avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate nickallai

Activitate nickallai

cerere incredintare minor si obligarea la plata pensiei de intretinere...model pls
in acest moment am primit o copie a cererii de desfacere a casatoriei incheiate in urma cu 20 ani si in urma careia au rezultat doi copii, unul de 19 ani iar celalalt de 17 ani, din vina exclusiva a mea(sotz infidel)...#-o INTREBARE: Care sunt actele care le pot depune in intampinarepana la data in care treb sa ma prezint in fata Instantei de Judecata, avand in vedere ca :-1) cere desfacerea casatoriei din vina exclusiva a mea ....
2)- enumera cateva motive care nu sunt adevarate...
3)- solicita incredintarea minorului spre crestere si educare
Discuție spetza
Pareta vatamata A.A. detzine si inchiriaza unei persoane o schela metalica, inchirierea fiind efectuata in baza unui inscris de mana in fata unui martor. perioada de inchiriere este de 30 de zile perioada pentru care detinatorul percepe o taxa. Schela in cauza a fost incarcata pe un mijloc de transport, dusa la punctul de lucru, dupa care cel ce inchiriaza nu mai este de gasit, ... Cel ce inchiriaza formuleaza plangere penala ..... ptr ce infractiune treb cercetata persoana care a inchiriat (daca fapta este prev si ped de legea penala)..avand in vedere ca dupa ce pers care a inchiriat a fost depistata de org de pol si declara ca dupa trei zile schela i-a fost furat de la punctul de lucru dar nu a formulat plangere in acest sens.....Va rog sa ma ajutatzi si sa imi comunicati daca fapta celui ce a inchiriat este de natura civila sau penala....cu ev trimiteri la text de lege....cu deosebit respect Va Multzumesc!!!
ms...
Ms, sunt in termen..nu sunt sigur daca incdrarea juridica a faptei, atrage nulitatea...Va multumesc
la data de 23.02.2010, plecand de la tara, din com F.. jud. cj, , catre C.T. situata la cca 20 km, din comuna F am luat in masina(turism)..patru consateni in masina , care asteptau sa gaseaasca un mijloc de transport pentru a ajunge si ei in mun C.T.
Ajunsi pe str pe care se face intrarea in mun C. T am fost oprit, legitimat si sanctionat contrav cu 25000 lei ptr fapta prev de art 7 din Lg 265/2007 si sanctz de art 55 lit. d din aceeasi Lg(ATENTIE: art 55 exista in Lg, dar actul normativ scris de catre Ag este gresit sau incomplet...in plus sunt acuzat ca efectuez activitati de taximetrie ceea ce nu este adevarat...fapt care il pot dovedi cu pers pe care le-am transportat, pt ca nu le-am cerut o taxa in schimbul transportului.. cu deosebita stima va multumesc
cu deosebit respec, va multumim...
este ramasa definitiva...exista alt termen sau faceti referire la cele 15 zile dupa pronuntare?....cu deosebit respect, va multumesc
va rog sa ma indrumati ce trebuie sa fac pentru a solicita modificarea unei sentinte ramase definitiva. va multumesc
in prima sentinta petentul (mama)a solicitat obligarea paratului(tatal) la pensie de intrtinere si sa fie acordat dreptul minorului sa locuiasca impreuna cu mama. fiind vorba de o sentinta pronuntat in anul 2002 si care binenteles nu este respectata de catre parat, as dori sa solicit majorarea pensiei dee intretinere cat si modificarea primei sentinte de care mama nu poate face uz, de exemplu, daca doreste sa plece in vacanta in afara tzarii pentru ca in prima sentinta nu a cerut punctual ca sa ii fie incredintat minorul spre crestere si educare( cu toate formulari care probabil au mai aparut pe parcursul timpului) ci doar ca minorul sa locuiasca si aiba domiciliul mamei... sper sa ma intelegeti...ne lovim de urmatoarea chestiune:- tatal minorului desi obligat la plata pensiei de intretinere, nu a platit niciodata, can vrem sa iesim din tara avem nevoie de consimtamantul Lui, moment in care ne santajeaza.....atat am dorii, de fapt chiar decaderea din drepturi, dar e mai greu de obtinut....cu deosebit respect va multumim si va dorim sanatate si succes pe plan profesional, .....valentin nicolae cu o problema a nepoatei mele