avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate sabina492005

Activitate sabina492005

Răspuns la discuția vanzare imobil cu procura
Va multumesc frumos pentru raspuns.
buna ziua! in urma cu 3 ani am trecut proprietatea mea pe mama mea intrucat am avut un credit restant si mi-a fost frica sa nu ma execute silit sa-mi ia casa.
Acum eu as vrea sa o vand casa de la Constanta insa mama locuieste la sibiu si are 81 ani.
daca fac o procura de imputernicire credeti ca viitorul proprietar are motive sa se indoieasca de valabilitatea actului?
este un act sigur pentru el sau poate fi contestat?
va multumesc mult pentru un raspuns

cu deosebita stima,
Sabina Luca
gi-jane2 a scris:

Da, creditorul poate cere revocarea actului, ramane de vazut cu ce sanse. Apoi, cat va costa transferul in acte si inapoi ulterior, mai ieftin e sa platiti datoria.


mai vroiam sa intreb daca sunteti amabil(a)banca a vandut unor recuperatori, apoi astia au imputernicit alt recuperator, e lantul slabiciunilor.chiar au voie sa faca ce vor?
cum aflu daca e prescrisa datoria?am facut creditul in 2007 si din 2008 nu am mai platit pt ca am divortat,mi-am pierdut casa ,serviciul,apoi in 2009 cand m-am reangajat m-am interesat sa vad unde pot plati.atunci am aflat ca s-a vandut contr la aps romania,si am semnat un acord cu ei sa dau cate 100 euro pe luna,am dat pana in 2012 ianuarie si atunci mi-au spus ca trebuie sa dau mai mult ca am suma mare ca nu mai ajunge 100 euro,si atunci m-am enervat si nu am mai platit deloc.
eu oricum trec casa pe mama in 2 zile dar nu inteleg de ce mi-a spus notara ,ca contr de vanzare cumparare nu poate fi atacat.este mai bine sa trec pe cineva strain?fiin ruda de gradul 1 ?
buna ziua si multumesc pentru raspunsuri
vreau sa va intreb :daca fac contr vanzare cumparare catre mama poate fi atacat?
sa inteleg ca este valabila acea incheire pe care am primit-O?chiar daca nu are nici o stampila de la judecatorie?doar nume judecator si semnatura?
am verificat si am platit la aps ultima data in 2011 deci inca nu sunt 3 ani de la ultima plata.dar rata la banca am platit-o ultima data in 2007.acum nu stiu cum se calculeaza?dar chiar se poate sa ma execute un srl .eu am semnat cu ei o intelegere in 2009 si am platit pana in 2011 dar apoi ma strsau sa dau mai mult de 100 euro.situatia este urmatoarea;'eu si fostul sot am luat un credit de 600 euro in 2007.noi am divortat.executarea a venit pe humele vechi si la adresa veche mi-a trmis-o cei care au cumparat apartamentul de la fostul sot.eu cu fostul sotb am facut iesirea din indiviziune ,el mi-a dat parteea mea apoi el a vandut anul acesta si a plecat din tara
eu m-am recasatorit si detin o casa cu actualul sot.
nu mai locuiesc la baia mare ci la constanta,citatia eu nu am semnat-o.
mai mentionez ca scrie executare MOBILIARA SI SALARIALA
ce inseamna asta?
mentionez ca nu am girat cu apartamentul acela,nu am girat cu nimic
va multumesc mult pentru raspuns
uri si astept cu nerabdare raspunsul dv pana luni sa ma mai linistesc cand voi consulta un avocat.
buna ziua
ma numesc luca elisabeta si am facut un credit in 2007 pe care nu l-am mai platit din cauza divortului ,schimbarii domiciliului,recasatoriei etc
am fost contactata de aps romania (recuperatori)niste sume enorme(am scos 6ooo euro)ei vroiau 8000euro.am platit la ei un an 100 euro /luna dupa care imi spuneau la telefon ca trebuie sa dau macar 500 euro pe luna,eu avand salar 600 lei.
nu am mai platit si mi-am schimbat nr de tel ca ma stresau rau.acum mi-a trimis la vechea adresa in baia mare executare silita pe numele meu su al fostului sot insotita de o incheiere civila din 26.03.2014.acesta incheiere nu are vreo stampila de la judecatoria din bistrita scrie doar dosar 2905/190/2014 presedinte mitrofan n iuliana floarea.si jos pr pagina niste semnaturi de grefier si judecator fara stampila,fara timbru ,fara sa scrie definitiva si irevocabila.(este o copie)si are b stampila executorului jud din bistrita conform cu originalul
mentionez ca fostul sot cu care am semnat creditul cu buletinul nu mai este in tara iar apartamentul la care am facut partaj l-a vandut.eu detin casa cu actualul sot.
este legal?nu trebuuia sa fiu instiintata daca e legal ca sunt data in judecata?pe de lata parte eu am semnat cu banca bancpost nu cu aps romania.intr-adevar am platit la aps in 2009 -2010 dar fiindca imi cerea f mult pe luna nu am mai platit nimic.
spuneti-mi va rog ce pot sa fac?oare datoria mea nu s-a prescris?
va multumesc mult daca imi raspundeti

Discuție partaj
buna ziua!
ma numesc elisabeta.am cumparat o garsoniera inainte sa ma casatoresc dar m-am judecat in instantanta cu constructorul garsonierei si am dobandit actul de proprietate al garsonierei la vreo 2 luni dupa casatorie.binenteles eram deja casatorita dar banii erau din partaj cu fostul sot.am acte doveditoare de provenienta a banilor.
apoi am vandut garsoniera si am cumparat o casa la tara pe aceasi bani cat era garsoniera. iarasi am acte.
intrebarea mea este acum daca divortez ceea ce si am de gand sa fac trebuie sa impart cu el ?nu a muncit decat cateva luni in 5 ani nu poate dovedi ca a adus bani in casa.in schimb eu da.
care este legea?
ma puteti ajuta va rog/
multumesc!
Răspuns la discuția import mobila turcia
va rog frumos imi raspunde cineva?e foarte important pt mine
buna ziua
vreau sa fac un import din turcia de mobila si vreau sa stiu daca trebuie sa fac un contract obligatoriu cu firma respectiva si daca are o valoare juridica acest contract si daca pot fi trasi la raspundere in caz de plata de catre beneficiar si nelivrare de catre furnizor.
se poate face plata conform facturii proforme?
este legal?sa vina cu factura fiscala la livrare?

buna ziua
vreau sa cumpar un teren agricol de la o societate.eu sunt persoana fizica dar am si firma.
am inteles ca ar fi o scutire de tva la terenurile agricole.
vreau sa intreb daca am scutirea de tva daca cumpar pepersoana fizica sau o obtin doar daca cumpar pe societate
va multumesc anticipat pentru raspuns
o zi buna