avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1083 soluții astăzi
Forum Activitate LyKo

Activitate LyKo

In legatura cu topicul-problema mea:
Am absolvit curs formare psihoterapie la o Asociatie partic. acreditata Colegiul Psihologilor si am obtinut dreptul de practica psihoterapeut.
Fiind profesor, am dorit sa candidez ptr fct de profesor consilier scolar, dar, nu mi s-a acceptat candidatura spunandumi-se ca acest curs de formare nu este un curs postuniversitar (adica nu a fost urmat la o Universitate). El este postuniversitar prin prisma faptului ca am avut nevoie de licenta ptr. a-l urma. Deci, intrebarea este: cand legea spune cursuri/programe postuniversitare-de aprofundare, formare,...se refera doar la cele desf. intr-o Universitate sau si la alte Asociatii acreditate dar care includ prezenta unei licente?
Mulțumesc!
Discuție Activare ONG
Bună ziua!
Aș dori să știu dacă pot folosi(activa) o Asociație care de la înființare (2018) nu a avut nici un fel de activitate, deloc. S-au depus doar declarațiile la ANAF pe 0, inclusiv cea de inactivitate. Mulțumesc frumos!
Bună ziua!
Aș dori să știu dacă pot folosi(activa) o Asociație care de la înființare (2018) nu a avut nici un fel de activitate, deloc. S-au depus doar declarațiile la ANAF pe 0, inclusiv cea de inactivitate. Mulțumesc frumos!
Buna ziua!
As dori sa evit implicarea fiicei mele in divort -adica cu toata procedura in cazul minorilor. (fiica mea implineste 18 ani in octombrie). Intrebare: Este necesar sa astept sa implineasca 18 ani, sau se poate inainta cererea de divort si acum (fara a o implica-procedura in cazul minorilor)? Multumesc frumos!
Aș dori să întreb: dacă doi soți (nedivorțați încă / nici cu divorțul început) nu se mai înțeleg, unul dintre ei (care este proprietar pe locuința moștenită) îi poate spune celuilalt să plece (să se mute) din acea locuință? Dar copilului de 19 ani, rezultat în urma acelei căsătorii?
Răspuns la discuția Lichidare ONG!
Cum este cu ,,dizolvarea de drept"? Faptul ca nu a avut activitate nu se incadreaza la ,,imposibilitatea realizarii scopului pentru care a fost creata"?
Buna ziua!
As dori sa intreb daca poti deveni membru intr-o asociatie (ONG) fara sa platesti taxa de inscriere si /sau cotizatie anuala?
Multumesc!