avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate tifa

Activitate tifa

am fost executata silit intr-un dosar executional, in care s-au aplicat penalitati de 100lei/zi, s-a facut consilierea psihologica, a durat 3 ani toata procedura, iar in decembrie s-a inchis dosarul pentru imposibilitate de executare. acum mi se cer din nou penalitati in acelasi dosar , 500 lei/zi, conform art.913 alin 5 coroborat cu 906 alin 4. Mai este posibila aplicarea de penalitati daca dosarul este inchis???
buna ziua am 2 dosare de executare silita la acelasi executor si acelasi creditor, titluri diferite. doresc sa fac contestatie si sa cer conexarea celor 2 dosare executionale. de asemenea doresc si suspendarea provizorie . cum procedez? cererea de suspendare provizorie se face separat pentru fiecare dosar si se plateste cautiunea sau pot cere suspendarea provizorie intr-o singura actiune?
Dl. avocat Niculescu ce se poate face in acest caz? Nu este legal acest lucru in opinia mea
care ar fi motivul pentru care un dosar nu apare pe portalul judecatoriei desi este inregistrat in luna septembrie 2019,iar parola comunicata de instanta nu poate fi folosita
Răspuns la discuția Custodie copil minor fara divort?
Dapix, nu cred ca se aplica legislatia romana, in cazul meu, cand copiii mei se aflau in Liban, s-a aplicat legea romana, adica am mers in Liban cu hotararea din Romania si mi-am adus copiii, acum situatia e inversa, copilul este momentan in Romania si suntem in asteptarea hotararii din Liban. Nu cred ca se aplica legea din Romania ci mai degraba se aplica legea statului a carui cetatenie o au in comun cei 3 adica mama, tatal si copilul. Asta a fost explicatia pe care am primit-o si eu in Liban, adica desi tatal si copiii mei erau libanezi, simplul fapt ca eu nu eram cetatean libanez a schimbat radical situatia.
Răspuns la discuția Custodie copil minor fara divort?
Dapix, minorul locuieste in Romania fortat de imprejurari, minorul s-a nascut intr-o alta tara, are dubla cetatenie , iar la varsta de 6 luni a venit in vizita la tata si tatal i-a furat pasaportul asa ca minorul nu a mai putut pleca acasa, iar acum tatal urmareste sa lase minorul fara mama. Ce e de facut? Cetateni comuna a celor 3 (mama, tata si copil) nu este cea romana.
Răspuns la discuția Custodie copil minor fara divort?
gi-jane2 mai am o nelamurire si vizavi de transcrierea casatoriei pentru ca este vorba de o casatorie religioasa, islamica mai exact , care a fost transcrisa in Romania, rezultand un certificat de casatorie civila, eu nu am mai intalnit astfel de situatii, adica spre exemplu casatoria ortodoxa sa fie echivalata cu casatoria civila incheiata la primarie, eu sunt de parere ca o casatorie islamica nu putea fi transcrisa la primaria din Romania
Răspuns la discuția Custodie copil minor fara divort?
gi-jane2 casatoria este transcrisa, cu ce schimba asta situatia, " aici" este un termen pe care eu nu-l inteleg pe deplin, pentru ca totul s-a petrecut " acolo" respectiv: casatoria, nasterea copilului si tot acolo este pe rol deja un proces de divort si custodie minor, ca urmare doresc sa lamuresc ce competenta mai are instanta romaneasca sa solutioneze aceasta cauza ???
Răspuns la discuția Custodie copil minor fara divort?
Dapix, sunt de acord cu dumneavoastra, dar suntem in situatia in care un tata solicita custodia comuna fara divort, in Romania , deoarece in tara de provenienta si in care a fost incheiata casatoria, custodia este exclusiv a mamei prin lege, poate instanta din Romania sa solutioneze o astfel de cauza? Mie mi se pare ilegal si abuziv.
Se poate solicita custodia minorului, fara sa se fi cerut si divortul? Parintii minorului sunt casatoriti si separati, iar tatal solicita doar custodia copilului si program de vizita. Casatoria este incheiata in alta tara. Poate solicita tatal custodia in Romania?