avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate cela_relly

Activitate cela_relly

Buna ziua,
Am o II din 2010 cu norma de venit - salariu minim pe economie. Sunt persoana cu handicap si ma ocup cu repararea telefoanelor mobile , aproximativ 2-3 ore/zi (starea de sanatate nu imi permite sa lucrez mai mult).
Din pacate nu pot plati impozitul pe venit + asigurari de sanatate , pentru ca nu incasez nici macar jumatate din suma care imi vine de plata.
Stiu ca incepand cu 31 ian 2015 , persoanele cu handicap nu mai platesc impozit pe venit + asigurari de sanatate , intrebarea me este daca in anii trecuti (2010-2014) ma pot incadra la art 55 lit k1 din 571/2003 , adica venitul declarat se poate incadra la venit salarial ?
Intreprinderea Individuala NU are personalitate juridica si prin urmare Registrul Unic de control nu este obligatoriu - legea 252/2003 - art.1
Răspuns la discuția profesor abuz in serviciu
In momentul in care au inceput inscrierile la scoala , invatatoarea respectiva m-a cautat acasa sa fac cererea de inscriere a copilului meu la clasa dumneai ca sa fie sigura ca va strange nr minimi de elevi pe care si-i doreste , ca nu cumva sa aibe in clasa si copii de etnie roma. Pentru ca la clasa dumneaei s-au mai inscris in ultimul moment si alti copii, a trebuit sa renunte la 2 copii , printre care si copilul meu.
In prima zi de scoala invatatoarea mi-a spus ca domnul director a facut listele cu copii din clasa dumneai si ca nu e vina ei. Domnul director spune ca invatatoarea si-a ales copii.
Nu stiu pe cine sa mai cred.
Referitor la mutarea copilului la o alta scoala , in momentul de fata nu este posibila pentru ca nu mai sunt locuri la clasa intai.
Răspuns la discuția profesor abuz in serviciu
In urma cu vreo 6 luni mi-am inscris copilul la scoala generala. Acum ca s-a inceput anul scolar am avut surpriza neplacuta sa constat ca baiatul meu nu este la clasa unde l-am inscris pe motiv ca s-au inscris muti copii in ultimul moment si ca s-a mai facut astfel o clasa.
Desi , repet eu l-am inscris cu mult timp in urma , nu stiu care au fost criteriile de alegere ale copiilor dar copilul meu este intr-o clasa cu 15 copii romi si unul roman.
Invatatoarea unde mi-am inscris baiatul este fosta invatatoare a fetei mele.
Intrebarea mea este daca ii pot face reclamatie invatatoarei la inspectorat si ce ar trebui sa contina plangerea , avand in vedere ca am avut o discutie cu directorul scolii si mi-a spus ca nu are ce sa faca , ca daca nu-mi convine sa-mi caut acum alta scoala. Dar in oras nu mai sunt locuri la clasa 1 si nici nu imi convine ca baiatul meu sa aibe in clasa 15 tigani.
Nu sunt rasista dar eu cred ca daca tot au facut 3 clase pentru clasa I putea sa-i grupeze cate 5 tigani /clasa.
Eu mi-am facut asigurare la locuinta, cea obligatorie si a fost in jur de 100lei.
Nu am auzit nimic ca ar fi 2 euro
Am Intrep. Individuala cu norma venit incepand cu 01 martie 2011 si as vrea sa stiu daca e nevoie de casa de marcat sau pot folosi chitantier si facturier.
Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Radiere cu datorii
Eu am depus actele pentru insolventa la registrul Comertului , a aparut deja in Monitorul Oficial.
Stiam ca cei de la Registru Comertului duc dosarele la tribunal pentru insolventa, radiere, etc.
Am vorbit cu un lichidator si mi-a spus sa nu imi fac probleme, dar nu prea am incredere.
Buna ziua.
Am un SRL , suntem 2 administratori cu drepturi egale si am depus actele pentru radiere.
Catre stat nu avem datorii. Datoriile sunt pentru neplata chiriei si neachitarea marfurilor catre furnizori.
Avem un spatiu inchiriat cu o chirie de 7000 ron/luna iar din noiembrie nu am mai platit , datorita faptului ca nu am avut incasari suficiente.
Contractul expira in iunie anul acesta cu clauza ca daca doresc sa renunt la spatiu sa-i anunt cu 60 zile inainte, iar daca renunt mai devreme sa platesc daune firmei respective in cuantum de 6 luni plata chiriei. Mentionez ca la semnarea contractului s-a dat si un avans considerat garantie ( chiria pe 2 luni).
Intrebarea mea este : daca firma se poate radia cu aceste datorii la chirie si la furnizori.
Daca firma nu are bunuri mobile sau imobile si se afla in incapacitatea de a plati aceasta suma, datoriile firmei se muta pe numele administratorilor firmei ( pe CNP - pers. fizica) ?
Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Contributia fnuass
Se pare ca nu s-a prescris !
Pentru anul 2004 am platit azi 600 lei, pentru 2005 treb sa platesc 680 lei si pentru 2006 treb sa platesc 470 lei.
Cam mult mi se pare.
Desi in 2004 s-a lucrat cu carte de munca si in lege scrie ca nu se mai plateste contributia cas nu inteleg de ce mi s-a cerut suma asta.
Personalul de acolo , cam afon, nu stiu decat ca trebuie sa platesti si atat, in rest nici macar o explicatie, pentru ce se incaseaza banii astia desi pfa-ul este inchis de 4 ani.
Buna ziua !
Sunt persoana fizica autorizata din anul 2004. In acest an am lucrat cu carte de munca la o firma. Din anul 2005 nu am mai lucrat cu carte de munca.
La inceputul anului 2007, cand am platit impozitul aferent anului 2006, am suspendat activitatea la pfa si am plecat din tara, unde ma aflu si in prezent.
La domiciliul parintilor mei in Romania, mi-a venit somatia de plata pentru contributia fnuass.
S-au prezentat parintii mei, au scos fisele de impozit anuale :
2004 - venit realizat ca pfa - 4730 lei + 2586 lei de la firma la care am lucrat cu CM
2005 - venit realizat pfa - 4905 lei
2006 - venit realizat pfa - 2003 lei
2007 - 0 lei
2008 - 0 lei
intrebarea mea este daca trebuie platita neaparat aceasta contributie si daca da cat?
Intreb acest lucru deoarece pe somatia de plata era trecuta suma de 434.07 lei, iar cand s-a prezentat tatal meu pentru a face plata i s-a spus 800 lei + penalizari.
Va multumesc anticipat !