Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Compensare in natura datorii catre asociatul unic la ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Compensare in natura datorii catre asociatul unic la dizolvarea firmei?

Buna ziua,

doresc sa lichidez voluntar un srl la care sunt asociat unic.
Am creditat firma in total, pe baza de contract, cu 15000 RON si in stoc este marfa la pret de intrare de 9000 RON, pret de stoc de 12000 RON.
Se poate efectua o compensare directa intre mine si societate, fara a efectua o vanzare, adica sa fie o operatiune neimpozabila?
Firma e platitoare de impozit pe venituri 3%, neplatitoare TVA, fara alte datorii.

Multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.
amicoadriano a scris:

Buna ziua,

doresc sa lichidez voluntar un srl la care sunt asociat unic.
Am creditat firma in total, pe baza de contract, cu 15000 RON si in stoc este marfa la pret de intrare de 9000 RON, pret de stoc de 12000 RON.
Se poate efectua o compensare directa intre mine si societate, fara a efectua o vanzare, adica sa fie o operatiune neimpozabila?
Firma e platitoare de impozit pe venituri 3%, neplatitoare TVA, fara alte datorii.

Multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.

Chiar nu stie nimeni? Sau poate nu am postat unde trebuie...
Orice parere/sugestie e binevenita. Multumesc!