avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Activitate 0722567891

Activitate 0722567891

Vă rog, un avocat poate întări juridic un contract de împrumut?
În tranzacții,la notar trebuie depus extras de cont bancar sau este suficientă indicarea contului din care se va face plata prețului convenit?
Bună ziua,
Intenționez să cumpăr un teren,iar la capitolul "sarcini" se menționează că are înscrieri privitoare la sarcini-drept de intabulare în fav
oarea lui"x",acesta fiind altă persoană decât proprietarul.
Puteți să-mi spuneți ce înseamnă acest lucru?.
Mulțumesc.
Dacă un apartament a fost trecut in Registrul de transcriptiuni si inscripțiuni în anul 1997 , acum mai este necesară intabularea la OCPI ?
Care e termenul în care se face rectificarea declarației unice si cînd se achită impozitul la ANAF?
Dacă fratele meu avea domiciliul în Brașov și a decedat în această localitate însă s-a născut în București,pot să cer duplicat certificat de deces de la primăria.sect 5 unde eu locuiesc?
Locuiesc pe o servitute cu lățimea de 4 ml,iar vis-a-vis s-au construit alte 2 case care s-au alipit la servitute mea(nu stiu dacă au si aprobari) si au lasat din terenul lor numai 3ml lățime, astfel că în total servitutea a devenit de 7ml.
Precizez că adresa lor este pe o altă stradă pe care au si intrarea principială.
Este legal ca în servitutea rezultată să avem cîte inegale si ce ar trebui facut?
Mulțumesc.