avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Activitate alexeevici

Activitate alexeevici

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Mi-e neclar cum ma va afecta modificarea modului de impozitare a locuintelor din 2016.

Detin un apartament cu 2 camere in care locuieste o alta familie in baza unui contract de comodat. Unul din membrii familiei care locuieste in apartamentul meu are un PFA cu sediul declarat in acest apartament, dar nu efectueaza activitate comerciala acolo.

Mi se va percepe impozit marit din acest an din cauza acestui PFA? si daca da care ar fi majorarea?

Multumesc,
Alex
Răspuns la discuția Citatie in calitate de martor
Raspund cu mare intarziere. Scuze.

Da, pana la urma am facut calatoria Timisoara-Buzau si intors + 2 nopti cazare pe banii mei.
M-am prezentat la Tribunal si da, m-am simtit amenintat cand am realizat ca sala de judecata era plina de acuzati in acel caz, unii in boxa, altii in sala, judecati in libertate. Ba chiar am fost abordat de unul din acuzati si intrebat daca am pretentii.

N-am avut alte pretentii in afara platii cheltuielilor de transport si cazare. Iaca au trecut ceva ani de-atunci si n-am primit nimic...:-) Nici n-am mai urmarit ce s-a intamplat cu cazul.
Buna ziua,


Intr-un SRL cu 2 asociati ( 50/50 parti sociale fiecare ) daca unul din asociati este Expert Contabil si tine si contabilitatea firmei, poate indeplini si functia de administrator al societatii?

Multumesc.

Buna ziua,

Ma poate cineva ajuta cu un raspuns la intrebarea:
Intr-un SRL cu 2 asociati ( 50/50 parti sociale fiecare ) daca unul din asociati este Expert Contabil si tine si contabilitatea firmei, poate indeplini si functia de administrator al societatii?

Multumesc.
Buna ziua,

In perioada iunie-august 2012 am avut o terasa/gradina de vara ca punct de lucru in calitate de administrator/actionar al unui SRL. Se vindeau bauturi, se asculta muzica. Gradina a functionat doar in cele 3 luni mentionate.
Astazi, 13.01.2014 primesc un telefon de la Politie si sunt anuntat ca in calitate de administrator am o plangere penala de la UCMR pt drepturi de autor neplatite pt respectivul punct de lucru, pt doua luni, in suma de cca 2400 ron. Mentionez ca in toata aceasta perioada nu am primit vreun proces verbal sau alt document de la UCMR.

Ma puteti sfatui daca pot intreprindre vreo actiune, alta decat plata sumei?

Multumesc.
Buna ziua!

As vrea sa stiu ce mi se poate intampla daca nu ma prezint in instanta dupa ce am fost citat in calitate de martor.

Detalii:

Anul trecut contul meu din Banca Raiffeissen a fost tinta unui atac de pishing in urca caruia s-a sustras o anumita suma de bani. Am facut o reclamatie la banca, iar dupa cca 30 zile sesizarea a fost rezolvata si banii returnati in cont. Ulterior am primit vizita unor inspectori de politie in fata carora am dat o declaratie cu privire la modul in care s-a operat asupra contului meu.

De cateva luni primesc cate o citatie de la Tribunalul Buzau prin care mi se cere sa ma prezint in calitate de martor intr-un proces impotriva celor prinsi si acuzati de actiuni de pishing. Eu locuiesc in Timisoara si nu am cum sa ma deplasez la Buzau pt a ma prezenta la proces.

Intrebarile mele sunt: pot fi amendat pentru aceasta neprezentare? Mi se poate intampla ceva? Ce ar trebui sa fac?

Multumesc anticipat pentru ajutor!
Alex