avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1770 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara pentru copil minor de la divort sau ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara pentru copil minor de la divort sau separare

Acum 20 de zile am facut demersul pentru obtinerea divortului prin notar. Avem impreuna un copil de 5 ani cu dizabilitate motorie care va ramane in ingrijirea mea (ca mama). Costurile cu terapiile sunt mari. Intre noi separarea s-a produs acum 2 ani de zile, cand sotul a plecat in strainatate (de comun acord). Doresc sa stiu :
1. daca pensia alimentara se plateste de la pronuntarea divortului sau efectiv de la momentul separarii.
2. daca exista conditii suplimentare pentru copilul cu dizabilitate.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 17:10, 31 Iulie 2017
1. de la introducerea actiunii de divort
2. nu. o plata ptr dizabilitate cade in sarcina statului, daca se intrunesc conditiile legale
Fiind vb de un divort la notar, trebuie sa va intelegeti asupra pensiei, poate reusiti sa il convingeti sa participe suplimentar pt tratamente, cum puteti sa o faceti dvs, poate si el, ramane de vazut daca vrea.
in instanta nu obtineti decat maxim 1/4 din venitul net, atat cat il puteti dovedi ca e.
La notar se achita ce va intelegeti sa se achite.
In mod legal, pensia se datoreaza continuu de la nasterea copilului, asa incat, va intreb, in timpul cat ati fost separati sotul nu si-a intretinut copilul?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in urma divortului tatal copilului plateste 1/4 din ... 123soare 123soare Buna ziua, In urma divortului tatal copilului plateste 1/4 din venit ca pensie alimentara. Dupa cativa ani copilul este diagnosticat cu ADHD, Sindromul ... (vezi toată discuția)
Divort alessa_on alessa_on Cum se poate divorta astfel incat fiecare dintre cei doi parteneri sa fie tras la raspundere pentru bunurile impartite inaintea casatoriei, in peroada de ... (vezi toată discuția)
Divort de comun acord NonaFurnica NonaFurnica Conditii generale pentru divortul la notar cand exista un copil minor (vezi toată discuția)