Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj cale amiabila
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj cale amiabila

Buna ziua! Recent am divortat de sotie pe cale amiabila la primarie. In acest moment dorim sa facem partajul insa desi m-am inteles cu sotia sa o despagubesc cu o suma de bani iar eu sa pastrez bunurile ne lovim de urmatoarea problema.
Avem cumparat un apartament prin credit ipotecar inainte de casatorie. Apartamentul a fost cumparat prin doua credite ipotecare, fiecare dintre noi avand cota parte din apartament(eu 74%, ea diferenta).Eu doresc sa preiau si creditul ei ipoatecar pentru a deveni singurul proprietar iar ea sa nu mai aiba nicio datorie catre banca. Problema este ca banca ne cere dovada partajului(fiecare ce bunuri ia). Unde ar trebui sa mergem pentru a solutiona partajul cat mai ieftin?
Multumesc anticipat!
mergeti la notar, nu stiu cat este de ieftin dar in mod cert e mai rapid decat la instanta......la ambele taxa depinde de valoarea bunurilor
cel mai ieftin iesiti prin instanta ...la primul termen depuneti un acord ( redactat de avocat sau mediator) si scapati de taxa de timbru...desigur va costa redactarea , dar puteti gasi sub 3%cat este taxa de timbru
La partaj intra si apartamentul chiar daca acesta a fost luat inainte de casatorie?(asa cum am mentionat mai sus este luat prin doua credite ipotecare pe acelasi imobil fiecare avand cota parte din el).