avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate szleventee

Activitate szleventee

Buna ziua,

Daca am PFA si vreau sa lucrez (dezvoltarea de software) pentru o firma din USA trebuie sa fac un contract cu aceea firma ? Daca da, acel contract trebuie iregistrat undeva?

Multumesc
covaciusorin a scris:

In decembrie 2007 a aparut OMEF 2310 care spune ca: "art.1,alin.(1) persoanele juridice romane au obligatia sa inregistreze contractele incheiate cu peroane juridice straine sau persoane fizice nerezidente care executa pe teritoriul Romaniei prestari de servicii........ ". Trebuie inregistrat in situatia in care firma din strainatate face lucrari pe teritoriul Romaniei.
Contractul trebuie tradus si legalizat de un traducator autorizat.


Deci in cazul dezvoltarii software, unde firma din strainatate nu face lurari pe teritoriul Romaniei nu trebuie nici un fel de contract? Se pot primi bani din strainatate fara sa existe un contract?
Răspuns la discuția dividende - impozit
Asociatul este si angajat si platested deja contributiile la casa de sanatate. Inteleg ca nu este nici un alt impozit.

Va multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția dividende - impozit
Deci asociatul va primi 84000 din care nu mai trebuie sa plateasca nici un fel de impozit in calitated de persoana fizica?
Buna,

Am inteles ca intr-o firma platitoare de impozit pe venit, in total dividendelor se aplica un impozit de 2%(imp. venit)+16%(imp. dividende). Este corect? Daca da, persoana fizica(asociat), caruia sunt distribuite dividendele mai trebuie sa plateasca impozit pe aceste dividende in calitate de persoana fizica?

Intrebarea formulata altfe, prin exemplu: Din 10000 lei dividende cat va ramane asociatului dupa ce fiecare taxa este platita (inclusiv, daca sunt, taxe pe care trebuie sa le plateasca in calitate de persoana fizica)?

Multumesc!
Buna ziua!

Am urmatoarea intrebare: Avem o firma care functioneaza in domeniul dezvoltarii de aplicatii software. Intentionam sa cream un parteneriat cu o firma din SUA pentru dezvoltarea(va fi facuta de firmat noastra) si vanzarea (facuta de firma Americana in SUA si de firma noastra in UE) a unui produs software. Practic vrem sa cream si sa vindem un produs comun, si sa impartim profitul/pierderile.

Ce contract s-ar potrivi pentru un asemenea parteneriat? Care ar fi modul cel mai simplu? Se complica lucruriele deoarece firma partenera este din SUA?
Din cate am inteles, pe baza legislatiei Romania va trebui sa facem un Contract de Asociere in Participatie... Imi puteti spune care este termenul englez pt. Contract de Asociere in Participatie? M-ar ajuta mult cu orice alta informatie pe aceasta tema!

Va multumesc!
Răspuns la discuția contract de administrare

Va multumesc pentru raspunsuri !
Răspuns la discuția contract de administrare
Multumesc pentru raspuns!
Am inteles ca aceasta inregistrare este necesara pentru mine ca si persoana fizica. Firma trebuie sa inregistreze contractul undeva?

Răspuns la discuția contract de administrare
Mai precis: pe baza contractului de administrare as dori sa primesc o indemnizatie lunara. Dat fiind ca sunt deja administrator (specificat in actul constitutiv) se poate face un asemenea contract?

Cat despre inregistrarea acestui contract: am primit informatii diferite:

1. nu trebuie inregistrat.
sau
2. Contractele de administrare (mandat) se inregistreaza la finante la biroul inregistrare contribuabili printr-o declaratie 020.

Pana la urma trebuie inregistrat? daca da, unde?
Sunt asociat unic la o firma, precum si administrator. (specificat in actul constitutiv). In conditiile aceastea este posibil sa-mi fac un contract de administrare - prin care sa retrag o suma de bani lunar? Acest contract trebuie inregistrat undeva?

Multumesc!