avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Activitate amicoadriano

Activitate amicoadriano

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Numaidecat sa opriti o suma drept garantie, sa nu patiti ca noi! Vechii proprietari nu au mai achitat utilitatile pe perioada habitatiei, ba chiar mai mult de atat au plecat pana si cu oglinda din baie. Retineti o suma de bani din pretul apartamentului pe care o platiti la predarea efectiva.
Eu ma tem ca astea sunt niste coordonate GPS: +46 31.827 +026 38.270
Puteti sa ne spuneti in ce localitate v-au prins, sa vedem daca se potrivesc?
Nu este necesar nici un program special pentru a emite o factura. Se poate face si intr-un program gen Excel sau Word, iar modele se gasesc destule pe net.
Nu stiu daca e exact ce-ti trebuie, insa uite aici un exemplu: [ link extern ]

amicoadriano a scris:

Buna ziua,

doresc sa lichidez voluntar un srl la care sunt asociat unic.
Am creditat firma in total, pe baza de contract, cu 15000 RON si in stoc este marfa la pret de intrare de 9000 RON, pret de stoc de 12000 RON.
Se poate efectua o compensare directa intre mine si societate, fara a efectua o vanzare, adica sa fie o operatiune neimpozabila?
Firma e platitoare de impozit pe venituri 3%, neplatitoare TVA, fara alte datorii.

Multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.


Chiar nu stie nimeni? Sau poate nu am postat unde trebuie...
Orice parere/sugestie e binevenita. Multumesc!
Buna ziua,

doresc sa lichidez voluntar un srl la care sunt asociat unic.
Am creditat firma in total, pe baza de contract, cu 15000 RON si in stoc este marfa la pret de intrare de 9000 RON, pret de stoc de 12000 RON.
Se poate efectua o compensare directa intre mine si societate, fara a efectua o vanzare, adica sa fie o operatiune neimpozabila?
Firma e platitoare de impozit pe venituri 3%, neplatitoare TVA, fara alte datorii.

Multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.
Mai citesc odata:
Art. 17
...
(2) La acelasi sediu vor putea functiona mai multe societati, daca este indeplinita cel putin una dintre urmatoarele conditii:
...
c) daca cel putin unul dintre asociati este proprietar al imobilului ce urmeaza a fi sediul societatii.

Adica, eu ca si asociat unic, pot sa-mi mut sediul firmei in apartamentul meu, proprietate personala, chiar daca e deja sediul unei alte societati? Asa reiese din textul legii, dar in realitate oare asa o fi? Atunci de ce se mai face "Verificare unicitate sediu" ?

O sa trec pe la Biroul Unic de la Reg. Com. sa intreb mai exact, daca or vrea sa-mi spuna, ca de obicei te trimit direct la casierie sa platesti taxe de consultanta. O sa incerc cu o cutie de bomboane... ;)

Multumesc!
Buna ziua tuturor,

Am cumparat la inceputul anului un apartament si acum doresc sa-mi mut sediul social al firmei de la vechea locatie in actualul apartament. Problema este ca fostii proprietari au si ei o firma inregistrata cu sediu la aceasta adresa si nu cred ca pot sa existe doua firme pe aceeasi adresa, mai ales ca nu se indeplineste nici una din conditiile articolului 17 al legii societatilor comerciale.
Am citit intr-un alt post de pe acest forum ca, pentru a-i constrange, as putea sa le cer chirie, etc....
Problema si mai mare este insa, ca datorita faptului ca mi-au lasat niste datorii cand am cumparat apartamentul, dupa tranzactie parca au intrat in pamant, s-au ascuns de nu mai pot sa dau deloc de ei.
Cum procedez in cazul meu?

MULTUMESC!