avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 171 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea21P

Activitate Andreea21P

In anul 2017 am avut venituri de 11 000 lei din activitati independednte.Le-am declarat anul trecut prin fosta D201 (inainte sa apara D unica) iar acum am primit decizia de impunere anuala ,in care imi este calculat atat impozitul pe venit cat si Cas si Cass.
Pe langa asta am mai primit inca o Decizie 631 pentru plata CAS ,cu baza de calcul 13152 pentru plata Cas.
Practic trebuie sa platesc Cas de 2 ori? o data pentru veniturile realizate si inca o data pentru niste venituri inexistente?
Exista vreun cadru legal pentru contestarea acestei decizii?
Mentionez ca nu am avut PFA,au fost pur si simplu niste venituri pe care le-am declarat ca persoana fizica
Răspuns la discuția CAS absurd !!!
Am inteles.Intrebarea este de ce am primit aceasta decizie de impunere atata timp cat veniturile mele in 2017 au fost de 7000 lei? Care ar fi logica?
Discuție CAS absurd !!!
Am avut in anul 2017 venituri din activitati independente (din strainatate) pe care le-am declarat prin intermediul D.Unice.Veniturile au fost in suma de aproximativ 7000 Lei.
Desi nu am primit inca decizia de impunere anuala ,am primit o decizie 631 cu privire la CAS.Baza de calcul a acestei decizii este de 13152 lei iar suma de plata este 1380 Lei.
Pot sa contest aceasta decizie ,tinand cont ca suma luata in discutie este total absurda si inexistenta ...plus ca nu am depasit pragul de 22 ooo lei?
Mai sunt persoane care nu au primit decizia de impunere pe 2017? Termenul legal a fost 30 Octombrie.
Buna ziua ,
Termenul pana la care Anaf trebuia sa trimita deciziile de impunere pe anul 2017 a fost 30 Oct.Cu toate astea eu nu am primit decizia.Mai este cineva in situatia asta?