avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian420

Activitate Adrian420

Răspuns la discuția Probleme muzica vecin
Mersi , dar /25 si /26 nu sunt aceleasi lucruri la esenta. Doar scrise in mod diferit?

latka a scris:

Nu exista nici un prag fonic, legea 61/1991 nu prevede asa ceva.
[ link extern ]
Se poate face reclamatie la politie, sau la politia locala, pentru incalcarea art. 2 /26 .
Amenda este de minim 500 RON.



Buna ziua, iubita mea lucreaza de acasa întrucât fizic nu poate datorită situației actuale. Vecinul de jos se gaseste in timpul zile sa puna muzica tare si e cam greu sa muncești cand suna muzica tare cu bass ( nu am nici o problemă dacă e weekend ). Am discutat cu el dar nu vrea sa inteleaga. Este vreo reglementare specială pe perioada de urgență ? Sau rezolv ceva cu o plângere la poliție chiar dacă muzica canta in afara orelor de liniste cand are voie .
Răspuns la discuția GDPR Apel telefonic
Multumesc
Buna ziua, am fost contactat acum cateva zile de către cineva de la o companie si sunt curios daca imi a luat datele in mod legal. Conversatia a fost asa
-Buna ziua dl x ?
-Da
-Mă numesc y de la compania z, puteti vorbi cateva minute ?
-Da, bla bla bla de unde aveti nr meu ?
- Va am gasit pe internet .
Si cand am auzit ca de pe net , mi se a parut cam ciudat, si imi am cautat nr pe google si era pe mai multe situri , deci avea tipul dreptul sa ma sune?
Ps am cautat pe net informatii dar e cam vag.
Răspuns la discuția Obligatii legale
Pentru ca am primit amenda in urma unei nereguli care nu era trecută în regulamentul firmei de autobuz , si desi ii am spus judecătorului ca amenda a fost dată fara bază legală tot a anulat cererea mea, evident ca atunci cand firma de transport aparține primariei se înventeaza motive , si mie imi a anulat plângerea pe motiv că,, asa e normal ,, halal motiv mai ales ca nu am încălcat nici o regula


mariustz a scris:



Adrian420 a scris:

Ok multumesc, de curiozitate pot plăti amenda in monezi de 1 si 5 bani ?

Ana-Maria Dutescu a scris:

Lasati-o acolo si o sa fiti executat silit. Daca vi s-a anulat cererea inseamna ca amenda trebuie platita.



Chestia sa platiti cu monezi de 1 si 5 bani e penibila, pana la urma persoana de la caserie nu v-a gresit cu nimic si nici cel ce v-a amendat nu e devina ca nu ati respectat legea.
De ce nu mai bine va asumati greseala si achitati?

Răspuns la discuția Obligatii legale
Ok multumesc, de curiozitate pot plăti amenda in monezi de 1 si 5 bani ?

Ana-Maria Dutescu a scris:

Lasati-o acolo si o sa fiti executat silit. Daca vi s-a anulat cererea inseamna ca amenda trebuie platita.

Răspuns la discuția Obligatii legale
Păi judecătorul nu a spus nimic de plata amenzii , doar imi a anulat cererea . No o pot lasa pur si simplu acolo ?

Ana-Maria Dutescu a scris:

Sunteti obligat sa o platiti.

Buna ziua, anul trecut am primit o amendă în autobuz , si am contestat-o în instanță, si am pierdut. Iar judecatoarea imi a anulat cererea . Iar acum imi a sosit scrisoare acasa de la primărie sa o plătesc. Sunt obligat să o plătesc? Sau doar rămâne acolo ?
Salutare, va provoc sa imi dati motive pro si contra pentru care datorită OUG 18/2018 contractele verbale sau scrie intre parti ( fara notar sau fisc) după publicarea ordonanței in monitor oficial , contractele simple de închiriere pentru apartamente max 3 camere sau garsoniere au același putere ca un contract oficial .