avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1062 soluții astăzi
Forum Activitate Lulica

Activitate Lulica

Discuție Cedare caini
Buna ziua.
Am nevoie de ajutorul si sfatul dvs. in urmatoarea problema. In luna februarie, printr-un concurs de imprejurari, m-am trezit 'stapana" a doi caini. Aveau cam doua luni atunci si mi-au fost trimisi de la Vatra Dornei cu mentiunea ca femela este talie mijlocie iar baiatul este talie mica. Au fost cipati si inregistrati, sunt cu toate "actele" in regula. Din pacate inca de la inceput au fost foarte, foarte speriati si socializeaza foarte greu chiar si cu mine care-i ingrijesc zilnic.
In luna martie am ramas fara servici si de atunci nu am gasit un job stabil: muncesc 1-2 saptamani pe undeva pana se adevereste ca nu este ceea ce se spunea a fi...
Cainii au crescut foarte mult, ambii sunt talie mare. Mi-este foarte greu sa sustin ingrijirea lor mai ales ca mai am un caine batran care trebuie sa beneficieze de un tratament destul de costisitor.
Am incercat sa-i dau in adoptie, au fost vazuti de doua persoane, dar, avand in vedere "frica" lor nu i-a vrut nimeni pe niciunul dintre ei.
La ASPA am inteles ca se preiau doar cainii fara stapan. Am incercat la doua asociatii dar... mai aveam putin sa-mi iau bataie.
Asadar, care este solutia legala de a ceda doi caini pe care nu-i mai pot ingriji?
(Va rog sa incercati sa ma intelegeti ca de "judecati" am tot avut parte)
Acces presa (reprezentant mass-media) la numararea voturilor in sectia de votare
Buna ziua
Duminica am fost unul dintre nefericitii care a lucrat intr-o sectie de votare dintr-o comuna. Pe la ora 21 ne-am trezit cu o cucoana, mama unuia dintre candidati, care, dupa ce a votat pe liste secundare (cu viza de flotant), a prezentat presedintelui de sectie o legitimatie de presa (eu nu am vazut-o) si a spus ca ramane sa vada numaratoarea voturilor. Au fost cateva opozitii dar atat ea cat si fi-su au devenit foarte recalcitranti si amenintatori, toti eram foarte obositi si s-a acceptat prezenta ei in sectie.
Ar fi fost bine daca doar ar fi "vazut" numararea voturilor dar atat dumneaei cat si fi-su aveau de comentat si amenintat la fiecare miscare. Mai avea putin si ne smulgea buletinele din mana... La o sectie cu vreo 600 de voturi ne-a apucat 3 dimineata ca nebuna nu se mai oprea.
Intrebarea mea este daca intr-adevar presa are acces intr-o sectie de votare la numarare (eu auzisem ca are voie doar la biroul electoral local, nu in sectie) si daca da, in ce conditiii, Daca puteti sa-mi indicati si o prevedere in acest sens v-as fi recunoscatoare.
Multumesc.
Răspuns la discuția Site mincinos
Multumesc.
Sunt in cumpana pentru ca sunt pe piata enorm de multe produse care au doar o reclama si o eticheta sclipitoare. Toti sunt pusi pe inselat si, atat timp cat sunt suficienti fraieri care cumpara, prospera vanzand praful de pe strada... Parca nu avem niciun fel de protectie din partea autoritatilor si a legilor....
Discuție Site mincinos
Am descoperit un site de pe care se vand on-line diverse produse de bacanie, produse hand-made, plante uscate si hrana pentru animale. In spatele site-ului este un PFA inregistrat intr-o cumuna din Calarasi. Produsele nu se vand numai prin intermediul site-ului ci si pe platforme mari (emag, cel, etc.). Totul parea bun si frumos pana am studiat mai bine site-ul: povestea despre cum a aparut acea afacere este totalmente falsa (satul unde este inregistrat era satul bunicilor mei), nu au vrut sa-mi arate un certificat de producator ceea ce ma duce cu gandul ca nu exista asa ceva, sustin ca vand produse naturale, fara pesticide sau alte chimicale lucru care nu poate fi adevarat deoarece stiu sigur ca la nivelul judetului nu se poate da un cetificat de calificare in acest sens.
Acum sunt in dubii: ce ar trebui sa fac? Sa las "fraierii" sa fie tepuiti sau sa sesizez acolo unde trebuie? Personal m-am saturat de comercianti care vand gunoaie si otravuri ambalate frumos, cu etichete frumoase si fata de care autoritatile nu iau nicio masura.
Voi cum ati proceda?
Răspuns la discuția Garantie apartament nou
Nici masina sau frigiderul nu le cumpar in calitate de consumator ci in calitate de utilizator. Daca la cateva luni de la achizitie apar defecte cauzate de fabricatia produsului comerciantul/producatorul este obligat prin lege sa le repare. Daca imi ia foc instalatia electrica la apartamentul cumparat de o luna sau imi cade faianta de pe pereti eu trebuie sa ma descurc si sa-mi obtin repararea pagubei prin instanta. Daca am noroc. Nu mai zic daca sunt pagube mai mari precum dezlipirea izolatiei, fisurarea stalpilor de sustinere sau alte necazuri. E normal?
Buna ziua
Am o nelamurire privitor la acordarea unei garantii de catre dezvoltator la cumpararea unui apartament.
Mi se pare curios ca, daca la achizitionarea unui bun de folosinta scurta (un aparat electrocasnic, un obiect de imbracaminte, etc.) comerciantul sau producatorul sunt obligati legal sa ofere o garantie de 1-2 ani, la cumpararea unui autoturism la fel, exista obligativitatea unei garantii de cativa ani, iar ala achizitionarea unui apartament a carei durata de viata se presupune a fi de cativa zeci de ani dezvoltatorul (producatorul bunului respectiv) nu are nicio obligatie. Sau poate nu stiu eu...
Am intrebat la o discutie cu un dezvoltator iar acesta a fost foarte deranjat de intrebare.
Multumesc
5 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu sunteti deloc legata de maini si de picioare! Dimpotriva. Din ce inteleg casa este doar pe numele dvs. (sunteti PROPIETAR!!!), fara alte "rezerve". Mai mult ca sigur, atunci cand au cumparat-o, s-au gandit ca veti sta cu ei sa va dicteze viata dupa bunul plac. Casatorindu-va si plecand cu sotul le-ati dat planurile peste cap. Avand in vedere comportamentul lor eu le-as sugera ca pot vinde casa oricui in orice moment si ca este in interesul lor sa inceteze hartuirea.
'Ajutor social/viza de flotant

