avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate mihaiz

Activitate mihaiz

Discuție Pierdut buletin
Ma puteti ajuta cu un raspuns? Mi-am pierdut buletinul care era pe adresa parintilor. As dori sa stiu daca pot sa-mi fac altul pe o alta adresa, eu stau in Bragadiru/Ilfov, iar parinti mei stau in Bacau si nu as vrea sa pierd timpul pe la Bacau. Mentionez ca sotia mea are buletin de Bragadiru. Multumesc!
Răspuns la discuția Foarte urgent: executare silita
Daca de exemplu aflam ca altcineva a semnat si nu o sa-l identificam, cine raspunde de eroarea facuta? Mama este bolnava si va imaginati cum a primit vestea si nu vreau ca cei vinovati sa scape nepedepsiti. Multumesc!
Parintii mei au primit o notificare de la o banca in care spune ca in cazul in care nu inapoiaza suma de 3800lei pana maine, vor trece la executarea silita a bunurilor. Problema este ca prarintii mei nu au facut niciun fel de imprumut la banca, probabil ca altcineva s-a folosit de numele lui tata si a facut imprumutul. Inca nu stim daca banca are toate datele (serie buletin, cod numeric etc), stim sigur ca are adresa buna si numele. Ce se poate face pentru a evita atat plata unei sume de care nu s-a folosit cat si a executarii silite. Va rog din tot sufletul sa ma ajutati urgent cu un raspuns. Multumesc!
Daca traieste unul din parinti se poate face succesiunea?
Matusa mea a ramas vaduva cu 4 fete (3 din ele maritate) si vrea sa stie ce drepturi are asupra bunurilor.
Daca se face succesiunea cat ar trebui sa-i revina ei si cat copiilor?
Partea ei poate sa o lase mostenire doar uneia dintre fete si cum trebuie sa procedeze?
Va multumesc!
Ce trebuie sa fac ca sa obtin hotararea de somatie?
Ma puteti ajuta?
Care e forma legala pentru a initia un proces in acest caz?
Trebuie sa fac plangere sau pur si simplu sa-l dau in judecata?
Va multumesc pentru raspuns.
Daca nu imi da bani o sa-l dau in judecata. Stiu ca am gresit cand l-am imprumutat am crezut ca e de buna credinta, dar cred ca m-am inselat.
Am imprumutat pe cineva cu o suma de bani si am facut o chitanta de mana semnata de mine, de el si de doi martori. Intrebarea mea este daca am vreo sansa sa recuperez bani. Termenul de restituire este 20.03.2008, dar ma gandesc ca poate nu imi mai da bani. Va rog puteti sa ma ajutati cu un sfat, ce ar trebui sa fac?
Multumesc!