avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1208 soluții astăzi
Forum Activitate Doru2

Activitate Doru2

Cu respect! Pot sa ma adigur pentru concedii si indemnizatii fara a avea asigurare medicala de sanatate? Multumesc.
Răspuns la discuția In Recurs


Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
1. Avand in vedere exprimarea este evident ca nu aveti cunostinte de drept si va sfatuiesc, pentru sanse mai mari, sa consultati un avocat.
2. Probele pe care le invocati in plus in recurs trebuie depuse in atatea exemplare cate parti intimate sunt plus unu pentru instanta.
3. Taxa de timbru la recurs este 1/2 din taxa de timbru de la fond.
4. Instantele au luat la cunostinta de exceptia invocata, nu trebuie sa o mai explicati
Aveti dreptate nu am cunostinte de drept,si consider ff greu acest domeniu,m-ati lamurit insa vreau sa va mai rog cu privire la timbrarea in Apel daca nu mai timbrez pentru daunele morale care le-am solicitat in prima instanta,pot timbra doar cererea de Recurs,sau imi va fi respinsa cererea? Sau daca timbrez Cererea si imi rste acceptata pot timbra pana la primul termen de recurs si pentru dauna? Va multumesc
Discuție In Recurs
Cu respect! Va rog un raspuns daca se poate la urmatoarele: 1. La cererea de Recurs trebuie atasate si inscrisuri ca probe,sau sunt deajuns cele de la dosarul primei instante? 2. Trebuie timbrat Recursul pentru daunele morale evaluabile in bani,solicitate in prima Instanta,tinand cont ca cererea principala a fost formulata pentru Anulare act administrativ emis de o Autoritate Publica. 3. Daca ma apar si depun cererea de Recurs personal,trebuie sa invoc exceptia Curtii supreme,sau se cunoaste acest argument de catre practicanti? Va rog sa-mi raspundeti.Multumesc
Răspuns la discuția Taxa de timbru in recurs
Am receptat ce spuse,imi sunt de mare ajutor,si va multumesc mult pentru ajutor si amabilitate.Multumesc

Cristina Hortensia CIUREA a scris:

Conform art. 487 din Codul de procedura civila, cererea de recurs trebuie sa cuprinda motivele nelegalitate pe care se intemeiaza.
Motivele de recurs sunt prevazute de art. 488 alin. 1-8 din Codul procedura civila.

Motivarea recursului presupune aratarea motivelor casare (cele prevazute de art. 488 alin. 1-8 din Codul de procedura civila) dar pe de alta parte, dezvoltarea motivelor de recurs trebuie facuta in sensul formularii unor critici privind modul de judecata dar raportat la motivele (sau motivul) de casare indicate.

Prin urmare sustinerile dvs., de fapt si de drept, trebuie incadrate sau mai exact, trebuie sa se incadreze in motivele de recurs prevazute de art. 488 alin. 1-8 din Cod procedura civila (desigur cele sau cel care are incidenta in cauza dvs.) si nu expuse pur si simplu.




Răspuns la discuția Taxa de timbru in recurs


Doru2 a scris:



Cristina Hortensia CIUREA a scris:

Sunt incidente dispozitiile art. 24 alin. 1 si 2 din OUG nr. 80/2013:

In cazul recursului:

- taxa de timbru este de 100 lei, daca cerere de recurs se intemeiaza pe unul sau mai multe motive prevazute de art. 488 alin. 1 pct. 1-7 din Codul de procedura civila
- sau 50% din taxa datorata la suma contestata in cazul cererilor evaluabile in bani, dar nu mai putin de 100 lei, in cazul in care se invoca incalcarea sau aplicarea gresita a normelor de drept material,
- in aceeasi ipoteza , in cazul cererilor neevaluabile in bani taxa de timbru este de 100 lei.

Puteti plati taxa de timbru si atasa dovada platii la cererea de recurs sau instanta printr-o adresa va va pune in vedere timbrarea cereri, indicand totodata si cuantumul acesteia.