Buna ziua
Am o prietena care are domiciliul in sectorul 6 si viza de flotant la adresa mamei ei intr-o comuna din Calarasi unde sta destul de mult pe perioada primavara-toamna. Deoarece sufera de o anumita boala, beneficiaza de niste facilitati (ajutoare) de la primaria sector 6. Ducandu-se azi la primarie a avut surpriza neplacuta de a i se refuza depunerea documentelor pe motiv ca, daca nu anuleaza viza de flotant, acestea se vor trimite la Calarasi. Ba chiar a fost luata in primire ca si-a facut viza doar pentru votare....
Potrivit site-ului Serviciului de ajutor social solicitantul trebuie sa aiba "domiciliul legal situat pe raza sectorului 6 în ultimele 12 luni". Viza de flotant implica schimbarea domiciliului?
Este adevarat ca trebuie sa-si anuleze viza de flotant (si atunci sa aiba alte probleme) sau a fost doar o intimidare a functionarului de la primarie?

Va multumesc!
Contor electric exterior "modificat"
Buna ziua
Am urmatoarea problema: am un contor electric trifazic montat in exteriorul proprietatii. Desi cutia este prevazuta cu un anou in care se poate monta un lacat, furnizorul a preferat doar legarea unui sigiliu de acest anou si mi-a interzis si mie motarea unui lacat pe motiv ca-i restrictionez accesul la proprietatea lui. Astazi m-am trezit cu doi lucratori de la electricitate insotiti de doi politisti care m-au chemat afara si mi-au spus ca ambele sigilii au fost rupte si ca la una dintre faze s-au montat firele gresit. Cand am fost chemata contorul era deja desfacut si se lucra la el. Mi-au spus ca este o verificare de rutina, ca sigiliu s-a rupt de cum au tras de el ... La cum este montata si sigilata cutia oricine trece pe strada poate trage de acel sigiliu si sa-l rupa..
Evident ca mi-au facut proces-verbal si mi-au spus ca mi se va deschide dosar penal.
Eu nu am umblat niciodata la contor si nu sunt atat de idioata incat sa risc un dosar penal pentru 1-200 de lei. Lucrez intr-un domeniu in care o pata pe cazier inseamna excluderea de la orice job in bransa.
Suna paranoic dar, oricine ar vrea sa-mi faca un rau sau o gluma proasta, poate accesa acel contor si ulterior sa-mi faca o reclamatie.
Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo reglementare prin care eu sunt obligata sa raspund de integritatea contoarului atata timp cat acesta este in afara proprietatii mele iar furnizorul nu-mi permite montarea unui lacat pe el.
Va multumesc.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poarta nu era deschisa, era doar descuiata. Dumnealor au batut de doua ori in gard dupa care au deschis poarta si au intrat. S-au prezentat ca fiind "de la mediu" nu de la "politia locala" si i-au cerut omului din curte sa se legitimeze. Repet, in curte nu era niciun fel de zgomot.
Indiferent de deciziile consiliului local nu cred ca un politist local poate da navala in curtea ta cand are chef. Daca aveam vreo 3 dulai in curte?