avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters52542

Activitate ContSters52542

Răspuns la discuția Insolventa
pe portalul instantelor de judecata...cautare dupa nr dosar sau dupa numele societatii
in planul de reorganizare al unei societati nu au fost prinse si creantele chirografare..asadar debitul nascut anterior deschiderii procedurii...nu mai poate fi recuperat, dar ce ma fac in situatia in care mai exista si un debit ulterior deschiderii procedurii, care creste de la o luna la alta?
cum tratez acest debit?
ce cai legale am?
ma pot duce in pretentii?
ajutor!!!!
Răspuns la discuția insolventa
multumesc! mi-ati fost de mare ajutor!
va doresc o zi frumoasa!
Discuție insolventa
va rog sa imi explicati si mie prev art.137. alin. 2 Lg 85/2006 *la data confirmarii planului de reorganizare debitorul este descarcat de diferenta dintre valoarea obligatiilor pe care le avea inainte de confirmarea planului si cea prevazuta de plan*
-mai exact la care diferenta se refera?
In speta..lichidatorul invoca acest art de lege referitoare la o creanta nascuta anterior datei intrarii in insolventa a debitorului, urmand a refuza plata acestei creante creditorului in cauza.
Acesta motiveaza prin faptul ca in planul de reorganizare al societatii, aprobat de adunarea creditorilor, judecatorul sindic a propus neefectuarea niciunei distribuiri fata de categoria creantelor chirografare.( creanta noastra)
ASTEPT RASPUNS URGENT LA andreeastefan9@gmail.com
buna ziua!
am citit de curand un articol intr-un ziar local din care am inteles ca persoanele pana in 26 de ani carora li s-ar cuveni pensie de urmas si care realizeaza venituri dintr- activitate profesionala asigurata, pot face o cerere de reluare in plata daca aceasta a fost sistata.
in speta..am luat pensie de urmas pana la terminarea facultatii, dupa care m-am angajat si nu am mai primit pensie, insa m-am inscris la masterat, pe care l-am si terminat in 2010, inainte de a implini 26 de ani.
in momentul de fata, pot face cerere sa imi primesc retroactiv acest drept?
nu se face precizarea in articol la cuantumul venitului inregistrat din activitatea profesionala.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
daca afli mai multe detalii despre admitere, te rog scrie-mi le si mie la satned9@yahoo.com multumesc mult
andreea stefan
lacunar raspunsul domnului consilier juridic! ma asteptam la mai mult! atat stie?