avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1388 soluții astăzi
Forum Activitate Alexras

Activitate Alexras

Acum cateva luni am fost cu un prieten in magazin, el a furat doua sticle de coniac in valoare de 180 lei bucata, suma totala fiind de 360. Ideea e ca am fost si eu luat pe sectie si audiat, numai ca eu nu am furat nimic, eu am fost complice cum ar veni, stateam de paza si atat ca eram panicat. Mi au deschis dosar penal, apoi acum o luna am furat un tricou in valoare de 100 ron si m au prins si mi au facut dosar penal, iar zilele trecute veneam de la o petrecere pe la ora 5 dimineata si nu aveam de mancare si am furat un ton si inca ceva in valoare totala de 20 ron si mi au facut al 3 lea dosar pe furt.... credeti ca pot face cu executare la una dintre fapte cu executare? Am inteles ca daca furi noaptea e mai grav decat daca furi ziua sau cred ca ma luau politistii la misto. Ce ma sfatuiti sa fac, nu mai pot dormi noaptea, prejudiciile cauzate de mine sunt de 100 si respectiv 20, in primul dosar n am luat nimic, credeti ca o sa inchida ochii si ma iarta? Sunt student si nu mi doresc sa fiu un infractor, s au intamplat lucrurile acestea din cauza anturajului prost si au fost niste copilarii.

Îmi e tare frica deoarece sunt 3 dosare consecutive pe aceeasi fapta, chiar daca la prima nu am furat nimic cu mana mea
Buna ziua, am fost batut cu o ranga, improscat cu sprei paralizant, cu pumnii si picioarele. Ochelarii mi au fost distrusi, iar cei intimati m au si talharit de telefon si portofel. De curand am fost invitat la mediator, cam ce daune as putea cere avand in vedere faptele celor doi? Am certificat medico legal scos si de 3 sapt n am purtat ochelari
Buna seara! In cazul in care un amic a vrut sa cumpere 1 gram de marijuana de la mine, iar eu sub pretextul ca il pot ajuta, am luat banii si i am pastrat fara sa il ajut ce pot păți daca merge la politie?
Răspuns la discuția Incadrarea acestor fapte
Eu pot pati ceva daca am plecat cu cei 50 de lei?
Buna dimineata. Acum 2 zile o cunostinta mi a oferit suma de 50 ron si dorea sa cumpere marijuana. I am spus ca il ajut, insa am pastrat banii si m am dus acasa. A doua zi, m a batut cu o ranga, mi a dat cu sprei lacrimogen in ochi si mi-a furat telefonul si portofelul si mi a spart ochelarii . Am sunat la politie, l a prins, mi au restituit bunurile insa si a pastrat cei 50 de lei din ziua anterioara inainte sa le restituie, am declarat in totalitate ceea ce scrie mai sus. Intrebarea mea este in ce articol ne incadram atat eu cat si el si daca putem face inchisoare?
Buna seara. Acum 2 zile o cunostinta mi a oferit suma de 50 ron si dorea sa cumpere marijuana. I am spus ca il ajut, insa am pastrat banii si m am dus acasa. A doua zi, m a batut cu o ranga, mi a dat cu sprei lacrimogen in ochi si mi-a furat telefonul si portofelul si mi a spart ochelarii . Am sunat la politie, l a prins, mi au restituit bunurile insa si a pastrat cei 50 de lei din ziua anterioara inainte sa le restituie, am declarat in totalitate ceea ce scrie mai sus. Intrebarea mea este in ce articol ne incadram atat eu cat si el si daca putem face inchisoare. Eu mai am dosar clasat pentru consum de canabis iar el n are nici un dosar. Mi a furat bunurile si au distrus ochelarii in fata unei camere de filmat, iar de batut m au batut in fata unei martore care a declarat si ea ce a vazut