avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1586 soluții astăzi
Forum Activitate DankaAnja

Activitate DankaAnja

Buna ziua.
Institutia publica unde lucrez transforma posturile din salariati contractuali cu CIM in functionari publici.
Avem o persoana care este pensionar militar, are 54 ani si este angajat cu CIM pe perioada nedeterminata in urma concursului de angajare.
Va putea fi functionr public si sa cumuleze si pensia.. sau va trebui sa se incheie contractul de munca ]n Statutul functionarilor publici nu am regasit nimic.
Multumesc
Conform dispozitiilor legale aplicabile in privinta obligativitatii de a depune declaratii de avere si interese, sunt obligate la depunerea acestor declaratii persoanele nominalizate in Legea nr. 176/2010, acestea putand fi : atat persoane cu functii de conducere si de control , precum si functionari publici.
Sunt completate aceste documente de care vorbiti dar nu sunt afisate pe site deci nu sunt publice
Divulgare date personale
Buna ziua
Am raspuns unui petent referitor la o problema ridicata si nemultumit de ceea ce i-am raspuns a dat presei acea adresa care a publicat-o.
]ntrebarea este daca este legal sa mi se publice numele, prenumele si semnatura daca nu sunt persoana publica asa cum este considerat conducatorul institutiei, Poate fi tras la raspundere petentul?
Dar ziarul?
Multumesc
Asa este dar deja exista precedent cu hotarari judecatorest in care se sustine ceea ce afirma Curtea de Conturi
Curtea de Conturi a facut raport in care se specifica faptul ca trebuia sa se acorde acest spor doar celor care sunt pe grila de salarizare maxima , cea din 2022 si nu tuturor salariatilor conform buletinelor de expertizare . A dispus recuperarea sumelor primite in plus de salariati
Buna ziua
Sporul de conditii vatamatoare se acorda numai acelor angajati care au ajuns la salariul din grila pentru anul 2022?
Este aceasta conditie pentru acordare?
Nu se acorda tuturor salariatilor, dupa intocmirea acelei proceduri de expertizare?
Multumesc
Buna Ziua
Institutia unde lucrez a facut demersuri pentru monitorizarea prin GPS a autoturismelor de serviciu.
Ce obligatii legale are angajatorul in relatia cu angajatii in afara unei informari?
Multumesc
Multumesc
Buna ziua,
Va rog sa mi spuneti cine stabileste daca un loc de munca poate fi part time in institutie bugetara si care este legislatia care reglementeaza