avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1642 soluții astăzi
Forum Activitate n06d

Activitate n06d

Buna ziua. Daca o firma fara activitate nu si a depus declarariile incepand cu anul 2022, le mai poate depune acum sau cum poate proceda de acum in colo. A primit instiintare de inactivitate la sfarsitul anului trecut dar acum ar dori sa inceapa o activitate pe firma si vrea sa rezolve cu declaratiile din urma. Multumesc de sfaturi
Buna ziua. Dar daca proprietarul cazarii de pe booking este persoana fizica, si i se cere de catre un oaspete factura fiscala, cum trebuie sa procedeze?
Ce fel de ONG trebuie sa infiintez pentru a primi donatii pentru o persoana bolnava de cancer?
Revin cu intrebarea pentru cei care se pricep la legi. In acest moment exista vreo lege/oug sau ceva in care sa fie reglementat cum pot supraveghea parintii acei copii care invata online?
Multumesc
Da, inteleg ce spuneti si nu v am scris pentru a mi rezolva dvs aceasta problema. M-am exprimat eu gresit. Ma intrebam doar daca poate sa fi vazut altcineva o eventuala modificare in lege? Nu imi venea sa cred ca mai este asa putin iar autoritatile nu au reglementat inca aceasta situatie.
Asta am inteles si eu dar nu am gasit nimic concret scris in lege sau OUG. Nu este prea placut sa inceapa scolile in cateva zile si sa nu stii ce ai de facut ca si parinte. Pana acum scria oricum in lege ca angajatorii trebuie sa acorde zile libere platite cu 75% parintilor in termen de 30 zile de la publicare in MO. Daca apare ceva peste cateva zile si imi pot lua liber peste o luna, ce fac cu copilul?
Copilul va invata prin rotatie o saptamana la scoala, o saptamana online. Ce fac parintii care nu au cu cine sa lase copii acasa in saptamanile cand vor face scoala online?
Grad de invaliditate sau grad de handicap? Mama mea a avut un accident de masina, brat drept fracturat, operata, tija de la umar pana la cot. Cu un an inainte a mai avut un accident unde si a fracturat ambele incheieturi cel putin o mana ramanand un pic stramba si cu dureri cronice. Dansa a muncit cu carte de munca doar vreo 5 ani in tinerete la o fabrica care evident numai exista de mult. Toata viata a muncit ca si menajera fara carte de munca. Acum are 60 ani si in urma problemelor cu mainile nu se mai poate munci. Tata are o pensie de 1100 lei. Intrebarea mea este cum pot sa o ajut sa fie incadrata intr un grad de handicap sau grad de invaliditate? Multumesc frumos
Buna ziua. Am doi copii pe care ii aveam pe timpul vacantei de vara la gradinita particulara si after school. In conditiile actuale se mai poate si pe timpul verii ca un parinte sa stea acasa cu 75% din salariu? Multumesc