avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate alex.basica

Activitate alex.basica

Răspuns la discuția TRANSPORT SI MONTAJ
Imi este clar ca trebuie sa autorizez activitatea de inchiriere, dar nu 6820, pentru ca n-am mentionat ca e vorba de un mijloc fix. In ce masura pot factura servicii transport si montaj, tinand cont ca e obligatia mea sa transport si sa pun echipamentele in functiune? Am in dotare o autoutilitara pana in 3.5t si nu transport in numele altor firme, ci in interesul firmei mele.
Buna ziua!

Doresc sa inchiriez un bun propriu (ct.214) catre o SC si sa-i facturez transport si montaj. Ce coduri Caen trebuie sa am autorizate, tinand cont ca e o activitate ocazionala?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Răspuns la discuția vanzare imobil - bon fiscal
Punctele de lucru unde se desfasoara activitatea principale sunt dotate cu casa de marcat.
Inainte de a incepe constructia am autorizat ca si activitate secundara partea de constructii si vanzare imobile, sunt prea multe coduri CAEN ca sa le insir aici, dar se regasesc si cele specificate de dvs.
Firma de contabilitate mi-a recomandat casa de marcat sau plata prin banca pentru ca vanzarea de imobile face parte din obiectul de activitate al firmei si nu are caracter izolat, ca in cazul unei masini detinute in patrimoniu si vanduta ulterior. Pentru sume mari, plata se va face de client cu foaie de varsamant in contul nostru sau virament, dar pentru un avans initial de 2.000 ron, as dori sa emit chitanta si vreau sa stiu daca e corect.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua!

Sunt PJ cu activitate principala servicii de frumusetare. Am construit un imobil si vreau sa inchei antecontracte cu PF in baza carora sa incasez avans, o a doua transa sa o incasez la semnarea contractului, iar ultima transa prin credit sau la termen. In acest caz este obligatorie casa de marcat? Ma pot incadra la exceptile OUG 28/1999: vanzarile de bunuri si prestarile de servicii "care nu se incaseaza integral cu numerar..." sau "nu se incaseaza integral in momentul livrarii"? Pot emite chitanta sau determin clientii sa faca plata prin banca?
Buna ziua!

O PF inregistrata in scopuri de TVA pentru vanzarea de constructii noi ar dori sa vanda un imobil proprietate personala. In acest caz, vinde cu TVA sau fara?
Multumesc!
Buna ziua!

Am marea rugaminte sa ma lamuriti in problema facturilor primite cu intarziere. Am primit in august facturi emise in mai. Suma TVA este destul de mare si as vrea sa deduc acest TVA. Decontul il depun trimestrial, deci la momentul depunerii decontului din iunie nu aveam cunostinta de aceste facturi. Pentru astfel de situatii, contabila ma sfatuieste sa le inregistrez in luna primirii pe ct. 6588.2 integral suma facturata. Asta e singura varianta? Pot sa o inregistrez in luna primirii cu aceleasi inregistrari ca in luna emiterii?
% = 401 si nu 6588.2 = 401
628
4426
Pentru cazurile in care factura e emisa in iulie, redeschid luna, inregistrez factura si o trec la regularizari in decontul lunii august. Dar cand perioada intre emitere si primire e asa mare, cum e cel ma corect sa procedez?
Va multumesc anticipat penru raspuns!
Răspuns la discuția OUG nr. 34/2009
Buna ziua!
Repet intrebarea 2 postata de biancaz: daca firma nu inregistreaza venituri, este obligata sa plateasca impozitul minim stabilit? Presupunand ca firma mai are si pierdere din anul precedent si nu inregistreaza venituri, de asemenea este obligata sa plateasca minimul stabilit?
Răspuns la discuția DECLARARE SEDIU SECUNDAR
Am fost la Finante si mi-au inregistrat dosarul de inchidere punct de lucru. Am anexat notificarea de inchidere PL, AGA si actul emis de Reg.Com.
Multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua!

Urmeaza sa incasez un avans in baza unei promisiuni de vanz-cump pt un ap ce se va incadra in cond. de 5% TVA, trebuie sa emit factura de avans si nu stiu ce cota de avans sa aplic (5% sau 19%). Am sunat la Finante TM si au zis 5%, am sunat la Finante Buc pt confirmare, dar mi-au spus 19% (cu mentiunea ca nu se poate sti cu certitudine decat in mom incheierii contractului daca ap. se va incadra in cond. impuse pt 5%). In promisiunea de vanz-cump e specificat ca ap. respecta cond., singura problema ar fi ca inca "nu poate fi locuit ca atare", termen de finalizare fiind aug.2009.
Ce ma sfatuiti?