avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate Alexutzu

Activitate Alexutzu

problema e,ca daca va ramane asa,se va merge pe civil pentru daune morale si va fi scutit de taxa de timbru!!
doar eu am atacat solutia!
pai tocmai de aceea am atacat solutia,deoarece eu consider ca fapta nu exista,nicidecum ca ea exista dar reprezinta un grad de pericol social redus!!Toata nuanta este ,daca ne aflam in fata unui inscris oficial sau nu?!
Nici nu a fost folosit,ori completat in scopul de a produce efecte juridice,ci doar pt a arata modul de completare!
este vorba despre un proces verbal de contraventie ce nu a fost inseriat ci doar semnat si stampilat,in scopul de a arata un model de completare unui coleg!Acesta a ramas in masina de serviciu ,iar cel care l-a gasit a facut plangere,deoarece in momentul completarii,am scris numele lui,deoartece acesta mi-a venit in cap.Greseala este ca a uitat sa se arunce la gunoi.Repet,a fost doar semnat si stampilat,nu a fost inseriat,deoarece inserierea se face automat!Poate avea aceasta fituica,acest tipizat ,caracterului unui inscris oficial,daca acdesta nu indeplineste conditiile legale pentru a produce efecte juridice,respectiv nu a fost inseriat!!?
se poate ca in urma plangerii (formulata de catre invinuit,in scopul de a obtine achitarea,deoarece fapta nu exista)impotriva solutiei data de procuror,prin care sa aplicat o amenda administrativa,judecatorul sa retina cauza spre judecare si sa aplice o amenda penala sau mai rau,o condamnare cu suspendare?
persoana s-a indreptat pe civil,impotriva unei persoane careia i s-a dat de catre procuror o amenda administrativa si s-a specificat in ordonanta ca persoana vatamata se poate indrepta pentru daune ,pe dreptul civil,fara sa se specifice vreo suma.In aceasta situatie persoana vatamata va fi obligata la plata taxei de timbru daca solicita despagubiri sau nu?
dar nu a produs consecinte juridice si nici nu a fost intocmit in scopul de a produce astfelde consecinte.Doar a fost aratat modul de completare a unui pv.Greseala a fost ca a uitat sa il arunce,pv nu a perasit niciodata autovehicolul,acolo a si fost gasit.
Speta,pe scurt-s-a aratat modul de completare a unui proces verbal,de catre un agent la alt agent,iar la numele agentului constatatora fost trecut un alt coleg,care nu are legatura cu inscrisul,dar care gasind-ul,si vazandusi numele,a facut plangere penala colegului care l-a intocmit,dar nu a fost niciodata folosit ori inregistra in evidentele institutiei.Inscrisul a ramas in masina de servici,cel ce explioca modalitatea de completere,uitand sa il arunce!
Acestuia i s-a facut dosar penal si i s-a aplicat o amenda administrativa pentru savarsirea infract de fals in inscrisuri oficiale!
Exista aceasta infractiune daca inscrisul nu a fost folosit si nici nu a produs niciun fel de consecinte?
dar la final a fost semnat
As dori o opinie:
1) Exista daune interese(specificate in contract) care se pot obtine pe instanta,daca ele nu sunt dovedite?
2) Poate fi interpretata o astfel de specificatie,,...in caz contrar datoram daune echivalente cu de 10 ori suma data...",drept clauza penala?
(este vb de un contract intre pers fizice)