avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate velciu

Activitate velciu

Va rog daca imi puteti raspunde la o intrebare simpla:
Partea I. -In legea 19 2000 este prevazut ca la pensia anticipata partiala, cuantumul pensiei este diminuat in functie de numarul de luni ramase pana la implinirea stagiului complet de cotizare si in functie de vechimea in munca. Sunt acolo niste tabele care explica ce si cum se face. De asemenea in aceeasi lege se precizeaza ca in cazul pensiei pe lege speciala de pensionare cuantumul pensiei NU se diminueaza.
Pareta II - In normele metodologice de aplicare al legii 96/2006 e tocmai pe dos.

Intrebarea mea este:Ce este de facut? Ce anume are putere jurica mai mare? Legea sau normele metodologice?

Multumesc anticipat!
Am si eu o intrebare scurta:
Pensioant pe lege speciala de pensionare, ce se intampla daca aceasta lege se abroga?
Multumesc anticipat!
Am mai pus intrebarea asta in interiorul altul subiect. N-am primit raspuns asa ca mai incerc in ca o data.

Daca ma poate ajuta cineva as fi recunoscator.
Stiuatia este in felul urmator:

Nascut noiembrie 1947. stagiu de cotizare 32 ani si 7 luni. fara a lua in considerare anii de facultate.
Problema mea este cu intelegerea tabelelor care se refera la varsta standard de pensionare. Conform anexei 3 din legea 19/2000, in perioada august 2005-noiembrie 2005 se puteau pensiona barbatii care aveau cel putin 62 ani si 8 luni si cel putin 30 ani si 8 luni stagiu de cotizatie. Nascut in noiembrie 1947 ma incadream la pensia anticipata partial, implinind in noiembrie 2005 varsta de 58 ani. Cel putin asa inteleg eu sa interpretez acea anexa.
Problema intervine in normele de aplicare ale legii, anexa 9 dintr-un ordin al carui nume nu-l stiu. Anexa care spune ca barbatii nascuti in noiembrie 1947 se pot pensiona cel mai devreme in perioada decembrie 2011-martie 2012, minus 5 ani ar veni decembrie 2006-martie 2007.
Mentionez ca m-am pensionat in februarie 2007.
Ma poate ajuta cineva explicandu-mi aceasta necorelare intre anexe?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția data pensionare
Daca tot e vorba de data pensionare am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva as fi recunoscator.
Stiuatia este in felul urmator:

Nascut noiembrie 1947. stagiu de cotizare 32 ani si 7 luni. fara a lua in considerare anii de facultate.
Problema mea este cu intelegerea tabelelor care se refera la varsta standard de pensionare. Conform anexei 3 din legea 19/2000, in perioada august 2005-noiembrie 2005 se puteau pensiona barbatii care aveau cel putin 62 ani si 8 luni si cel putin 30 ani si 8 luni stagiu de cotizatie. Nascut in noiembrie 1947 ma incadream la pensia anticipata partial, implinind in noiembrie 2005 varsta de 58 ani. Cel putin asa inteleg eu sa interpretez acea anexa.
Problema intervine in normele de aplicare ale legii, anexa 9 dintr-un ordin al carui nume nu-l stiu. Anexa care spune ca barbatii nascuti in noiembrie 1947 se pot pensiona cel mai devreme in perioada decembrie 2011-martie 2012, minus 5 ani ar veni decembrie 2006-martie 2007.
Mentionez ca m-am pensionat in februarie 2007.
Ma poate ajuta cineva explicandu-mi aceasta necorelare intre anexe?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția personal militarizat
as avea si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva:
contractul colectiv de munca la nivel national pentru anii 2007-2010 (adica cel aflat acum in vigoare) se aplica si salariatilor civili din armata?
situatia este urmatoarea: incepand cu 08.02.2008 primesc preaviz pt ca de la 01.03.2008 mi se desfiinteaza postul. intrebarea este daca in timpul preavizului merg 8 sau 4 ore la munca?
multumesc anticipat