avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate nick20_2005

Activitate nick20_2005

Multumesc!
Multumesc pentru raspunsul promt insa am doua nelamuriri. In Art.161 din Legea 263/2010 este mentionat "pentru agricultori".
1) Daca a fost mecanic de locomotiva beneficiaza de aceste scutiri de taxe si comisioane?
2) Inteleg ca ar trebuie sa se adreseze casei de pensii pentru ai sanctiona pe cei care detin arhivele pe motiv ca nu vor sa elibereze adeverinta?

Multumesc inca o data!
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu sfaturi in urmatoarea problema:

Tatal meu in varsta de 58 de ani doreste sa iasa la pensie dupa noua lege a pensiilor privind grupa I. A depus dosarul la casa de pensii si dupa 2 luni i-a venit acasa un plic in care i se cerea o noua adeverinta de vechime pe motiv ca cea pe care a dus-o nu are trecut in clar numele directorilor ci doar semnatura. Societatea la care a lucrat a intrat in insolventa in urma cu cativa ani iar adeverinta de grupa I i-a fost eliberata in urma unei decizii judecatoresti in urma cu aproximativ un an, deoarece a fost nevoit sa actioneze in instanta vechea societate deoarece foarte multi ani de vechime erau trecuti la grupa a II-a in loc de grupa I. A castigat procesul si i s-a eliberat adeverinta de vechime cu anii de la grupa I insa conform spuselor celor de la casa de pensii adeverinta nu este completa prin urmare trebuie sa aduca o alta adeverinta in care sa apara si numele directorilor in clar, nu doar semnaturile acestora. Problema este ca intre timp arhiva de documente a ajuns la o firma privata de la Ploiesti care nici nu doreste sa auda de decizia judecatoreasca si cere eliberarea adeverintei de vechime contra sumei de 400 lei. Este legal acest lucru? Practic ce a castigat in instanta daca acea adeverinta este incompleta si nu ii foloseste la nimic?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Partaj cale amiabila
La partaj intra si apartamentul chiar daca acesta a fost luat inainte de casatorie?(asa cum am mentionat mai sus este luat prin doua credite ipotecare pe acelasi imobil fiecare avand cota parte din el).
Buna ziua! Recent am divortat de sotie pe cale amiabila la primarie. In acest moment dorim sa facem partajul insa desi m-am inteles cu sotia sa o despagubesc cu o suma de bani iar eu sa pastrez bunurile ne lovim de urmatoarea problema.
Avem cumparat un apartament prin credit ipotecar inainte de casatorie. Apartamentul a fost cumparat prin doua credite ipotecare, fiecare dintre noi avand cota parte din apartament(eu 74%, ea diferenta).Eu doresc sa preiau si creditul ei ipoatecar pentru a deveni singurul proprietar iar ea sa nu mai aiba nicio datorie catre banca. Problema este ca banca ne cere dovada partajului(fiecare ce bunuri ia). Unde ar trebui sa mergem pentru a solutiona partajul cat mai ieftin?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Desfiintare post
Cum pot afla din ce ramura de activitate face parte codul CAEN 6311?
Răspuns la discuția Desfiintare post
Multumesc mult pentru raspunsuri! As mai avea o ultima intrebare:
In cele 20 de zile lucratoare este obligatorie norma de 8 ore/zi? Intreb deoarece in vechiul contract colectiv de munca care inteleg ca nu mai este valabil era precizat ca in cazul concedierii in cele 20 de zile lucratoare angajatul poate lucra jumatate de norma(respectiv 4 ore in cazul meu).
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Desfiintare post
Multumesc pt raspuns! De restructurat stiu ca este posibil insa intrebarile mele erau altele:

Mentionez ca firma la care lucrez, are aprox 50 de angajati si nu are un contract colectiv de munca nici la nivel de unitate nici la nivel de ramura(am auzit asta in urma unei discutii cu un angajat de la HR).

Este posibil ca firma sa nu aiba niciun contract colectiv de munca nici la nivel de unitate nici la nivel de ramura?

Mi se va acorda vreo alta remuneratie in afara celor 20 de zile lucratoare platite?

Multumesc!


Data mesaj Miercuri, 15 Februarie 2012, 16:35
Am inteles. Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua! Am fost anuntat ca se va desfiinta postul(programator IT), dupa aprox 1 an de la angajare, insa nu am primit inca o notificare in scris. Conform vechiului contract colectiv de munca(2007-2010 cel semnat de mine la angajare) pe langa cele 20 de zile lucratoare platite se oferea si minim un salariu compensator. Mentionez ca firma la care lucrez, are aprox 50 de angajati si nu are un contract colectiv de munca nici la nivel de unitate nici la nivel de ramura. Este posibil asa ceva? Prin urmare mi se va acorda vreo alta remuneratie in afara celor 20 de zile lucratoare platite. Multumesc anticipat!
Voi face o comparatie cu atentie si voi proceda asa cum ati scris mai sus. Multumesc pentru raspuns!