Va multumesc pentru ajutor,si inca o rugaminte,alte temeiuri legale pentru cererea de recurs va rog daca mai sunt sau doar art 488 ali 1 pct 1-7 din cpc in cazul situatiei mele.Motivele de drept sunt care tin de sustinerea cererii pe care eu o fac? Adica legea ccc etc? Multumesc pentru ajutor
Răspuns la discuția Pierdut proces Ccc


Cornel Vasile a scris:

Care a fost obiectul procesului ? Detaliati mai mult problema dvs.

Am solicitat dreptul pentru indemnizația de creștere copil Eu la acel moment fiind în indemnizație de șomaj Neamț suspendat șomajul am depus dosarul complet la primărie în termen de 60 de zile Cum prevede articolul 23 alineatul 1 litera a din HG 52 pe 2011 însă AJPIS Vaslui manca drot de la momentul depunerii cererii considerând că alineatul 2 de la articolul mai sus menționat nu acordă acel drept de 60 de zile vă întreb pe dumneavoastră este normal în situația în care soția beneficia de concediu de maternitate iar neavând stagiu de cotizare pentru solicitarea concediului de creștere copil am solicitat eu tatăl în ziua 57 anterioară celor 60 de zile reglementate de de acest articol Vă mulțumesc vă rog să mă lămuriți dacă sunteți amabilă
Răspuns la discuția Taxa de timbru in recurs


Cristina Hortensia CIUREA a scris:

Sunt incidente dispozitiile art. 24 alin. 1 si 2 din OUG nr. 80/2013:

In cazul recursului:

- taxa de timbru este de 100 lei, daca cerere de recurs se intemeiaza pe unul sau mai multe motive prevazute de art. 488 alin. 1 pct. 1-7 din Codul de procedura civila
- sau 50% din taxa datorata la suma contestata in cazul cererilor evaluabile in bani, dar nu mai putin de 100 lei, in cazul in care se invoca incalcarea sau aplicarea gresita a normelor de drept material,
- in aceeasi ipoteza , in cazul cererilor neevaluabile in bani taxa de timbru este de 100 lei.

Puteti plati taxa de timbru si atasa dovada platii la cererea de recurs sau instanta printr-o adresa va va pune in vedere timbrarea cereri, indicand totodata si cuantumul acesteia.


Va multumesc pentru ajutor.
Cu respect vă rog să mă ajutați la următoarele Am pierdut un proces pe fond față de o instituție publică în speță AJPIS pentru încadrarea eronată față de indemnizația de creștere copil instanța a respins cererea ca neîntemeiată prin hotărârea dată. motivarea celor hotărâte de instanță spune că în urma colaborării anumitor reglementări legale concluzia va fi aceasta de respingere a cererii menționez că pe tot parcursul procesului respectiv cele trei termene pârâtul a solicitat respingerea cererii ca neîntemeiată însă instanța nu a acceptat solicitarea pârâtului Cum este posibil ca atunci când legea prevede în concret cu privire la acordarea acestui drept instanța motivează că ulterior a coroborat mai multe articole din legi diferite și ca,concluzie finala,respinge cererea ca neintemeiata,si solicitarea de daune morale.Mentionez ca cele coroborate de instanta sunt articole din oug 111/2010 respectiv hg 52/2011 articole care nu au legatura cu cauza. vă rog un răspuns Vă mulțumesc mult
Cu respect! Ce taxe se platesc in Recurs,daca pe fond am cerut si daune morale in bani,mentionez ca cererea principala a fost introdusa pentru anularea unui act emis de o Autoritate publica.Va rog sa-mi raspundeti,multumesc
Răspuns la discuția Contencios administrativ


Doru2 a scris:



Cristina Hortensia CIUREA a scris:

Multumesc pentru urari si Sarbatori Fericite!

Cred ca va referiti la recurs, desi ati scris apel.
Cererea de recurs puteti sa o formulati si sa o sustineti si personal, acea reglementare din Noul Cod de procedura civila la are faceti referire si care prevedea ca, cererea de recurs poate fi formulata si sustinuta doar prin avocat a fost declarata neonstitutionala de Curtea Constitutionala prin Decizia nr. 462/2014.

Va multumesc pentru tir ajutorul oferit

Nu am stiut de aceasta decizie si va multumesc. Fiți amabilă vă rog se mai plătesc taxei judiciare pentru recurs? Multumesc