avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate titima

Activitate titima

Discuție divort - partaj
Divortul si partajul se pot face intr-o singura etapa daca exista copil minor si trebuie viza de flotant sau alt act doveditor al spatiului unde locuiesc parintele cu copilul? mentionez ca parintele sta cu copilul la niste cunostinte plecate acum din tara.
Am plecat impreuna cu copiii (unul minor si unul major) din apartament in iunie 2018. Am intentat divort dar, am retras cererea in sept. 2018 mai dandu-ne o sansa ( dar in apartamentul inchiriat de mine). Nu a functionat. Acum sotul meu a schimbat yala la apartamentul proprietate. Mai trebuie sa iau niste lucruri de-ale copiilor. Are acest frrpt? Mentionez ca am decis sa ne despartim la natar, inca nu am inceput procedurile..
Discuție Bunuri comune
Sunt casatorita de 23 de ani. De vreo 2 ani relatia noastra s-a deteriorat tot mai mult. Avem 2 copii, unul de 9 ani si jumatate si unul de 18 ani care tocmai a intrat la facultate. Avem un apartament luat cu credit si o garsoniera la care contributia parintilor mei este mai bine de jumatate. Am solicitat cedarea garsonierei copilului student si nu a fost de acord caci "acolo sunt banii mei". Ameninta ca tot ce este cumparat in casa este al lui si eu nu am nimic. Personal am facut o a doua facultate la 40 de ani. Acum lucrez, dar au existat si perioade cand starea de sanatate nu mi-a permis sau nu am gasit loc de munca. Parintii mei m-au ajutat cu bani cand am avut nevoie, dar doar in ultimul an mi i-a pus in cont, in rest mi i-a inmanat personal. A stat ultimul an acasa, abia de 3 luni s-a angajat. Toata aceasta perioada a fost un stres psihic, fara violenta, doar tacere si ignorare a mea si a copiilor. Cum as putea face ca aceasta garsoniera sa ii revina copilului? Inteleg ca nu ii pasa de mine, dar nici de copii? Pentru el rezolvarea e asa - vindem casele si impartim banii, daca ne mai raman, el pleaca singur si eu cu copiii. E dispus sa imi dea si o pensie alimentara, cat spune legea. Mi-a interzis sa las copilul cel mic la parintii mei in vacanta. Mentionez ca in fiecare vacanta a stat la bunici.De-a lungul ultimului an au fost aduse injurii mie, copiilor, parintilor mei. Nu am martori decat copii (uneori). Ce sanse am ca acele bunuri considerate ale lui (multe electronice) sa intre ca si bun comun?
Răspuns la discuția prescriere amenda
nu am primit nici o instiintare oficiala de la data amenzii si pana acum. poate fi anulata doar de o instanta judecatoreasca?
O amenda de circulatie din 2007 nu ar fi trebuit prescrisa? De ce ma blocheaza la impozit?
Discuție vanzare imobil
pot vinde copilului meu de 17 ani un imobil? Cum procedez?
In august 2008 am contractat la Volksbank un credit in valoare de 49000 CHF (adica 30000 euro la paritatea din data contractarii creditului).
Pana in ian 2013 am platit cu regularitate ratele in CHF.
In ianuarie 2013 am converit in euro valoarea soldului. Creditul nou rezultat din paritatea CHF-EURO de la data conversiei a devenit de 35000 euro.
Din ianuarie 2015 pana in prezent am achitat cu regularitate ratele in euro.
Intrebari:
-in afara de comisionul de risc (4326 CHF) pe care l-am platit in perioada august 2008 – ianuarie 2013, pot negocia cu banca alte costuri? Ma refer in primul rand la dobanda pe care am platit-o incepand cu ianuarie 2013, dupa conversie credit la cei 4326 CHF?
-sunt si alte posibilitati de negociere cu banca in contextul legii?
Discuție custodie copii
Daca nu am serviciu pot obtine custodia copiilor minori (13 si 5 ani) dat fiind faptul ca tatal nu se preocupa de educatia lor?
Daca sunt absolventa unei facultati, am mai beneficiat de somaj, in prezent urmez studiile altei facultati la zi, in urma absolvirii mai pot beneficia de somaaj daca nu imi gasesc de lucru (in domeniul celei de-a doua facultati)?