avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1073 soluții astăzi
Forum Activitate larahau

Activitate larahau

Angajatorul imi solicita date despre persoanele care au grad de rudenie cu mine pana la 4 -sa mentionez daca desfasoara activitati comerciale sau nu. Si in acelas timp sa mentionez daca detin actiuni la vreo companie. Ma ameninta ca daca nu spun adevarul acest aspect constituie abatere disciplinara grava.
Mentionez ca toate acestea apar la 3 ani de la angajare fara sa fi fost anuntat la momentul angajarii ca am aceasta obligatie.
Se incalca sau nu regulamentul GDPR? Este acesta un abuz din partea angajatorului? - avand in vedere ca acestea pot fi informatii cu caracter personal.
Eu stiam ca acest tip de informatii se solicita doar la personalul cu functii de conducere inalte...
Parinti decedati, doi frati, nici unul din ei nu locuiesc la casa parinteasca. Unul din frati vrea sa vanda casa parinteasca (unde nu mai locuieste nimeni), celalalt nu. Ce drepturi legale are fratele care vrea sa vanda, in acest context?
Apartament cumparat inainte de a fi casatorit prin credit prima casa (inca activ) cu asigurare platita. Sunt casatorit de 6 ani fara copii. In caz de deces al cumparatorului (eu) cui ii revine apartamentul? Sotiei mele sau rudelor de gr1 (parinti,frati)?
Sa inteleg ca daca eu nu accept conditia lor, singura solutie ramane sa nu ma angajez? :) Absurd.
La fel cum ei au intelegeri pe comisioane la fel poate si eu in momentul schimarii locului de munca/angajarii negociez cu banca mea acordarea unui credit care ma avantajeaza daca sunt cu salariul la ei....

Iara CM nu este complet si nu contine articole referitoare la aceasta situatie care este cat se poate de reala.
Companie privata-ma obliga la angajare sa aleg pentru plata salariului una din cele doua banci cu care ei lucreaza.
Banca cu care lucrez eu nu se regaseste in lista lor si nu doresc sa imi mai deschid un alt cont la banca cu care lucreaza ei.
Exista un articol in lege care sa arate ca nu au dreptul sa ma oblige sa aleg o banca anume?Daca da, care este acel articol si din ce lege?

Multumesc.
Este legal sa o faca chiar daca nu e prevazut nici in CIV, nici in Regulament intern si nici in Contract colectiv de munca?

Spun asta pt ca anul trecut a facut-o (a dat o marire de aprox 3.5% la brut - motivul fiind inflatia) fara sa fie mentionata undeva aceasta marire iar anul acesta nu o mai face...
Sa inteleg ca e alegerea angajatorului cum vrea, cat vrea, cand vrea fara sa fie mentionat undeva...
Angajatorul meu (companie multinationala), este obligat de vreo lege sa imi acorde indexare raportata la inflatie daca aceasta nu este mentionata in CIV? Daca da, conform carei legi?

Multumesc anticipat.
Nu, parter, et.1, et.2 si mansarda.
Asta incerc si eu sa arat furnizorului ca nu ne poate obliga sa ne infiintam asociatie (pt ca nu e prevazut nicaieri in lege ca avem aceasta obligatie) si de asemenea vreau sa ii arat ca el pur si simplu imi impune acele variante din propria initiativa in realitate pt. ca suport legal nu au.
Adica e ceva de genu - ori faci cum zic eu ori iti tai apa...pt ca nu au nici o lege care sa ii sprijine in acest sens. Deageaba vin ei cu legea 196/2018 care de fapt este despre infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor, dar NU si despre obligatia proprietarilor de a infiinta sau nu asa ceva.
@Ionut.Ion
Eu zic ca daca spui: "este obligatorie infiintarea asociatiei, altfel fiecare proprietar....." - pai ori e obligatorie, ori nu e? Daca imi dai alta varianta "altfel fiecare proprietar........" atunci nu mai e obligatorie.

Eu asta spun ca nu am gasit in nici o lege un articol care sa ne oblige sa intram/infiintam o asociatie. Asadar intrebarea ramane: Suntem obligati de lege sau nu sa intram /infiintam o asociatie?