avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Activitate Konoplyanka

Activitate Konoplyanka

Buna ziua
Am un angajat care a lipsit nemotivat de la locul de munca de pe data de 30 decembrie. Pe data de 5 ianuarie i-am platit salariul aferent, intre timp am incheiat procedurile de cercetare disciplinara si i-am desfacut contractul de munca pe baza absentelor nemotivate si neprezentarii la cercetarea disciplinara.
Angajatul avea un numar de 10-15 zile de concediul de odihna disponibile. Mai sunt obligat sa i le platesc ??
Desigur ca sunt constient de asta, nici nu se pune problema sa lucrez fara avocat, ma intereseaza sa stiu ce pot obtine in urma partajului din instanta, bani sau delimitare din teren ?
Multumesc

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Drumul pe are o luati trebuie sa treaca pe la un cabinet de avocat intai.Partajul im instanta este solutia daca părțile nu se inteleg amiabil ,taxele de timbru sunt mari.necesita expertiza de specialitate pt evaluarea bunului.Actiunea este complexă riscat sa dati banii aiurea daca nu va angajați av și acționati după ureche.


Buna ziua
Acum aproximativ 2,3 ani a decedat si cel de-al doilea parinte. Suntem 4 frati, 2 plecati in strainatate. Am reusit acum aproximativ un an sa finalizam succesiunea si fiecare avem cota parte 25% din casa si teren.
Cei 2 frati din strainatate nu se preocupa deloc, iar cel de-al treilea are de gand sa se mute in acea casa in viitorul apropiat. Eu nu am nici un beneficiu de pe urma acelei case si am propus sa fie pusa in vanzare sau sa ma despagubeasca fie unul din ei si sa -i ofer ai mei 25% fie toti in mod egal si raman 3 proprietari in procentaj egal 33%. Cei din strainatate sunt total dezinteresati si lipsiti de orice intentie iar cel din Romania a refuzat categoric.
Ce este de facut ? Ii pot actiona in instanta ? Trebuie sa vin cumva cu dovezi clare ca ceilalti au refuzat punerea in vanzare ?
Daca ma poate indruma cineva putin, sa stiu pe drum sa o iau, as fi recunoscator. Multumesc
Problema este ca nu stiu daca se poate demonstra si daca se poate face ceva in acest sens
Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Doar sa contestati decizia de desfacere a c.i.m. .... pana pe data de 05.01. trebuia sa duceti concediul medical, asa prevede legea.

Despre adeverinta medicala nu se prevede niciun termen in legislatie.



Cat timp am la dispozitie pentru a prezenta adeverinta medicala pentru motivarea absentelor ? Acestea s-au intamplat de pe 28.12 pana pe 04.01. Pe data de 28 am sunat, anuntat si trimis poze cu scrisoare medicala (care cica nu este recunoscuta) iar astazi 5 ianuarie am fost anuntat ca s-a demarat procedura de cercetare disciplinara pt desfacerea contractului de munca pt absente nemotivate deoarece nu am prezentat dovada pana la data de 05.,01 (data remuneratiei). Eu abia luni, 07.01 pot obtine adeverinta pe care o pot duce la locul de munca.
Tind sa cred ca vor sa ma dea afara, ce este de facut ?
Buna ziua
Am lipsit de la locul de munca in perioada sarbatorilor pe motiv medical si am ramas fara concediu medical deoarece nu am stiut ca nu se poate da retroactiv.
Vreau sa stiu daca cu adeverinta medicala de la medicul de familie se pot motiva absentele de la locul de munca?
Angajatorul este obligat sa o recunoasca ? Cei de la resurse umane mi-au spus ca doar concediul medical este recunoscut legal.
Daca imi puteti atasa si un articol de lege ar fi perfect
P.S.: De luat in calcul ca nu sunt in cele mai bune relatii cu angajatorul.
Multumesc !
Imi puteti spune conform carei legi?

Cornel Vasile a scris:

Daca salariatul prezinta adeverinta medicala care justifica absenta de la locul de munca, atunci absenta sa este motivata si va fi pontat ca atare absent motivat.
[ link extern ]

Nu am acea adeverinta medicala. Tot ce am este o scrisoare medicala care atesta faptul ca pacientul X a fost consultat la spitalul Y la data de 28.12.2018. Se recomanda un tratament si se recomanda un concediu medical.
Nu am nici un fel de certificat medical/adeverinta medicala.
Buna ziua
In data de 28 decembrie am fost la Camera de Garda a unui spital de urgente cu probleme de sanatate. Am fost consultat si am primit scrisoare medicala catre medicul de familie cu privire la starea mea si recomandare de concediu medical + fisa de examinare. De pe 29 pana pe 2 a fost inchis la medicul de familie, in data de 3 am fost am prezentat problema si mi s-a spus ca nu se poate acorda concediu medical retroactiv (de acum 7 zile)
Am acceptat situatia si am prezentat-o la locul de munca fiind dispus sa accept concediu fara plata pentru acele zile. Au luat decizia de a imi inceta contractul de munca pe baza absentarii nemotivate. Singura mea dovada este reprezentata de hartiile de la spital despre care ei spun ca nu le recunosc legal, doar concediul medical este recunoscut legal de angajator.
Ce este de facut ?
Cum ar trebui sa pun problema la locul de munca pentru a intelege ca este abuziv ceea ce fac si absentarea a fost motivata?