avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate ndrc_cris

Activitate ndrc_cris

Inca o adaugare: in contract nu este stipulata nici o clauza referitoare la comisionul agentiei, Are dreptul agentul sa retina comisionul din suma ce reprezinta garantia? In contractul de inchiriere, este specificat ca la incetarea contractului, suma depusa garantie se restituie locatarului.
Am inchiriat un apartament prin agentie imobiliara si am lasat garantia chiria pentru o luna de zile. La vizionare, am intrebat despre loc de parcare iar agentul mi-a spus ca nu are platit, dar ca se poate parca in zona, existand locuri. In ziua incheierii contractului, am delegat pe cineva din partea mea sa mearga la semnat, si am ridicat din nou problema parcarii, cerand de la proprietar sa depuan cerere la primarie, pentru mine fiind important locul de parcare deoarce am o fetita cu dizabilitati motorii. In acea zi, m-a sunat agentul spunand ca proprietara vrea sa anuleze contractul datorita faptului ca sunt probleme cu locul de parcare si mi-a lasat nr ei de tel sa vorbim. Am discutat cu ea, mi-a spus ca s-a interesat si ca e problema mare cu locul de parcare si ca e mai bine sa nu ne incurcam si sa ne cautam fiecare chirie si chirias. I-am spus sa ma lase jumatate de zi sa ma gandesc si apoi i-am transmis ca e mai bine sa renunt. Am cazut de comun acord, si a urmat sa ne vedem in agentie pentru inapoierea garantiei. Agentul imobiliar era suparat pentru decizia noastra si nu a inapoiat garantia pe motiv ca nu poate scoate banii din agentie. Noi fiind de comun acord cu renuntarea la contractul de inchiriere (chirias -proprietar), ce e de facut? Clauza de reziliere prevede 30 de zile anunatrea proprietarului, eu insa nu m-am mutat acolo, abia de la 1 septembie urma sa ma mut.
Acum 20 de zile am facut demersul pentru obtinerea divortului prin notar. Avem impreuna un copil de 5 ani cu dizabilitate motorie care va ramane in ingrijirea mea (ca mama). Costurile cu terapiile sunt mari. Intre noi separarea s-a produs acum 2 ani de zile, cand sotul a plecat in strainatate (de comun acord). Doresc sa stiu :
1. daca pensia alimentara se plateste de la pronuntarea divortului sau efectiv de la momentul separarii.
2. daca exista conditii suplimentare pentru copilul cu dizabilitate.
Multumesc!
Buna ziua,

Sunt angatata cu CM , indeplinesc conditiile acordarii CCC. Urmeaza sa nasc si doresc sa aflu raspunsul la urmatoarele intrebari:
1. Cand pot, cel mai devreme sa depun actele pentru concediul de crestere al copilului avand in vedere ca voi avea concediu pre si post natal?
2. As putea sa imi iau zilele cuvenite de concediu de odihna dupa terminarea concediului post natal?
3. La calculul zilelor de concediu de odihna se ia in considerare perioada concediului pre si post natal?
4. Daca nu imi iau zilele de concediu este obligat angajatorul sa imi plateasca zilele de concediu de odihna?
5. Exista un termen prevazut de lege in care indemnizatia pentru cresterea copilului trebuie achitata? Mie mi s-a spus ca dureaza 3-4 luni doar procesarea dosarului.

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția inmatriculare-terminare leasing
Imi pare rau, dar nu am inteles clar despre ce acte imi spuneti
"CERERE DE TRANSCRIERE
TOATE ACTELE SOCIETATII DE LEASING SI FIOSA STAMPILATA SI LA PRIMARIA DE UNDE APARTIN DUMNEALOR, INCLUSIV A DEALERULUI (CERTIFICAT DE INREGISTRARE STATUT ETC) "

Ce reprezinta cerere de transcriere si de unde se ridica aceasta cerere, unde se depune?
Fisa stamilata si la primarie...despre care fisa este vorba?
toate actele soc de leasing...mai exact care sunt acele acte?
Răspuns la discuția inmatriculare-terminare leasing
Buna ziua!
Referitot la terminare leasing as dori sa stiu ce acte sunt necesare pentru a trece masina pe proprietar
Am achitat si ultima rata de leasing, valoarea reziduala a fost inclusa in rata.
Masina e din import achizitionata prin intermediul unui dealer.
Care sunt pasii ce trebuie sa ii urmezi pentru ca masina sa devin properitarul masinii in acte.
Ce acte sunt necesare?