avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 357 soluții astăzi
Forum Activitate Lulica

Activitate Lulica

Bolnav parkinson - conducator auto

Buna ziua,
Am un cunoscut, persoana in varsta de 73 de ani, bolnav de parkinson. In ultima vreme semnele bolii au devenit din ce in ce mai evidente iar omul le gestioneaza cu greu. "Problema" este ca respectivul este si conducator auto si conduce zilnic. Numai anul acesta a avut 6 accidente usoare ultimul acum cateva zile cand s-a infipt cu masina intr-un stalp.
"Dilema" mea este urmatoare: daca continua sa conduca exista riscul sa se accidenteze mai grav sau sa accidenteze pe altcineva, daca nu mai conduce s-ar putea ca lipsa de activitate sa-i agraveze boala...
Nu stiu cum sa procedez...
Ce sfat mi-ati da?

Multumesc.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Distanteaza-te cat poti de el (si de familia lui)! Daca se comporta asa cum spui nu ai cu cine discuta si nu merita nici pentru tine si, mai ales, nici pentru copilul tau sa faca parte din viata voastra. Bucura-te de copilul tau si creste-l asa cum crezi de cuviinta. Nicio suma de bani pe care el ar putea-o da nu merita drepturile pe care le-ar primi in schimbul ei atata timp cat el nu-si doreste asta.
Cazul este urmatorul: doua surori bune de mama si tata. Tatal decedat de mult timp, apartamentul pe numele mamei. Una dintre surori pleaca de acasa si nu mai tine deloc legatura cu mama si cealalta sora. Aceasta are grija de apartamet si, in ultimii 2 ani, are grija si de mama bolnava de cancer (investigatii, tratamente costisitoare, ingrijire la domiciliu) apoi de inmormantare si toate cele legate de acest lucru.
Prima sora nu participa cu absolut nimic si, la mai putin de o saptamana de la decesul mamei, deschide in instanta proces pentru dezbaterea succesiunii. Instanta decide ca apartamentul sa fie impartit jumate-jumate iar sora care a initiat procesul cere iesirea din indiviziune si plata unei sulte.
Ar putea face sora care a intretinut mama si apartamentul pentru a plati cat mai putin bani? Dupa toate cheltuielile enorme suportate, in acest moment nu dispune de banii cu care sa o plateasca pe sora sa si-i este teama ca va ramane pe drumuri.

Multumesc
Consultare dosar autorizare.
Am dreptul sa solicit primariei dosarul de autorizare a unei constructii de pe strada unde locuiesc? Sau, mai bine zis, primaria este obligata sa-mi perimita accesul la acest dosar? Exista vreo reglementare in acest sens?
Multumesc
Va multumesc pentru raspunsuri. De foarte mare ajutor! Intretinerea deja o presteaza de mai bine de 10 ani si are destule dovezi in acest sens. O sa-i indrum la un notar sa faca ceea ce este de facut. Inca o data multe multumiri!
Se poate face acest contract fara a implica o vanzare-cumparare? Nepotul nu are de unde sa-i dea bani pe apartament chiar daca este vorba de o suma mai mica.

Multumesc mult.
Bunica vrea sa lase apartamentul ei doar unuia dintre nepoti.
Apartamentul este proprietatea exclusiva a bunicii. Are 3 copii si 5 nepoti, dar doreste ca apartamentul sa revina doar unuia dintre nepoti. Cum poate face cel mai bine acest lucru ca sa se asigure ca nu sunt probleme dupa decesul ei si ca nepotul va fi unicul propietar iar ceilalti nu-l vor deranja cu pretentii.
Multumesc
Răspuns la discuția Posesie, construire
Buna ziua. V-as ruga mult de tot daca puteti sa detaliati putin cum ati facut "intabularea prin primarie" deoarece m-ar interesa si pe mine. Multumesc.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca doriti ca sotia sa poata administra imobilul in lipsa dvs. (contracte/plati utilitati, impozite, inchiriere, etc.) ii puteti face o procura in acest sens. Nu costa mult si are valabilitate destul de mare. Astfel nu va fi nevoita sa astepte venirea dvs. pentru orice demers.
Contract munca neinregistrat la pensii.
In perioada 2005-2009 am lucrat la 3 firme cu contract de munca cu timp partial. Am obtinut de la Casa de Pensii un tabel cu stagiu lunar de cotizare din 2001 pana in prezent si am observat ca respectivele contracte nu apar decat in 2-3 luni din fiecare an. Mai am contractele de munca (vizate de ITM) si deciziile de incetare, dar am inteles ca ar trebui depuse niste declaratii la Casa de pensii... Firmele respective sunt radiate acum insa am luat legatura cu persoana care le-a detinut care mi-a spus ca toate declaratiile au fost depuse dar nu stie daca le mai are. Cum as putea rezolva situatia? Este vorba de o perioada de 5 ani cu niste venituri destul de consistente....
Va multumesc.