avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate kristi

Activitate kristi

Răspuns la discuția Drepturile omului
am uitat sa zic ca acum este insarcinata in 17 saptamani si am primit citatie de divort
Toti oamenii sunt egali, fie ca ei au o boala, un handicap sau sunt sanatosi.
De la acest principiu voi pleca. Intebarea e ce sanse de reusita am daca deschid sotiei mele o actiune in care sa cer daune morale si materiale pentru ca si-a batut joc de mine? La sfarsitul lui dec 2010 m-am casatorit la 3 luni de reletie in care toate au mers bine. A 2a zi dimineata dupa cununia civila a zis ca vrea sa divorteze. Am zis ca e doar o chestie venita din stres, ca poate s-a speriat sau ceva de genul asta vazadu-se maritata. Au mai fost certuri asemenea la diferente de timp destul de scurte. Imi dadea voie sa citesc ce scria pe messenger si intr-o zi am citit cum ii zicea surorii ei ca nu ne intelegem si ea vrea divort, dar in acelasi timp ii scria ca ea de la mine vrea doar un copil si acest lucru mi l-a repetat si mie anterior sa-i zica surorii ei acest lucru. Probabil ca ea stia ceva ceva despre mine anterior cunoasterii noastre pe internet, avand in vedere ca avem cunostinte comune de care eu am aflat ulterior. Eu am un handicap neuropsihic, ma misc si vorbesc mai greu (ca un om beat), tremur cateodata (la lucruri ce tin de finete), am gr 1 de handicap. Ea stia toate astea... Acum vrea divort din culpa mea. Am vreo sansa sa deschid vreun proces si sa-l castig caci si-a batut joc de mine?
Răspuns la discuția Divort
Nu vreau sa se destrame casatoria mai ales ca tin f mult la ea si o sa apara si un copil in octombrie. Deci nu vreau sa divortez dar cum poate legea sa o oblige sa stea maritata cu mine?
Discuție Divort
desi am un handicap neuropsihic gr 1in decembrie m-am casatorit cu o femeie sanatoasa. Pana la casatorie au fost 3 luni de basm aproape intre noi. de a 2a zi dupa cununia civila mi-a zis ca ea vrea sa divorteze, dupa care a urmat perioade de acalmie cu dragoste, dar apareau si certuri. cu cereri verbale de divort. Am citit pe messenger cum ii spunea surorii sale ca de la mine vrea doar un copil... La aproape o luna de mariaj a ramas insarcinata. Au continuat certurile din motive banale, nu avem un motiv capital care sa ceara divortul neaparat ci doar certuri, fara batai, doar tipete, si uneori jignii. Acum suntem la divort, ea a inaintat luni divortul. Ce pot sa fac?
Răspuns la discuția Vreau sa ma judec din nou
Aveti f mare dreptate ca nu se poate cuantifica o decizie luand in considerare doar cateva randuri, ci actele vorbesc. Saptamana viitoare voi merge la tribunal sa cer sa scoata dosarul meu din arhiva ca sa fac cateva copii ca mai apoi sa vad daca pot face ceva. Ceea ce vreau eu este o suma lunara drept despagubire ca urmare a faptului ca eu nu ma pot angaja.
Nu stiu exact ce se poate cere, o suma lunara sau mai multi bani odata.
Va multumesc pt raspunsuri!
Răspuns la discuția Deschidere proces
Nu sunt acasa la parinti si nu pot spune exact, dar cand am semnat tin minte ca la semnarea acelei foi scrise de mana erau avocatul lui cu tatal sau si eu cu mama mea.
Răspuns la discuția Vreau sa ma judec din nou
Domnule Zaharia din cate am priceput as putea sa deschid un proces pe partea civila consecinta a starii mele actuale.
As vrea sa-mi ziceti, daca puteti, cam ce sanse de reusita as avea sa obtin o suma lunara drept despagubire sau... nu stiu cum sa-i zic.
Răspuns la discuția Deschidere proces
Care ar fi diferenta dintre civil si penal? Nu ma intereseaza sa faca puscarie, sunt 13 ani care au trecut si care mi-au vindecat ranile sufletului, dar totusi acest handicap imi ingradeaza libertatea mai ales de expresie, de opinie. Nu pot sa ma angajez conform pregatirii mele, si multe altele.
Răspuns la discuția Deschidere proces
Deci nu pot face nimic...
In 98 am avut un accident f grav soldat cu coma, tetrapareza... acum dupa atatia ani am gr I de handicap. M-am judecat, el fiind vinovat 100%, dar prin 2002 sau 2003, nu stiu exact ca nu am cautat actele, satul de amanari ale proceselor si convins ca ma fac bine am semnat o foie de mana facuta de avocatul inculpatului ca nu mai am pretentii la nimic si ca il iert; totodata am luat suma de 4 000 ron (40 mil atunci) de la tatal inculpatului, acesta (inculpatul) plecase in Italia din 98, a, si de la firma de asigurari 25 sau 28 de mil.
Intrebarea mea e urmatoarea. Pot eu sa il dau iar in judecata si sa-i cer plata unei pensii/contributii pt tot restul vietii? Acum sunt cu Gr I de handicap, si orizonturile se arata la fel de sumbre.
Va multumesc!