avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Activitate Avran Razvan - Cabinet Avocat

Activitate Avran Razvan - Cabinet Avocat

Răspuns la discuția Stagiar 2011
in opinia mea trebuie sa scrii "retrocedare onorariu pentru luna ... conform contract colaborare nr. ..."
Răspuns la discuția Stagiar 2011
Buna ziua,
daca sunt avocat colaborator fara drept la clientele proprie,
mai este necesar sa cumpar si sa inscriu la admin financiara Registrul unic de control?
Inteleg ca Registrele contabile (incasari si plati+ inventar) sunt necesre si in cazul meu.
Va multumesc
Buna ziua,
rugaminte:
-poate cineva sa explice modalitatea de calcul (ordinea de deducere) a acestor contributi si taxe (CASS, contributia la Barou si inpozitul pe venit de 16 %) pentru a putea calcula corect brutul (retrocederea de onorarii dintr-un contract de colaborare) astfel incat sa poate ajunge la un cuantum stabilit de venit net ?
- am inteles ca exista avocati care prefera sa nu plateasca CASS de 5.5%, singura sanctiune fiind cea ca nu vor fi asigurati in sitemul public de sanatate, ceea ce in opinia mea nu e nici o pierdere, banii putand fi folositi pentru o asigurare privata de sanatate - poate cineva sa confirme acest lucru ?

Va multumesc
Buna ziua,
va supun atentiei o speta:
-In prima instanta se formuleaza o cerere de suspendare a judecatii in temeiul art 244 C p civ (suspendarea legala facultativa).
-Este respinsa prin incheiere.
In opinia mea, ea nu poate fi atacata decat odata cu fondul cu apel/ recurs functie de natura cauzei, fiind o incheiere care nu intrerupe cursul judecatii - art 299 alin 1 raportata la art 282 alin 2.
Termenul de exercitare al caii de atac este de 15 zile care curge de la comunicare daca legea nu dispune altfel
Gresesc?
Intrebare:
Care este calea de atac contra incheierii de respingere a cererii de suspendare a judecatii intemeiata pe art 244 C p civ si in ce termen poate fi exercitata ?

Va multumesc
ar fi omor cu intentie indirecta cel putin,, sanctionat cu aceleasi limite de pedeapsa cu omorul cu intentie directa
dlui Alex Chiciu: puteti sa imi indicati decizia Consiliului Baroului Bucuresti in care e prevazut acest cuantum de 3500 pentru 1 av stagiar, 7000 pentru 2 stagiari etc ?
Va multumesc
Ai fost in amfiteatrul horror, aka A4 ? Cel cu 200 de indivizi?
In ala cred erau cel putin 4-5 in imediata mea apropiere + ciorchinele de pacalici din jurul lor care copiau/incercau sa copie dupa cei cu casti.
Mai pune la scoteala pe cei cu telefoane cu fisier text, cei cu fituici, coduri, carti chiar si trage linie...
Răspuns la discuția Stagiar 2011
Situatia premisa: avocat stagiar cu contract colaborare - procentul de 10 % varsati catre BB care se retin de 2 ori pentru clientela personala a avocatului stagiar:

1.-a oara : 10 % din onorariile platite de client formei de organizare a profesiei, pentru ca acel contr. de asist juridica al stagiarului se incheie cu forma de organizare. Forma de organizare retrocedeaza onorariul stagiarului - 10% platiti catre BB, pentru ca nimeni nu iti va retroceda onorarariul 100 % si sa suporte el cei 10%
2-a oara: 10 % varsa stagiarul din onorariul retrocedat .
In fapt a 2-a oara iti iau 10% din cei 90% retrocedati de forma de organizare a profesiei - per total = 19% pe care fraierul de stagiar ii varsa baroului.

Acum inteleg si eu de ce au legiferat prin L 270/2010 stagiul minim de cel putin 2-3 ani: 1 an stagiatura fara de care nu te poti inscrie la INPPa( INPPA care acum e obligatoriu iar inscrierile se fac doar primavara si nu stii daca apuci sa iti faci acel an, mai ales ca BB a corecta in 3 luni tezele + 1 luna emitere decizii + ...) + 1 an INPPA = uite ca se fac minim 2-3 ani in care jupoi fraieru' de stagiar si nu faci nimic cu banii, presupun dupa cum s-a organizat si desfasurat examenul de admitere ca stagiar.

Gresesc cumva calculul ?
Daca am dreptate, nu cumva e o manopera cel putin incorecta a BB de taxa de 2 ori acelasi venit ?
Asa este - am incercat sa vad partea buna lucrurilor si desi nu sunt un idealist, totusi nu am putut sa nu raman cu un gust amar vazand cum s-a sustinut examenul si mai grav decat atat, cum s-a promovat de catre unele persoane, care acum se mai si lauda ca au copiat cu casti - caz cunoscut personal.
Nu am atributii de control, insa mi se pare foarte curios tabloul de rezultate in ansamblu - cei care au fost admisi sunt de regula in grupuri de cite 3-5 persoane - or fi multi dintre cei care au copiat cu casca si cei din jurul lor care au copiat de la ei, nu or fi ei ?:D