avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Compensare in natura datorii catre asociatul unic la ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Compensare in natura datorii catre asociatul unic la dizolvarea firmei?

Buna ziua,

doresc sa lichidez voluntar un srl la care sunt asociat unic.
Am creditat firma in total, pe baza de contract, cu 15000 RON si in stoc este marfa la pret de intrare de 9000 RON, pret de stoc de 12000 RON.
Se poate efectua o compensare directa intre mine si societate, fara a efectua o vanzare, adica sa fie o operatiune neimpozabila?
Firma e platitoare de impozit pe venituri 3%, neplatitoare TVA, fara alte datorii.

Multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.
Cel mai recent răspuns: amicoadriano , utilizator 14:22, 1 Decembrie 2014
amicoadriano a scris:

Buna ziua,

doresc sa lichidez voluntar un srl la care sunt asociat unic.
Am creditat firma in total, pe baza de contract, cu 15000 RON si in stoc este marfa la pret de intrare de 9000 RON, pret de stoc de 12000 RON.
Se poate efectua o compensare directa intre mine si societate, fara a efectua o vanzare, adica sa fie o operatiune neimpozabila?
Firma e platitoare de impozit pe venituri 3%, neplatitoare TVA, fara alte datorii.

Multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.


Chiar nu stie nimeni? Sau poate nu am postat unde trebuie...
Orice parere/sugestie e binevenita. Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lichidare voluntara srl cu asociat unic stelana stelana buna ziua, am un SRL ce a fost in suspendare temporara,cu derogare de depunere situatii, si acum doresc sa l lichidez voluntar ( a iesit din suspendare temp a ... (vezi toată discuția)
Lichidare voluntara-pot vinde stocul? ingerasmic ingerasmic Buna ziua, Rog din suflet colegii mai experimentati sa ma indrume si pe mine: un SRL cu 2 asociati intra in dizolvare cu lichidare voluntara fara numire de ... (vezi toată discuția)
Bilant lichidare societate cu stoc marfa starcopit starcopit Sunt in faza de radiere a unei mici firme (srl) care din 2009 nu a mai avut nici un fel de activitate fiind suspendata iar apoi lichidata in vederea ... (vezi toată discuția)