avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate eugenilean

Activitate eugenilean

Răspuns la discuția Fidejusiune
Este garantie reala pt ca este inscrisa in AEGRM, sau din alt motiv, respectiv bunurile sunt identificate cert? Si fidejusiunea este inscrisa in AEGRM.MUltumesc oricum pt raspuns!
Discuție Fidejusiune
Buna ziua.As dori sa prezint o situatie in fata dvs.:SRL 1 incheie un contract de fidejusiune in favoarea unei banci pentru garantarea creditului SRL 2, garantand cu intreg patrimoniul prezent si viitor.Ulterior SRL 1 inregistreaza datorii la buget si doreste sa beneficieze de esalonare la plata, ca si garantii aducand o parte din mijloacele fixe bunuri mobile aflate in proprietate(patrimoniu).Asupra acestor bunuri fiscul instituie sechestru asiguratoriu si SRL 1 il inscrie in AEGRM in favoarea fiscului.Intrebarile sunt:
-In cazul pierderii esalonarii la plata, fiscul va proceda la valorificarea garantiei si in aceste conditii cine are prioritate la distribuirea pretului obtinut -fiscul sau banca beneficiara a contractului de fidejusiune?
-Fiscul a procedat corect acceptand ca si garantie niste bunuri care fac parte dintr-un patrimoniu afectat de un contract de fidejusiune anterior?
Multumesc anticipat pt amabilitate.
Buna ziua.
Intrebarea mea este:
-se poate inchiria un bun imobil aflat sub sechestru notat in CF fara acceptul creditorului?
-daca este obligatoriu acest accept, inseamna ca acest contract de inchiriere este nul de drept?
Multumesc anticipat.
Multumesc.Pe langa reprezentanti pot fi executati si cei care nu isi achita cotele la timp?
Buna dimineata!.Poate cineva sa-mi spuna cum poate fi executata o asociatie de proprietari pentru obligatii la stat neachitate reprezentand impozit venituri si contributii CAs,somaj si CASS aferente salariului administratorului?
Asociatia nu ruleaza banii prin conturi !
Pot fi executati membrii asociatiei individual?
Discuție Recuperatori
Buna seara!Lucrez intr-o institutie de stat si una dintre colege are de plata o rata restanta de 20-30 lei pentru un credit luat acum 5 ani cu buletinul.De cateva zile, este cautata zilnic la telefonul din birou de catre niste doamne/domni care sunt foarte agresivi in limbaj.Mentionez ca, colega mea le-a spus sa nu mai sune la birou, eu le-am spus sa nu mai sune(nu este o problema de serviciu), insa fara rezultat.Pur si simplu este stresant sa fii deranjat toata ziua pt astfel de probleme(pe langa problemele profesionale), deja tot biroul este agitat si stresat.Poate ma puteti ajuta cumva.Multumesc.
Răspuns la discuția Membru CAR
Multumesc pt sfat.Scuze pt intarziere.O seara buna.
Discuție Membru CAR
Buna ziua. Sunt membru CAR la o institutie publica.Am fondul depus, am lichidat imprumutul si ma gandesc sa renunt la calitatea de membru(deci sa mi se restituie fondul depus).Din discutiile -deocamdata neoficiale-cu responsabili ai CAR-lui, mi s-a spus ca nu este posibil.Nu am statutul acestui CAR, nu stiu care sunt prevederile legale, dar mi se pare aberant sa nu pot sa-mi iau banii inapoi(bani pe care i-am cotizat in decursul anilor). Poate ma ajuta cineva cu sfaturi, legislatie in domeniu,s.a.Multumesc anticipat.
Au aparut pe sistemul intern din finante.Este vorba de OMFP 1853/05.04.2011.Nu cred ca a aparut inca in M.Of. Daca il doriti vi-l pot trimite pe mail.Adesa mea este :eugenvas2002@yahoo.com
Discuție ESALONARI-NORME
A aparut ordinul OMFP 1853/2011 privind procedura acordarii esalonarilor.Nu cred ca a aparut in M.Of. Daca cineva doreste, il pot trimite pe mail.Adesa mea este eugenvas2002@yahoo.com