avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina37

Activitate Cristina37

Terenul din curte face parte din partile de uz comun ale imobilului.
Tinand cont ca nu a cerut acordul meu, nu se poate face ceva la Registrul Comertului, sa-i radiez firma, dat fiind faptul ca nu a respectat legislatia privind acordul vecinilor direct afectati ?
Multumesc de ajutor.
Buna ziua,

Am un vecin deasupra apartamentului meu care si-a facut sediu / punct de lucru fara acordul meu. Ce pot face deoarece nu sunt de acord ca el sa functioneze acolo (este casa de locuit). Pe site-ul Registrului Comertului apare ca ar avea nevoie de acord din partea celor din stanga, dreapa, sus si jos.

Apartamentul lui din mansarda are dedesubt 2 apartamente: 1 al meu si 1 al altcuiva de la care a obtinut acord dar de la mine, nu.

Deranjeaza prin:

1. a transformat curtea imobilului in parcare si blocheaza toata curtea (aduce cate 8 masini)
2. se poarta urat, este recalcitrant, injura si s-a dat la mine sa ma pocneasca desi i-am vorbit frumos (sa nu mai parcheze atatea masini acolo ci doar a lui, nu si cele ale angajatilor si clientilor)
3. fac galagie, este un dute-vino tot timpul; alte dati mai tin si chefuri cu muzica data tare si sticle aruncate la geamul nostru

Este un proprietar de rea-credinta care vrea sa acapareze tot imobilul.

Va rog sa-mi spuneti ce cai legale am sa actionez. Reclam la Registrul Comertului si cer radierea firmei ? Sau trebuie sa-l dau in judecata ?

Nu stiu numele firmei, doar adresa. Imobilul nostru nu detine asociatie de proprietari.

Multumesc.
Deranjeaza iar eu doresc sa dispara de-acolo deoarece:

1. a transformat curtea imobilului in parcare si blocheaza toata curtea (aduce cate 8 masini)
2. se poarta urat, este recalcitrant, injura si s-a dat la mine sa ma pocneasca desi i-am vorbit frumos (sa nu mai parcheze atatea masini acolo ci doar a lui, nu si cele ale angajatilor si clientilor)
3. fac galagie, este un dute-vino tot timpul; alte dati mai tin si chefuri cu muzica data tare si sticle aruncate la geamul nostru

Este un proprietar de rea-credinta care vrea sa acapareze tot imobilul.

Va rog sa-mi spuneti ce cai legale am sa actionez. Reclam la Registrul Comertului si cer radierea firmei ? Sau trebuie sa-l dau in judecata ?

Multumesc.
Buna ziua,

Am un vecin deasupra apartamentului meu care si-a facut sediu / punct de lucru fara acordul meu. Ce pot face deoarece nu sunt de acord ca el sa functioneze acolo deoarece este casa de locuit. Pe site-ul Registrului Comertului apare ca ar avea nevoie de acord din partea celor din stanga, dreapa, sus si jos. Ce cai legale am la indemana sa pot actiona ?

Apartamentul lui din mansarda are dedesubt 2 apartamente: 1 al meu si 1 al altcuiva de la care a obtinut acord dar de la mine, nu.

Multumesc.
Am urmatoarea problema: Statul Roman a fost proprietarul, pana in anul 2013, unui imobil care are mai multe apartamente si a vandut unul in 2013 vecinului nostru si altul ni l-a vandut noua in anul 2015, ambele fiind inscrise in Cartea Funciara si acum vecinul vine si spune ca o incapere din apartamentul nostru a fost folosita ”exclusiv de proprietari, de mai bine de 20 de ani, posesia fiind transmisa de la un proprietar la altul”.

Acum, Statul Roman a avut acolo chiriasi si se poate sa fie de mai bine de 20 de ani folosita de chiriasii lui dar proprietarul Statul Roman mi-a transmis mie in 2015 prin contract de vanzare-cumparare si incaperea respectiva. De cand se socoteste termenul de 20 de ani ? Din anul 2013 (Statul Roman fiind proprietarul ambelor apart.) sau de cand a avut chiriasi acolo si era folosita de catre chiriasi din apartamentul vecinului / Statului Roman ?

Vreau sa stiu daca se merita sa ma lupt cu vecinul sau îi cedez incaperea care mi-a fost vanduta mie si este intabulata cu schite CF in favoarea apartamentului meu.

Am urmatoarea problema: Statul Roman a fost proprietarul, pana in anul 2013, unui imobil care are mai multe apartamente si a vandut unul in 2013 vecinului nostru si altul ni l-a vandut noua in anul 2015, ambele fiind inscrise in Cartea Funciara si acum vecinul vine si spune ca o incapere din apartamentul nostru a fost folosita ”exclusiv de proprietari, de mai bine de 20 de ani, posesia fiind transmisa de la un proprietar la altul”.

Acum, Statul Roman a avut acolo chiriasi si se poate sa fie de mai bine de 20 de ani folosita de chiriasii lui dar proprietarul Statul Roman mi-a transmis mie in 2015 prin contract de vanzare-cumparare si incaperea respectiva. De cand se socoteste termenul de 20 de ani ? Din anul 2013 (Statul Roman fiind proprietarul ambelor apart.) sau de cand a avut chiriasi acolo si era folosita de catre chiriasi din apartamentul vecinului / Statului Roman ?

Am consultat doi avocati care au avut pareri diferite si vreau si alte opinii ca sa stiu daca se merita sa ma lupt cu vecinul sau îi cedez incaperea care mi-a fost vanduta mie si este intabulata cu schite CF in favoarea apartamentului meu.

Incaperea respectiva nu a fost folosita nici de catre mine si nici de catre vecin pana acum, eu am intrat acum si am inceput sa o folosesc si vecinul ma ameninta ca ma va da in judecata cu ”actiune posesorie in reintegrare” iar in notificarea lui mai scrie si: ”folosita exclusiv de proprietari, de mai bine de 20 de ani, posesia fiind transmisa de la un proprietar la altul”.

Multumesc.