avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Activitate Cossim

Activitate Cossim

Multumesc.
Cercetarea avea ca subiect absente nemotivate.
Am acceptat si inchidem contractul cum doreste angajatul. Intrebarea era daca eu ca angajator mai am de facut ceva ca sa fiu legal in ordine cu cercetarea disciplinara sau se anuleaza de drept pentru ca de fapt la data convocarii salariatul nu mai este angajatul nostru?
Buna ziua,

Cum procedam in cazul in care s-a deschis o cercetare disciplinara (am ajuns la etapa convocarii angajatului) si angajatul a venit sa incheiem contractul cu acordul partilor art 55B la zi? Deci practic nu vom mai avea intalnirea in ziua convocarii pentru ca nu va mai fi angajatul nostru la acea data.

Multumesc.
Buna ziua,

Daca avem urmatoarea speta: societatea desfiinteaza un post si este dispusa sa ofere facilitatea angajatului ca pe perioada previzului de 20 de zile sa nu vina la locul de munca folosind acest preaviz pentru a-si gasi alt loc de munca.

Ce prevede legea daca in acest preaviz el vine cu concediu medical avand un accident la domiciliu? Se va opri perioada de preaviz in timpul concediului medical si apoi se reiau zilele ramase?

Multumesc.
Buna ziua,
Legat de contractul colectiv de munca: mai este obligatoriu la nivel de firma sau nu? Sau este optional?

La noi in firma a fost actualizat din 2 in 2 ani pana in 2018, urma in 2020 dar a venit pandemia si apoi in 2022 nu l-am mai trimis catre ITM.
Este obligatoriu sa avem acest CCM la nivel de firma, vom avea probleme in cazul unui control daca am avut aceasta pauza?
Este obligatoriu sa incepem procedura de inregistrare a CCM acum catre ITM?

Multumesc.
Multumesc.
Buna ziua,

Poate fi ales ca 1 din cei 3 reprezentanti ai salariatilor managerul de resurse umane? Exista conflicte de interese in acest sens la cercetarile disciplinare sau la negocierea CCM?

Multumesc.
Multumesc.
Da, comisia s-a intalnit vineri, luni a emis procesul verbal si a ales sanctiunea. Tot de luni angajatul a intrat in concediu medical.