avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate severina

Activitate severina

Buna ziua , in urma publicarii in MO a legii bugetului asig sociale , s-a modificat sal mediu la 2223 lei , care se fol si la calc CAS din medical (35%*2223=778 lei). Va rog sa ne spuneti cat mai urgent cu ce data se aplica aceasta suma noua , pt ca daca se aplica fix cu 25.02. o sa fie o probl cu calculul salariilor si medicalelor din febr ( daca omul are medical din 20 pana in 28 febr. ce facem ?). Astept un raspuns cat mai urgent. Va multumesc.
As dori sa stiu pt un caz concret , daca Banca la care un salariat de-al meu este debitor, unde s-a emis un titlu executoriu de un BEJ , pt recuperarea sumelor solicitate de banca , titlu trecut prin judecatorie pt aprobare, poate cere validarea popririi tinand cont ca salariatul nostru a dat banca in judecata , facand astfel contestatie la executare ? deci exista un proces , sal debitor contestand poprirea , proces nefinalizat inca, dar banca vazand ca 1 luna nu i-am virat retinerea din salariu a dat in judecata societatea pt validare poprire , solicitand si amenda si chelt de judecata ? Avea drept sa deschida proces pt validare dc exista o contestatie la executarea initiala ? Consider ca s-a facut oarecum un abuz , fiindca banca nu ne-a notificat inainte ca ne da in judecata dc nu viram ratele lunar ( e adevarat ca nici noi nu i-am informat ca in luna respectiva nu facem plata - sal avand probl medicale , pe care le poate dovedi cu acte ) , insa plata s-a reluat in luna urmatoare , pana sa primim instiintarea pt proces. Deci , noi am facut plati in baza titlului executoriu primit acum 2 ani , lunar , cu intrerupere anut trecut cat sal a fost in cm ( trebuia sa platim si atunci sau nu ?) , insa stiam ca acesta a contestat poprirea ( pt suma trecuta pe t.e. ) , dar si el vroia sa faca plati in continuare pt a mai scadea din val debitului , pana la finalizarea procesului .
Buna ziua , as dori sa stiu cum se procedeaza in cazul unui sal care in 2011 a fost in CM tot anul ( pt boala- cancer ) , a revenit in martie 2012 la serviciu si solicita tot CO pt anul trecut ( exista pe diverse forumuri o informare priv o hot a Curtii Europene de Justitie , care spune ca CO nu mai este afectat de durata CM, desi codul Muncii nu a modificat art. ref la durata co si se spune ca potrivit art. 148 alin. 2 din Constitutie , se aplica prevederile directivei europene )
Daca isi poate lua tot co pe 2011, ce fel de cerere trebuie sa faca, in baza caror acte, legi etc ? Ne poate da in judecata danu nu-i acordam in 2012 acest drept ?
S-ar putea sa aveti mare dreptate cu suma modica . Exemplul personal este ca anul trecut am primit un extras de cont de la [EDITAT] (banca unde am avut restanta) prin care mi se luau 2 lei si ceva dint-un vechi cont personal care nu mai fusese folosit de ani de zile. Iar suma mai mult ca sigur s-a dus la [EDITAT] , eu avand poprire la [EDITAT] pe toate conturile mele pt suma restanta preluata de [EDITAT] . Si vreti sa spuneti ca se prelungeste cu inca 3 ani termenul de prescriptie ? doar n-a fost o depunere personala ci o suma luata dintr-un cont prin poprire ?! </b></i></u>
Si vreau sa-i spun lui aemilius ca ultimii bani de pe card i-am retras prin 2001 , dar in septembrie 2002 am facut o plata la suma restanta . Deci din septembrie 2002 nu am mai platit nimic pt el . Am fost plecata, am nascut un copil si nu am avut o vreme posibilitati pt a-l plati . E adevarat ca pana m-am mutat in 2004 , la vechea adresa primeam extras de cont lunar cu dobanda care se acumula de plata dar altceva nimic . Deci nu prea stiu cand m-au preluat cei de la EOS .
Da stiu , problema nu e ca m-ar sterge cineva din urma de la BC ci din momentul achitarii sa nu mai figurez ca rau platnic. Cu o banca ar fi fost mai simplu aveai un debit , te gaseau , il achitai si din momentul platii nu mai erai raportat la BC . Dar cu o firma de recuperare ce garantie mai am ca le-as achita suma si nu as mai figura ca rau paltnic? Vreau sa-ti spun ca eu m-am mutat la o noua adresa de 4 ani si in tot acest timp nu am primit nici o instiintare aici ca datorez suma respectiva la banca sau la EOS , desi mi-am schimbat CI destul de repede la politie . Cei de la EOS nu isi iau datele actualizate de la evidenta populatiei ? pentru ca banca o face . Dovada sta faptul ca eu mai aveam niste conturi curente vechi la BRD si anul trecut in vara au mai gasit 2 lei pe unul din ele si le-au trimis la aceasta restanta . Am primit extras de la ei , la noua adresa, dar doar pt banii luati din cont si am facut legatura ca sunt dusi la datoria privind cardul asta ca alte datorii nu mai am .
mi s-a spus ca la EOS , banca nu ma vede ca si debitor al ei cu nici o suma , de aceea nu a vrut nici sa-mi ia banii . A spus ca firma care are de recuperat ma si da la BC si tot ei ma pot sterge dupa achitare .
Urmeaza sa ajung cumva la EOS si sa vad ce suma au ei inregistrata in contul meu ca si datorie .
Am si eu o noua problema cu cei de la [SOCIETATE RECUPERARI] , chiar azi am aflat de ea. Am avut un card de credit la [BANCA] cu limita 700 lei , acum mai bine de 5 ani . Apar la biroul de credite cu suma de 2.263 lei pt acest card de vreo 2 ani . Am facut rost in sfarsit de banii respectivi pt a-l achita dar mi s-a spus ca cei de la [SOCIETATE RECUPERARI] m-au raportat si treb sa stiu de la ei cat am de plata , nu de la [BANCA]. Inteleg ca datoria e prescrisa, la biroul de credit asta-i suma care se repeta luna de luna , e posibil sa am mai mult de plata daca ma duc la ei ? Si e posibil ca tot ei sa te stearga de la Biroul de Credit , ca [BANCA] a spus ca la ei pot doar plati in contul [SOCIETATE RECUPERARI] aceasta fiind clientul lor , dar nu stiu care-i suma . Cum ma pot sterge de la BC fara sa am surpriza de a mai da in plus vreo 3.000 lei ?