostenitori prin care sa dobandesc eu acele proprietati?
Va multumesc