avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Activitate geany_n

Activitate geany_n

Răspuns la discuția cercetare disciplinara
Multumesc pt raspunsuri. Merg in continuare la serviciu, nu sunt suspendata din functie. Abaterea pe care am savarsit-o a fost aceea ca am avut 10 lei in buzunar in timpul serviciului iar fisa postului imi interzice acest lucru.
Lucrez intr-o companie mare de 3 ani, timp in care nu am avut nici o abatere. Pe data de 21/11/2009 am incalcat o regula din fisa postului. Inspectorul care a constatat incalcarea procedurii m-a hartuit moral si a abuzat de functia dumnealui nelasandu-ma sa mai lucrez in ziua cu incidentul. Eu am facut o adresa D-lui Director in care semnalez comportamentul inspectorului pe data de 25/11/2009. In data de 26/11/2009 inspectorul imi face referat pentru incalcare de procedura, iar in 27/11/2009 primesc o Convocare de la RH pentru a ma prezenta in data de 4/12/2009 in fata unei comisii care v-a hotari ce sanctiune mi se va aplica. Intrebarile mele sunt:
1. Ce sanctiune crede-ti ca voi primi?
2. Cum sa procedez pentru a fi sanctionat inspectorul ?
3. Credeti ca dumnealui a facut referatul ca urmare a plangerii mele?
Va multumesc
Buna ziua. Am si eu o intrebare: se poate face un contract de v-c pe cota indiviza dintr-un imobil(casa+ teren) care are cadastru dar nu are intabulare? Daca nu, unde pot sa reclam aceasta neregula, deoarece sunt coindivizara la acel imobil si nu vreau instrainarea lui catre noul proprietar. Va multumesc.
Lucrez intr-un hypermarket in Constanta de 2 ani. Anul trecut in luna martie ne-au marit salariile cu 50 ron. Acum s-au facut niste evaluari in urma carora marirea de salariu este de 5%,7% sau 10%(50 ron) in functie de nota. Noii nu suntem deacord considerand ca este prea putin. Nu avem un sindicat. Intrebarile mele sunt:
1. Cum putem constange conducerea sa ne renegocieze salariul?
2. Daca facem greva spontana cum sa procedam? Ce repercusiuni ar avea asupra noastra? Ne pot imputa pierderile?
3. Daca refuzam sa semnam actul aditional ce se poate intampla?
Precizez ca la magazinele din tara ale aceleiasi companii sunt salarii mai mari.
Răspuns la discuția iesire din indiviziune
Imobilul a fost a parintilor mei. Tatal meu a decedat si noi am mostenit cote pari: mama 50/80, eu 15/80,iar sora mea 15/80. Terenul a fost cumparat pe numele tatalui iar bunicii mei au construit o parte din casa in care locuiesc de fapt. Casa este in forma de L. Cealalta parte din L au construit-o parintii mei, dar dupa decesul tatalui meu(1982) nu am mai locuit in ea. In 1998 m-am mutat eu in partea mea de casa moment in care mama le-a vandut bunicilor mei cota indiviza de 38/80 din imobil,iar mie 12/80. Sora mea era minora si nu putea semna. La acel act este si o schita dupa care notara a stabilit acea cota indiviza a bunicilor mei. Schita delimiteaza cat are fiecare. Locuind aici am sperat ca voi reusi sa obtin tot imobilul dupa moartea bunicilor.
Răspuns la discuția iesire din indiviziune
Am fost la OCPI si am solicitat extras de CF insa mi s-a cerut intabularea si eu nu o am. Puteau sa faca intabularea fara mine? Mentionez ca am facut cadastru acum 2 ani pt. a iesi din indiviziune pe cale amiabila. Insa am constatat ca din masuratori eu aveam mai putin decat mi se cuvenea prin acte. La viitorul termen in procesul de iesire din indiviziune pot cere o expertiza care sa calculeze si sa delimiteze exact cat ii revine fiecaruia? ( Am facut o cerere pentru a vedea starea juridica a imobilului.)
Răspuns la discuția iesire din indiviziune
in situatia mea credeti ca as putea invoca dreptul la preemtiune?
Răspuns la discuția iesire din indiviziune
Ce este dreptul la premtiune?
Răspuns la discuția iesire din indiviziune
Nu am vazut actele. Bunicii i-au donat unchiului meu cota indiviza apoi TOT LUI i-a vandut. Unde as putea sa vad actele , la sectia financiara?
Răspuns la discuția iesire din indiviziune
Nu am vazut nici actul de donatie nici pe cel de v-c ,dar ele sigur exista. Cumparatorul are prietena o notara.