avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate white,wizard

Activitate white,wizard

Buna ziua,

am o intrebare privind urmatoarea situatie.

Persoana X este angajata cu contract de munca la firma Y.
De comun acord se incheie contractul de munca si se face lichidarea, iar persoana X primeste suma Z printr-un transfer bancar.

La doua zile de la prima plata, persoana X mai primeste odata suma Z in acelasi cont de la firma Y.

La 1 an, firma Y gaseste greseala facuta si solicita persoanei X returnarea sumei Z.

Ce se intampla daca persoana X nu are posibilitatea sa returnze suma Z?

Multumesc anticipat pentru comentarii si explicatii.





Multumesc frumos pentru informatii.

O zi buna va doresc.
Buna ziua,

va prezint urmatoarea situatie legata de cheltuielile deductibile:

- Eu am un PFA Venit Real (cod CAEN 6201 - Activitati de realizare a soft-ului la comanda
). Doresc sa realizez un contract de prestari servicii
cu un PFA norma de venit (acelasi cod CAEN, 6201).

- Ambele PFA-uri realizeaza soft la comanda dar fiecare utilizeaza alta tehnologie. Scopul contractului este ca PFA-ul cu norma de venit, sa realizeze un modul software pentru PFA-ul cu Venit Real si/sau sa ofere consultata pentru invatarea tehnologiei utilizate.

- Prin urmare PFA-ul norma de venit factureaza suma X, catre PFA-ul cu Venit Real.

Intreabari:

1. Suma X platita de PFA-ul cu Venit Real(pentru modulul software), catre PFA-ul norma de venit este integral deductibila?

2. In cazul in care in loc de dezvoltarea unui modul software, PFA-ul norma de venit ofera consultata in vederea realizarii modului software, suma X mai este
deductibila ?

3. Pentru a oferi consultata pentru dezvoltarea unui produs
software este un cod CAEN diferit?

Astept cu interes, raspunsurile dumneavoastra.

O zi buna va doresc.
Multumesc frumos pentru raspuns.

Am discutat la BRD pentru costurile unui cont de PFA. Sunt 30 de lei pe luna, au un pachet promotional de servicii oferite
pt. un PFA. Ma gandesc serios sa folosesc acest cont pentru a nu avea surprize la vreun eventual control.

Am inteles de la dumneavoastra ca si facturierul trebuie vizat la finante. Eu pana acum am inregistrat doar registrele.
Buna ziua,

urmaresc cu interes forum de ceva vreme. Zilele acestea am reusit sa finalizez inregistrarea unui PFA cu venit real, fara TVA.

Am mers la finante pentru inscriere acum astept decizia de impunere pentru perioada ramasa din 2008.

Mai am cateva aspecte care nu-mi sunt inca foarte clare. Prin urmare va rog frumos daca se poate sa ma ajutati
cu cateva sugestii.

1. Doresc sa deshid un cont bancar pentru PFA.

- Sunt tentat sa aleg un cont pt. persoana fizice de la ING in locul unor servicii
"dedicate" persoanelor fizice autorizate. Motivul este legat de costurile mult mai mari (am comparat costurile acestui serviciu la: BRD, Unicredit, BT, Volksbank,
Raiffeisen) pt. serviciile dedicate.

- Contul deschis la ING va fi folosit doar pt incasari/plati pt. PFA

Este vreo problema daca folosesc un cont de persoane fizice si nu unul dedicat?

2. Plata CASS -ului este obligatorie, corect? Cu toate ca am si un contract de munca incheiat cu un SRL.
Pentru a sti cat am de plata trebuie sa merg cu decizia de impunere la CASS?

3. Cu exceptia impozitului mai sunt si alte taxe de platit?

4. Ma poate ajuta cineva cu un model de completare a RJIP?

5. Facturierul si chitantierul poate fi achizionat de la orice librarie? Trebuie sigilate in vreun fel sau mers cu ele la finante asa cum am facut cu
registrele?


Multumesc.
Răspuns la discuția Durata maxima contract de comodat
Voi apela la un avocat pt. un contract serios si bine facut. Un pret informativ pt. un contact de comodat?
Răspuns la discuția Durata maxima contract de comodat
Si in cazul contractului de comodat care sunt pasii de evacuare?
Răspuns la discuția Durata maxima contract de comodat
Multumesc frumos pentru promptitudine.

Legat de afirmatia "Nici contractul de comodat semnat in fata notarului sau avocatului nu constituie titlu executoriu":

In cazul in care cel care foloseste imobilul dat in comodat (comodatarul) nu respecta contractul (nu elibereaza imobilul la data prevazuta in contract sau distruge anumite bunuri), cum pot reintra in posesia imobilului ? (doar in instanta ?)

Contractul de inchiriere ar schimba situatia?

Buna ziua,

urmaresc cu interes forumul dumneavoastra de ceva timp.
O mica lamurire as dori daca ma poate ajuta cineva:

1.Care este perioada maxima a unui contract de comodat intre 2 persoane fizice ?
2. In cazul in care contractul de comodat se semneaza intre 2 persoane fizice, fara prezenta notarului sau avocatul, are acest contract valoare de titlu executoriu?

Multumesc anticipat.